Nowy standard komunikacji, nowe możliwości

Cyfrowe przesyłanie danych w procesach przemysłowych za pomocą magistral sieciowych ma już ponad 15-letnią historię. Firma Phoenix Contact, jako twórca magistrali Interbus ma ogromny wkład w rozwój tej technologii.

Sieci rozproszone wraz ze sterownikami PLC diametralnie zmieniły oblicze sterowania procesami i produkcją, dlatego też dzisiaj nikt już chyba nie wątpi w słuszność jej stosowania i wynikających z tego ekonomicznych korzyści. Znane magistrale sieciowe, takie jak Interbus czy Profibus, umożliwiły łatwą i pewną akwizycję danych od czujnika poprzez sterownik PLC, aż do przekaźnika oraz innych urządzeń wykonawczych. Dzięki standaryzacji dostarczane przez wielu producentów urządzenia uzyskały możliwość współdziałania w obrębie jednej magistrali. Inżynierowie otrzymali w ten sposób narzędzia, dzięki którym mogą zrealizować praktycznie każdą aplikację spełniającą ich oczekiwania.

Andrzej Górczak

Dlaczego więc potrzebny jest nam nowy standard? Czy Profinet jest tylko kolejnym ?kolorem? w palecie dostępnych na rynku magistral sieciowych?

Otóż żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego. Szybsze i wydajniejsze sterowniki PLC oraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia pomiarowe i wykonawcze pozwalają na efektywniejsze wytwarzanie i zarządzanie procesami. W efekcie pojawia się konieczność przesyłania coraz to większej ilości danych w obrębie systemu oraz pomiędzy nimi.

Ethernet, jako powszechnie wykorzystywany sposób transmisji w środowisku biurowym, spełnia te wymagania, ale również wnosi kilka innych wartości. Ethernet umożliwia nie tylko jednoczesne przesyłanie danych wykorzystujących standardowe protokoły, ale również informacje z modułów I/O czy dane dla serwonapędów. Możemy dowolnie korzystać z techniki światłowodowej lub bezprzewodowej transmisji danych. Otrzymujemy zatem nowoczesną platformę o ogromnych możliwościach i ? co ważne ? dostępną już dziś.

Obserwując rozwój najnowszych technologii na świecie nie tylko w systemach automatyki, możemy zauważyć, iż podlegają one ciągłym zmianom. Niezliczone wersje sprzętu i oprogramowania mogą powodować poczucie zagrożenia i hamować podejmowanie decyzji o zamianie rozwiązań istniejących i sprawdzonych na nowe. Ktoś kiedyś powiedział, że ?udział w rynku jest ważniejszy od marży?.

Konfrontacja tych dwóch pojęć jest zrozumiała i występuje powszechnie. Można zadać pytanie, jaki to ma związek ze stosowaniem nowych technologii? Dobrym przykładem jestlos, jaki spotkał maszynę do pisania. Jej ostatni producent w dniu zakończenia swojej działalności posiadał 100% udziału w rynku. Rzeczywistość pokazuje nam, że najwięcej zyskują ci, którzy najnowszą technologię stosują jako pierwsi.

Zachęcamy bardzo serdecznie do lektury artykułów naszych specjalistów, prezentujących możliwości sieci Profinet. Mamy nadzieję, że zainspirują one Państwa nie tylko do dyskusji, ale wręcz do korzystania z najnowszych technologii w swoich aplikacjach.

Andrzej Górczak jest pracownikiem
Phoenix Contact sp. z o.o.
na stanowisku Product Manager Automation.
E-mail: agorczak@phoenixcontact.pl