Nowe rozwiązania i zastosowania

Ciągła zmienność może być jedyną naprawdę stałą rzeczą, ale podczas gdy wiele zmian dotyczących oprogramowania następuje szybko w wyniku nieustannej ewolucji, kilka powstających powoli modernizacji sprzętowych może mieć rewolucyjne (zupełnie nowej jakości) skutki. Na przykład dzięki ostatnim udoskonaleniom wprowadzonym w przewodach, kablach i złączkach można zastosować te podstawowe komponenty do nowych zadań ? nie w tradycyjnych środowiskach, ale do pomocy w wymianie istniejących sieci oraz dostarczania danych i zasilania w nowoczesny sposób. Większe i bardziej nowoczesne zastosowanie kabli w aplikacjach związanych z Ethernetem oraz ? co brzmi niemal jak ironia ? w aplikacjach bezprzewodowych, poprawia również koniunkturę w obszarze zastosowań złączek, przewodów i innych związanych elementów.

? Wykorzystaliśmy naszą znajomość hal produkcyjnych do zbudowania sieci ethernetowej, dodaliśmy solidniejsze osłony, które zostały wzmocnione tak, aby mogły sprostać wymogom standardów elektrycznych w środowiskach przemysłowych ? mówi Frank Koditek, menedżer do spraw rynków przemysłowych w firmie Belden, USA. ? Na tym etapie przemysłowy Ethernet to rynek nastawiony na klienta. Niektórzy obserwatorzy dodają, że ciągłe rozwijanie się magistrali typu Fieldbus, Ethernetu oraz sieci bezprzewodowych przemieszcza przewody, kable i złączki przemysłowe ze środowisk historycznych, takich jak przemysł przetwórczy/petrochemiczny, dyskretny/motoryzacyjny, do nowych środowisk przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, dyskretnego (wytwarzanie pojedynczych produktów) o wyższych prędkościach, przemysłu wsadowego (produkcja sekwencyjna, partiami) oraz aplikacji hybrydowych.

Na początku marca 2004 r. Control Engineering otrzymał 181 odpowiedzi od prenumeratorów zaangażowanych w wybieranie, rekomendowanie i/lub kupowanie przewodów, kabli czy złączek. 84% respondentów zajmuje się ww. zadaniami na potrzeby zakładu, podczas gdy 26% wybiera, rekomenduje lub kupuje te produkty na potrzeby własne i na sprzedaż w charakterze OEM, natomiast jedynie 16% robi to tylko na potrzeby OEM.

 

Zróżnicowane zastosowania

Dwie podstawowe aplikacje, do których respondenci ankiety używają przewodów, kabli oraz złączek to w dalszym ciągu sterowanie maszynami oraz sterowanie procesami. Jednakże od ostatniej ankiety przeprowadzonej w styczniu 2001 roku kategorie te zamieniły się miejscami. Oprócz tego pojawiają się nowe zastosowania. Na przykład, głównym zastosowaniem dla przewodów, kabli i złączek były: sterowanie maszynami (61%), sterowanie procesami (57%) oraz konserwacja systemów (30%), podczas gdy transport bliski i przeładunek materiałów, pakowanie, sterowanie robotami, sterowanie wsadowe oraz zarządzanie firmą ? wszystkie osiągnęły 16?18%. Jest to duża zmiana w porównaniu z rokiem 2001, kiedy dwa główne zastosowania dla przewodów, kabli i złączek otrzymały głosy: sterowanie procesami ? 70%, a sterowanie maszynami ? 69%.

? Ponieważ użytkownicy ciągle próbują osiągnąć większe wydajności coraz większych, bardziej wyrafinowanych maszyn, domagają się również lepiej przygotowanych kabli i systemów złączek ? mówi John Gavilanes, dyrektor techniczny w firmie Lapp USA. ? Producenci wykorzystują swoje maszyny do granic możliwości, a do zaoszczędzenia czasu i kosztów pracy potrzebne im są przygotowane wstępnie systemy połączeń ? dodaje. ? Jednakże wielu nowych konkurentów nie atestuje swoich produktów, co szkodzi ich ogólnej wiarygodności. Dlatego w naszym nowym katalogu podajemy wartości znamionowe dla olejoodporności, zmniejszania palności, giętkości oraz innych parametrów.

