„Pełen nacisk na innowację” – wywiad z Christophem Trapplem, kierownikiem Działu Aplikacji Międzynarodowych firmy B&R

B&R spowodował spore zamieszanie podczas targów SPS IPC Drives 2014 odsłaniając technologię mapp. Firma znana jako specjalista automatyki twierdzi, że mapp skraca czas potrzebny do opracowania oprogramowania średnio o 67 % – prawdziwa rewolucja oprogramowania dla automatyzacji. Spotkaliśmy się z Christophem Trappl, kierownikiem Działu Aplikacji Międzynarodowych firmy B&R, aby dowiedzieć się, co wywołało cały ten szum.
CE: Czy może Pan dać nam przykład komponentu technologii mapp?
Oczywiście. Prawie każda maszyna potrzebuje systemu receptury działania, więc spójrzmy na komponent mapp za to odpowiedzialny. Po pierwsze, mapp pracuje w zakresie Model-Widok-Sterownik (ang. Model-View-Controller), więc aplikacja jest podzielona na model danych, widok i sterownik. W podstawowym systemie receptury, trzeba przeciągnąć dwa różne komponenty do aplikacji. Jednym z nich jest sam system receptury; drugi to Widok Receptury (RecipeView) do przeglądania danych. Komponenty te połączone są automatycznie przez link w mapp. Bez potrzeby napisania żadnego kodu mamy w pełni funkcjonujący system receptury.
CE: Ale różne maszyny mogą mieć bardzo różne wymagania dla systemu receptur. Jak elastyczne są komponenty receptury mapp?
Dzięki modułowej budowie mapp, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia programisty. Możemy wdroży niewielkie rozwiązanie z trzema zmiennymi lub skomplikowaną maszynę z 500 lub więcej. Zdecentralizowane architektury oprogramowania są również obsługiwane. Opcjonalne funkcje maszyny i ich dodatkowe parametry można włączyć lub wyłączyć za pomocą kliknięcia myszki. Oczywiście linki mapp zapewniają bezproblemową komunikację z innymi komponentami mapp, np. system zarządzania użytkownikami. System receptur również zawiera popularne już zintegrowane funkcje, takie jak filtrowanie i sortowanie. Receptury mogą być zapisywane w formacie CSV lub XML, a obecnie pracujemy nad opcją szyfrowania.
CE: Mówiąc o rozwoju, czego jeszcze możemy się spodziewać od technologii mapp?
Wypuściliśmy mapp jesienią 2014 roku z 70 funkcjami, które obejmują wszystko od podstawowych funkcji do najbardziej rozpowszechnionych ruchów osiowych. Nie spoczywamy na laurach. Stale poszerzamy wybór komponentów, aby jeszcze bardziej ułatwić tworzenie oprogramowania dla naszych klientów. Rosnące zainteresowanie od targów SPS IPC Drives potwierdza, że ​​jesteśmy na dobrej drodze. Byliśmy zalani wnioskami.
CE: Jak zmienią się rzeczy teraz, gdy klienci są w stanie programować o wiele szybciej?
Przede wszystkim, będzie to oznaczać, że wprowadzą swoje maszyny na rynek szybciej i przy niższych kosztach. Oczywiście, konstruktorzy maszyn również wykorzystają zaoszczędzony czas na realizację specjalistycznego procesu know-how. Tak czy inaczej, producenci maszyn mogą skoncentrować się na dalszym poszerzaniu ich pozycji na rynku – z pełnym naciskiem na innowację.
CE: Panie Christophie, 67 % krótszy czas tworzenia oprogramowania brzmi bardzo imponująco. Jak to osiągnąć?
Pamiętajmy, że 67% to średnia – w niektórych przypadkach może być nawet więcej. Liczba ta została zmierzona obiektywnie przez niezależny instytut LIAM. Przeprowadzili badania porównawcze, w których ta sama grupa programistów została poproszona o napisanie aplikacji dla latającej piły, zawierającej system receptur, system zarządzania danymi, osie połączone poprzez profile krzywkowe i aplikację HMI. Najpierw użyli technologii mapp, a następnie norm IEC 61131 oraz PLCopen. Wyniki te zostały poparte licznymi aplikacjami pilotażowymi w zakresie pakowania, obróbki metali, tworzyw sztucznych i robotyki. Przeciętnie, oprogramowanie może być zaprogramowane w jednej trzeciej czasu stosując mapp.
CE: Jak to się dzieje, że mapp oszczędza tyle czasu?
Z rozmowy z naszymi klientami, wiemy, że większość czasu i zasobów w tworzeniu nowej aplikacji spędza się na programowaniu podstawowych funkcji. Oprócz funkcji sterowania ruchem, wchodzą w to również zarządzanie recepturami, diagnostyka maszyn i więcej. Mówimy o 60 do 80 % wysiłku włożonego w rozwój oprogramowania dla maszyny lub fabryki. Więc dokładnie tam skupiliśmy nasze wysiłki z mapp. W przeciwieństwie do innych produktów na rynku, komponenty mapp nie są ograniczone do funkcji sterowania ruchem, dlatego są w stanie oszczędzi tak wiele czasu.
CE: Co to oznacza w praktyce – w jaki sposób te komponenty działają?
Programista przerzuca wybrane komponenty mapp do aplikacji za pomocą przeciągania i upuszczania, a następnie konfiguruje je tam graficznie. Jednak same komponenty są tylko częścią technologii mapp. Nie byłby tak ważne bez linków mapp, które pozwalają komponentom na w pełni automatyczną wymianę danych, których potrzebują – informacji alarmowej, na przykład. Unikanie kodu klejowego oznacza znacznie mniej kodu źródłowego. Według badania porównawczego LIAM, technologia mapp była w stanie wyeliminować 83 % kodu źródłowego, co sprawia, że programy są zarówno łatwiejsze do zrozumienia jak i mniej kosztowne w utrzymaniu.

Rozmawiał Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering