Omron Electronics – Czujnik wizyjny ZFV ? przemysłowa alternatywa dla kontroli ?wzrokowej?

ZFV umożliwia badanie charakterystycznych parametrów obiektu z wykorzystaniem analizy obrazu z kamery CCD. Głównym założeniem podczas projektowania czujnika było uzyskanie niedrogiego urządzenia o dużej funkcjonalności, ale jednocześnie bardzo prostego w obsłudze.
ZFV umożliwia wykonanie badań, które dotychczas wykonywały zawansowane systemy wizyjne, a jego programowanie zajmuje mniej niż minutę. Kompaktowy wzmacniacz ZFV ma wbudowaną konsolę programującą oraz kolorowy ekran LCD, na którym wyświetlane jest menu programowania czujnika, a także obraz widziany przez głowicę z przetwornikiem CCD. Menu programowania pozwala na intuicyjne programowanie czujnika poprzez wybór odpowiednich parametrów wyświetlanych na ekranie LCDw postaci kolorowych ikonek z zobrazowanymi funkcjami. Wyświetlany na ekranie obraz z kamery ułatwia pozycjonowanie obiektu i kontrolę działania czujnika ZFV bez konieczności stosowania dodatkowych monitorów wideo czy komputerów.
Czujnik ZFV umożliwia kontrolę różnorodnych obiektów poprzez porównanie z zapamiętanym obrazem wzorca lub wykonywanie prostych pomiarów obiektu jak: poprawność położenia i kształtów, jasność, jednolitość powierzchni, obecność nadruków, obecność i położenie etykiet, uszczelek i wiele innych. Wynikiem pomiaru jest ocena OK/NG (obiekt prawidłowy/wadliwy) i załączenie lub nie odpowiedniego wyjścia tranzystorowego. Krótkie czasy odpowiedzi, od kilku do kilkunastu milisekund, pozwalają na pracę systemu w szybkich aplikacjach kontroli jakości bezpośrednio na liniach produkcyjnych.
Dostępne są dwa modele wzmacniaczy ZFV: ekonomiczne ? dwufunkcyjne lub standardowe ? wielofunkcyjne. Umożliwia to wybór najtańszej z opcji, gdy nie ma konieczności wykonywania skomplikowanych pomiarów.
Dzięki swojej uniwersalności czujnik wizyjny ZFV stanowi doskonałą alternatywę dla rozbudowanych systemów wieloczujnikowych i jest idealnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie wymagana jest niemalże ?wzrokowa? kontrola produktu. www.omron.com.pl