Nowoczesna fabryka monitorów i telewizorów LCD w Gorzowie

Tajwański koncern TPV planuje, że w sierpniu w Gorzowie Wlkp. rozpocznie budowę nowoczesnej fabryki monitorów i telewizorów LCD. Produkcja ma ruszyć w połowie marca 2008 r. W nowym zakładzie docelowo ma być zatrudnionych ok. 1,2 tys. osób.

Koncern kupił od Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE) w Gorzowie 33 ha gruntów. W piątek prezes KSSSE przekazał uroczyście przedstawicielom TPV zezwolenie na działalność gospodarczą w strefie.

Na 33-hektarowej działce w Baczynie niedaleko Gorzowa (teren podstrefy KSSSE) kosztem 41 mln EUR koncern TPV wybuduje fabrykę, w której przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii produkowane będą monitory i telewizory LCD.

Extra online

Jak wyjaśnił Liao, TPV zamierza przenieść do fabryki w Gorzowie swoją produkcję z Chin. W nowym zakładzie mają być wytwarzane telewizory o dużych ekranach.

W fabryce docelowo ma być zatrudnionych ok. 1,2 tys. osób. Drugie tyle może znaleźć pracę firmach kooperujących z koncernem.

?Inwestycja ta, to wielki sukces miasta, strefy, ale i myślę, że całego kraju? ľ powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak. Dodał, że miasto podjęło szereg decyzji, mających ułatwić potencjalnym inwestorom prowadzenie dziaalności w KSSSE.

?Rada Miasta przyjęła w środę uchwałę o zwolnieniach podatkowych dla inwestorów, w tym dla TPV. Od dzisiaj mogą występować do miasta o wyrażenie zgody na zwolnienie z podatków na okres 10 lat? ľ wyjaśnił prezydent.

Miasto zobowiązało się także do uzbrojenia terenu podstrefy, gdzie ma powstać zakład TPV, we wszystkie media; kończy także budowę drogi łączącej teren fabryki z powstającą zachodnią obwodnicą Gorzowa.

TPV jest jednym z największych światowych producentów monitorów i odbiorników telewizyjnych w technologii LCD. Grupa posiada sześć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Chinach i Brazylii; zatrudnia łącznie ponad 25,5 tys. pracowników.

W zakładzie wGorzowie początkowo będzie produkowanych ok. 4 mln ciekłokrystalicznych telewizorów i monitorów rocznie, docelowo ich produkcja ma zostać zwiększona do 6 mln sztuk rocznie.

Tajwańczycy interesowali się inwestycją w Gorzowie już od ponad roku. Koncern próbował także kupić fabrykę w Żyrardowie niedaleko Łodzi. Wycofał się jednak z tej koncepcji i powrócił do pomysłu wybudowania nowej fabryki w Gorzowie Wlkp. (PAP)