Najczęściej stosowane typy przewodów, kabli i złączek obejmują: standardowe skrętki dwużyłowe do połączeń sterowników PLC ? 94%, akcesoria, złączki oraz prowadnice ? 82%; giętkie kable o zmiennej częstotliwości do zasilania silników (flexible variable-frequency drive ? VFDs) ? 71%; kable ekranowane ? 70%; odporne na środki chemiczne i oleje ? 63%; światłowodowe ? 59%; bezzłączkowe izolowane przewody o wysokiej giętkości, do współpracy z robotami ? 49%; oraz uznane przez standardy europejskie ? 41%. Wyniki te także różniły się od otrzymanych w roku 2001, gdzie 75% respondentów domagało się komponentów odpornych na środki chemiczne i olej.

Respondenci tegorocznej ankiety donoszą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy: 83% kupi skrętki dwużyłowe, złączki lub prowadnice; 67% ? bezzłączkowe izolowane przewody o wysokiej giętkości; 56% wybierze kable ekranowane, 58% ? odporne na środki chemiczne i olej; 54% planuje zainstalowanie światłowodów; 44% zakupi bezzłączkowe izolowane przewody o wysokiej giętkości, a 41% nabędzie przewody zgodne ze standardami zarówno europejskimi jak i amerykańskimi. Ogólnie rzecz biorąc, połowa respondentów ankiety z roku 2004 twierdzi, że dokonywane przez nich zakupy przewodów, kabli oraz złączek utrzymają się mniej więcej na tym samym poziomie, 38% planuje zakupić więcej, a tylko 12% ? mniej.

 

PRZEWODY, KABLE I ZŁĄCZKI ? PRODUKTY

Kable VFD o małej średnicy

Zbudowane, aby wytrzymać wyładowania koronowe (ulotowe) i napięcia szczytowe, przy równoczesnym zapewnieniu ochrony silników i innych komponentów o zmiennej częstotliwości (VFM), kable VFD Serves V, produkowane przez Alpha Wire Co, charakteryzują się dużą wydajnością, małą średnicą i oferują kilka krytycznych cech, takich jak termoutwardzalna izolacja zapobiegająca topieniu się; ściśle dopasowane osłony redukujące prawdopodobieństwo wyładowań koronowych oraz ścianki izolacyjne o sporych rozmiarach, redukujące bierny opór pojemnościowy. Oprócz tego seria V jest odporna na światło słoneczne, przeznaczona do bezpośrednich aplikacji podziemnych bez potrzeby stosowania korytek kablowych. Wszystkie modele od 2 AWG* do 8 AWG posiadają cztery przewody ekranujące, które dodają geometryczną jednorodność, oraz zaawansowane uziemienie dla silników o mocach 40 KM (30 kW) i powyżej. Ponadto Alpha Wire jest wyposażony w przewody o polietylenowym oplocie (XLPE) zapewniające doskonałe właściwości małej pojemności, która poprawia wydajność połączeń. Kable są dostępne z lub bez parowania. Sera V obejmuje typy: UL Type TC, 600 V, przewody napowietrzne oraz UL 1000 V, giętki kabel zasilający do silników. Seria V jest również wyposażona we wskaźniki przewodzenia, w rozmiarach od 16 AWG do 2 AWG dla silników w zakresie mocy od 1/2 KM do 100 KM (75 kW).

www.alphawire.com

www.anixter.pl

Alpha Wire Co.

 

Giętkie kable do transmisji danych przy ruchomych elementach automatów

Chainflex ? bezzłączkowe giętkie przewody do transmisji danych wyprodukowane przez firmę igus Inc. są w stanie wytrzymać częste i intensywne ruchy zautomatyzowanej maszynerii zainstalowanej na fabrycznych halach, przy równoczesnym zapewnianiu niezawodnej transmisji danych. Chainflex posiada specjalny splot żył przewodzących; oraz specjalny rodzaj żył przewodzących; elastyczny wypełniacz, rdzeń oraz osłonę, naprężenia na rdzeniu oraz wzmacniane osłony odporne na ścieranie. Właściwości te pozwalają kablom Chainflex wytrzymywać ciągłe cykle uginania pod dużym kątem. Ich użytkownicy zyskują połączenie zalet kabli o dużej prędkości transmisji danych z trwałością i elastycznością kabli giętkich. Kable światłowodowe Chainflex CFLG oraz polimerowo-światłowodowe CFLK oferują bezpieczną transmisję danych i sygnałów przy minimalnym wykorzystaniu przestrzeni, jak również skuteczne zabezpieczenie przed interferencją (zakłoceniami elektrycznymi) w systemach automatyki. Kable Chainflex są również używane w korytkach kablowych Energy Chains firmy igus, które mieszczą i zabezpieczają kable ruchome.

www.igus.pl

igus Inc.

