Moduł komunikacyjny TBEN-S-2COM z interfejsem szeregowym upraszcza włączanie urządzeń RS232, RS485 i Modbus-RTU do sieci Ethernet; moduł jest również w stanie obsłużyć aplikacje Big Data

Chociaż interfejsy szeregowe zostały w dużej mierze zastąpione w świecie IT przez komunikację Ethernet oraz USB, to nadal cieszą się sporą popularnością w branży automatyki przemysłowej. Istnieje wiele nowych produktów, od skanerów kodów kreskowych i lekkich ekranów po drukarki, wagi i terminale operatorskie, a także wiele napędów, które wykorzystują interfejsy szeregowe do komunikacji. To z kolei powód, dla którego firma Turck opracowała nowy, pracujący w sieci Ethernet, moduł I/O, który zapewnia obsługę portów szeregowych. Oprócz dwóch portów COM,  przeznaczonych do pracy w standardzie RS232, RS485 lub Modbus RTU, moduł TBEN-S2-2COM-4DXP  ma wbudowane cztery kanały cyfrowe, które w zależności od potrzeb mogą pracować jako wejścia lub wyjścia. Wbudowana funkcjonalność webserwera pozwala skonfigurować moduł przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego lub urządzenia przenośnego.

Oszczędność czasu i pieniędzy, dzięki okablowaniu bezpośrednio na obiekcie

Nowe moduły TBEN-S upraszczają podłączanie urządzeń do interfejsu szeregowego. W zależności od wybranej technologii połączeń, moduły osiągają stopień ochrony IP65/67 lub nawet IP69K, dzięki czemu mogą być używane bezpośrednio na maszynie. Skraca to czas potrzebny na poprowadzenie okablowania z modułu do urządzeń obiektowych rozmieszczonych lokalnie. Okablowanie prowadzone z szafy sterowniczej jest ograniczone do minimum i do uruchomienia wystarczy tylko jeden kabel Ethernet oraz jeden kabel zasilający. Dzięki zdublowanym portom komunikacyjnym (Ethernet) oraz portom zasilającym moduły mogą być łączone w topologii liniowej. Mniejsze urządzenia takie jak np. skanery kodów kreskowych mogą być zasilane bezpośrednio z modułu TBEN-S-2COM przy wykorzystaniu złącza komunikacyjnego, co jeszcze bardziej redukuje koszt i skraca wymagany czas uruchomienia.

Konfiguracja zamiast programowania ? Modbus RTU

Funkcjonalność modułu przynosi także oszczędności na innym polu. Użytkownik otrzymuje moduł z wbudowaną obsługą programową urządzeń Modbus RTU. W normalnych warunkach dostęp do sieci Modbus jest oddzielnie przygotowywany i przetwarzany w środowisku sterownika. W przypadku modułu TBEN-S-2COM nakład pracy wymagany do integracji urządzeń Modbus RTU jest ograniczony do minimum, ponieważ obsługa jest już zintegrowana w module.  Do użytkownika należy jedynie konfiguracja adresów oraz przygotowanie obszaru wymiany danych. Poprawnie skonfigurowany moduł przejmuje obsługę protokołu i wymianę danych procesowych ze sterownikiem. Skomplikowane bloki funkcyjne Modbus nie są już wymagane.

Moduł jest zatem doskonałym partnerem dla wielu urządzeń Modbus RTU, takich jak inteligentne czujniki lub kurtyny pomiarowe. Przykładowo, jeden moduł może obsłużyć do 64 czujników typu ?pick-to-light? serii K50 firmy Banner. Moduł TBEN-S-2COM jest również idealnym narzędziem do integracji istniejących węzłów Modbus RTU w nowoczesnych przemysłowych sieciach Ethernet.

