Nowe wyłączniki powietrzne serii IZMX od Eaton

Sektor Elektryczny firmy Eaton oferuje nową serię wyłączników powietrznych IZMX, obejmującą uniwersalne, ekonomiczne wyłączniki dostępne w zakresie prądów znamionowych do 4000 A. Wyłącznik IZMX16 jest najmniejszym wyłącznikiem powietrznym dostępnym obecnie na rynku. Innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne umożliwia montaż dwóch wyłączników w wersji wysuwnej obok siebie w polu o szerokości 600 mm. Pozwala na to oszczędność miejsca w rozdzielnicy oraz redukuje koszta. Gdy wymagane jest sterowanie zdalne, wewnątrz obudowy może być zainstalowany elektromagnes oraz napęd silnikowy, napinający sprężynę zamykającą styki wyłączniki.
 
Wyłącznik IZMX40 o prądzie znamionowym do 4000 A jest wyłącznikiem w rozmiarze standardowych aparatów do 3200 A, a ponadto nie wymaga kłopotliwej instalacji dodatkowego okablowania w przestrzeni zacisków.Przeprowadzone przez Eaton testy integracji z systemami rozdzielnic m.in. Modan, xEnergy, PowerXpert, Capitol 20 i Capitol 40 potwierdziły jego znakomite parametry techniczne oraz elastyczność zastosowanego systemu zacisków. Dzięki modułowej konstrukcji, szerokiej gamie akcesoriów i funkcjom dodatkowym użytkownicy mogą adaptować te wyłączniki do wymogów własnych aplikacji. Konkretne konfiguracje mogą być dostarczane bezpośrednio z fabryki.

Wyłączniki powietrzne serii IZMX są produkowane w zakresie prądów znamionowych od 630 do 4000 A i zdolności łączeniowej od 42 do 105 kA. Istnieje możliwość optymalnego doboru parametrów w wyzwalaczu elektronicznym, zgodnie z wymogami zabezpieczanych urządzeń. Typowe obszary zastosowań obejmują układy zabezpieczeń instalacji, silników, transformatorów i generatorów.

Funkcjonalność wyłączników IZMX zwiększa szeroki wachlarz dostępnych akcesoriów z zakresu sygnalizacji, automatyki i komunikacji. W przypadku systemów rozbudowywanych etapami można np. zredukować prąd znamionowy wyłącznika z 1600 A do 100 A poprzez prostą wymianę wkładki prądu znamionowego.

Zdolności komunikacyjne wyłączników serii IZMX pozwalają rozbudować funkcjonalność systemów dystrybucji energii o nowe opcje. Parametry pracy wyłącznika są rejestrowane i przekazywane dalej, co zwiększa przeźroczystość systemu i skraca czas reakcji na przeciążenia, asymetrię faz i przepięcia. Krótki czas interwencji pomaga zapobiegać awariom i planować czynności konserwacyjne.

Wyłącznik IZMX może być rozbudowywany stosowanie do wymogów danej aplikacji, zwiększając bezpieczeństwo pracy systemu i bezpieczeństwo użytkownika w przypadku pojawienia się awarii. Znacznie zmniejsza to ryzyko nieplanowanych przestojów. Rozwiązania w tym zakresie to system ARMS, ARCON, Logiczna Selektywność Strefowa (ZSI), zdalne sterowanie oraz profesjonalne zabezpieczenie w postaci wyzwalacza elektrocznicznego Digitrip 1150.

Firma Eaton oferuje trzy narzędzia programowe dla wyłączników IZMX. Intuicyjny Eaton Konfigurator IZM ułatwia wybór i konfigurację wyłączników i rozłączników wraz z akcesoriami z bazy danych, obejmującej tysiące pozycji. CurveSelect – Charakterystyki.xls umożliwia użytkownikowi jednoczesne wyświetlenie charakterystyk wyzwalania kilku urządzeń zabezpieczających w jednej skali czasu i dla tych samych zakresów prądów. Trzecie narzędzie, BreakerVisu służy do monitorowania pracy wielu wyłączników powietrznych ACB i kompaktowych MCCB. Pozwala rejestrować dane dotyczące prądów wyłącznika, statusu przełączeń i ostrzeżeń oraz prezentować te dane dynamicznie na stronie internetowej.

Więcej informacji na stronie www.eaton.com/seriesnrx oraz www.moeller.pl/izmx