 

PUR kable do aplikacji narażonych na ugięcia

Nowe kable firmy Lapp, o nazwie Unitronic Etherline FD P Cat. 5 Plus, są bez-halogenowe, mają cienkie żyły, wykonane są z olejoodpornego poliuretanu (PUR), przeznaczone do zastosowań, w których będą narażone na ugięcia. Wewnętrzna ochrona rdzenia zapewnia właściwą pracę podczas uginania. Kable te spełniają wymogi standardów EIA/TIA-568 oraz TSB-36 & ISO/IEC 11801. Dostępne w wersji 26 AWG z dwiema lub czterema parami kable narażone na ugięcia Unitronic Etherline mają specjalną giętką powłokę oraz plecioną osłonę z ocynkowanej miedzi, zabezpieczającą przed zakłóceniami i zapewniającą integralność podczas zginania.

www.lapppolska.pl

Lapp Polska

 

Kolorowe kody przyspieszają łączenie urządzeń polowych

Firma Phoenix Contact dodała kodowanie kolorami przyłączy do złączek Quickon-One, co ułatwia przyłączanie (do zacisków) kabli czujników. Cztery kolory ? brązowy, niebieski, czarny i biały ? zostały naniesione na złączkę. Oznaczenia te odpowiadają kolorom na kablach wyprowadzeń czujników. Quickon-One zapewnia szybkie podłączenie podczas instalowania złączek w terenie do czujników czy zestawów przewodów przyłączowych. Jest to dwuczęściowy, bezśrubowy system połączeniowy, który posługuje się stykami IDC (integrated insulation displacement connection), zapewniającymi gazoszczelne połączenie, eliminujące niebezpieczeństwo zagubienia śrub czy miedzianych styków podczas montowania. Ponadto, nie trzeba martwic się możliwością obluzowania się śrub i nieciągłym sygnałem z powodu wibracji, zmian temperatury czy innych czynników. Przy czasie montażu 30 s, wartości znamionowej stopnia ochrony przed dostępem IP 65/67 oraz zakresie przewodów od 0,14 do 0,75 mm2 Quickon-One stanowią niezawodną alternatywę dla zwykłych wersji złączek na śruby, w porównaniu z nimi pozwalają oszczędzić czas i pieniądze.

www.phoenixcontact.pl

Phoenix Contact

 

Złączki mają aż do 10 AWG żył do przewodzenia prądu 30 A

Produkty firmy Turck, 2-, 3- i 4-pinowe złączki ?powerfast?, mogą być stosowane do zapewnienia zasilania od 600 V przy 15 A do 600 V przy 30 A. Te zestawy styków i gniazd idealnie nadają się do zasilania sprzętu automatycznego fabryk reprezentujących przemysł motoryzacyjny, stalowniczy oraz aplikacje zlokalizowane na zewnątrz lub w gałęziach przemysłu, w których wymagane są złączki do zasilania dużym prądem. Firma dodaje, że szybkozłączki doskonale zastępują wymagające sporego nakładu pracy tradycyjne okablowanie zewnętrzne. Ponadto złączki są dostępne w formie szybkozłączek o wielkościach żył 10, 12 oraz 14 AWG, z osłoną kabla CPE (guma). Zestawy przewodów przyłączeniowych 2-, 3- i 4-pinowych, wykonanych w formie gwintowanej nakrętki połączeniowej 1-3/8 cala, są dostępne w postaci krótkich przewodów z gniazdami żeńskimi lub męskimi, jak również w długościach standardowych oraz wykonywanych na zamówienie. Firma Turck oferuje również w pełni obudowane, dopasowane gniazda z fabrycznie przylutowanymi przyłączami.

www.turck.pl

Turck Inc.