Rys.2. Za pośrednictwem RS485 na jeden port COM modułu TBEN-S2-2COM można podłączyć maksymalnie 32 silniki. Czujnik wibracji i temperatury można również połączyć z modułem za pomocą RS485. Wczesne diagnozowanie uszkodzenia łożyska pozwala zaplanować prace konserwacyjne

Predykcyjne utrzymanie ruchu

Silniki z interfejsem szeregowym są często wykorzystywane w sektorze transportu materiałów, logistyki czy techniki pakowania. Dobrym tego przykładem są np. silniki Movimot firmy SEW Eurodrive. W trybie RS485 do modułu TBEN-S2-2COM można podłączyć maksymalnie 32 silniki na jeden port COM. Z kolei firma Banner oferuje czujniki do monitorowania wibracji i temperatury QM42VT2, które mogą być łączone z modułem za pośrednictwem interfejsu RS485. Po zamontowaniu czujnika bezpośrednio na napędzie, wczesne diagnozowanie zużycia lub uszkodzenia łożyska może być zaplanowane w sposób pozwalający przeprowadzić konserwację z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to prosty i skuteczny sposób wdrażania predykcyjnego utrzymania ruchu.

Równoległa komunikacja z PLC

Zastosowanie w module TBEN-S-2COM technologii Multiprotocol otwiera przed użytkownikiem nowe możliwości. Podobnie, jak pozostałe moduły serii TBEN-S, moduł 2COM może pracować w sieciach Profinet, EtherNet/IP i Modbus TCP. Możliwe jest nawet uzyskanie dostępu do urządzenia poprzez sieć Modbus TCP równolegle z istniejącymi połączeniami sterownika. Jako przykład posłużyć może silnik z funkcją predykcyjnego utrzymania ruchu ? zamontowany na silniku czujnik wibracji rejestruje dane, które mogą być przesyłane do dalszej analizy bezpośrednio do systemów wyższego poziomu, takich jak bramki Edge, koncentratory danych lub systemy chmurowe. Wiele powszechnie dostępnych systemów, takich jak Microsoft Azure, IBM Bluemix, a także serwery OPC UA firmy Matricon i Kepware, obsługują komunikację za pośrednictwem protokołu Modbus TCP.

ARGEE ? od modułu I/O do sterownika obiektowego

Podobnie, jak pozostałe moduły serii TBEN, moduł 2COM również obsługuje środowisko programistyczne ARGEE (FLC). ARGEE pozwala realizować funkcje logiczne bezpośrednio w kompaktowych modułach serii TBEN-L, TBEN-S, BLcompact oraz FEN20. Urządzenia FLC pozwalają na wykonanie elementarnych funkcji sterownika bezpośrednio na maszynie zmniejszając tym samym obciążenie pracy centralnego sterownika PLC. Środowisko programistyczne ARGEE to prosta aplikacja internetowa. Do poprawnej pracy wymagana jest jedynie przeglądarka internetowa wspierająca technologię HTML5, np. Chrome lub Firefox. Proste zadania sterowania mogą być realizowane przy wykorzystaniu funkcjonalności ARGEE w sposób całkowicie autonomiczny bezpośrednio w kompaktowym module.

W trybie podstawowym środowisko ARGEE widoczne jest jako edytor drabinkowy, interfejs użytkownika w oparciu o rozwijane pola dostarcza wszystkich potrzebnych informacji, za pomocą których dane wejściowe i wyjściowe mogą być łączone z operatorami matematycznymi i boolowskimi. W taki sposób można programować podstawowe funkcje bez znajomości języka programowania. Tryb profesjonalny udostępnia cały zakres funkcji, które można również wykorzystać, na przykład, do realizacji sekwencyjnych wykresów funkcyjnych.

Specyfikacja:

? Ultrakompaktowe wymiary (W x L x H) 32 x 144 x 32 mm

? Dwa złącza COM, konfigurowalne jako RS232 lub RS485

? Prędkość transmisji od 9.6 Kbit/s do 230.4 Kbit/s

? 192 bajty danych wejściowych i wyjściowych na każdy port

? Zintegrowana funkcja klienta RTU

? 4 uniwersalne kanały cyfrowe konfigurowalne jako wejścia lub wyjścia

? Technologia Multiprotocol (Profinet IO, Ethernet/IP, Modbus TCP)

? Zintegrowany switch ethernetowy, 2 porty M8

? Wsparcie dla technologii (MRP, DLR)

? Złącza zasilające M8

? Stopień ochrony: IP65/IP67/IP69K

? Rozszerzony zakres temperatury pracy: od -40 do 70 °C

Źródło: Turck