 

Podstawki pod miniprzekaźniki

Od niedawna WAGO oferuje nową rodzinę podstawek pod miniaturowe przekaźniki typu RT 15 i RP 25 do montażu na szynie TS 35. Przekaźniki te wyposażone w jeden lub dwa styki przełączne można z powodzeniem wykorzystywać do celów sterowniczych lub separacji sygnałów. Kompaktowa podstawka przekaźnika 788 o wymiarach 15x53x86 mm (SxHxG) została wyposażona w zaciski CAGE CLAMP?S umożliwiające podłączenie przewodów w zakresie od 0,34 do 2,5 mm2.

Montaż przewodów jednodrutowych bądź linkowych zakończonych tulejką polega na bezpośrednim wetknięciu do zacisku, bez użycia jakiegokolwiek narzędzia. Przewody giętkie wymagaja zastosowania śrubokręta do otwarcia sprężyny. Dodatkowym atutem wyrobów z grupy 788 jest możliwość mostkowania obu końców cewki, jak również wspólnego końca styku.

Dźwignia zwalniajaca ułatwia demontaż przekaźników nawet w przypadku bardzo ciasnej zabudowy na szynie TS 35. Do sygnalizacji zadziałania przekaźnika służy wtykany sygnalizator LED do 60 V bądź neonówka dla wyższych napięć. Istnieje możliwość zamówienia samej podstawki lub kompletnego przekaźnika z sygnalizatorem zadziałania.

W tej chwili dostępne są przekaźniki 1- lub 2-stykowe na napięcia: 12 V DC, 24 V DC, 110 V DC, 24 V AC i 230 V AC. W przygotowaniu: inne poziomy napięć, rozwiązania ze złoconymi stykami i ręcznymi przyciskami kontrolnymi.

www.wago.com.

Wago Corp.

 

System łączący zapewnia elastyczne rozwiązania

Nowy system połączeniowy firmy Woodhead, o nazwie Brad Power, służy do rozprowadzania zasilania. System ten wykorzystuje ostatnie zmiany wprowadzone do NFPA 79-2002, które pozwalają na zastosowanie fabrycznych złączek nakładanych na kable do napięcia sieciowego, komunikacji oraz niskiego napięcia wykorzystywanego przez aplikacje przemysłowe. Produkty Brad Power są modularne, elastyczne, można je skalować oraz są zgodne z kodami normatywnymi. Są rozwiązaniami opartymi na z szybkozłączkach, zapewniającymi niższe koszty instalacji oraz szybsze przekazanie do eksploatacji maszyn przemysłowych. Elastyczność i niskie ceny są możliwe do zaoferowania poprzez wyeliminowanie potrzeby doprowadzania przewodów do maszyn przemysłowych.

Główna linia zasilająca o podwójnej wydajności STOOW i TC/open, o przewodach opartych na szybkozłączkach pozwala na poprowadzenie zasilania wzdłuż konstrukcji maszyny dla zapewnienia wygodnych punktów dostępu do zasilania urządzeń, takich jak silniki, oświetlenie, grzejniki oraz inne urządzenia elektryczne.

www.connector.com

Woodhead

 

Gniazda złączek w technologii IDC

Firma Weidmüller rozszerza swoje kompaktowe gniazda złączy dla płytek drukowanych o wersje, w których wykorzystano możliwość połączenia technologią IDC (insulation displacement connection ? kontakt poprzez przesunięcie izolacji), co skraca czas instalacji i redukuje koszty. BLIDC3.5 jest dostępny w dwóch 16-stykowych wersjach, z lub bez kołnierzy mocowanych śrubami, dla bezpiecznego połączenia wtyczki z gniazdem. Gniazdo pozwala również na wyprowadzenie przewodu pod kątem 90° lub 180° z jednej złączki. Inna wersja BLIDCB została specjalnie zaprojektowana dla instalacji przewodów systemów zbiorczych. Dane znamionowe dla BLIDC 3.5 i BLIDCB 3.5 są takie same: maksymalnie przy 125 V, 6 A oraz przy rozmiarach kabla 0,5 mm2 (AWG 20).

www.weidmuller.pl

Weidmüller