Nowe data center w Katowicach

  Spółka T-Systems, należąca do grupy Deutsche Telekom, otworzyła w Katowicach data center, czyli centrum przetwarzania danych dla klientów zewnętrznych.

  Na zasadzie outsourcingu, oferuje ona usługi przechowywania danych i back-up’u, relokację i konsolidację infrastruktury, a także swobodne przetwarzanie danych w chmurze prywatnej.

  Data centrum oferuje również łącza WAN i nielimitowany dostęp do internetu, a także usługi z zakresu VoIP over cloud i dynamicznej architektury IaaS (Infrastructure as a Service) oraz PaaS (Platform as a Service).

  Jest to pierwsze w Polsce tego typu centrum spółki T-Systems. Zostało ono ulokowane w 3Services Factory, nowopowstałym Centrum Przetwarzania Danych na Śląsku, zlokalizowanym w pobliżu sieci autostrad, węzłów kolejowych i dwóch lotnisk międzynarodowych – w Pyrzowicach oraz Balicach.

  Obiekt jest przeznaczony wyłącznie dla usług data center, ulokowany na 1,5 ha strzeżonego terenu. Jest w nim zapewniony dostęp do dedykowanych linii światłowodowych oraz węzłów czołowych operatorów telekomunikacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Centrum zostało wyposażone w telewizję przemysłową (CCTV), własną sieć strukturalną i LAN oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak również energetycznego. Cała infrastruktura jest w pełni redundantna (nadmiarowa), również na poziomie serwerów.

  Data center w Katowicach jest jednym z 90 centrów przetwarzania danych zarządzanych przez T-Systems na świecie. W sumie firma dysponuje niemal 120 tys. m2 przestrzeni data center, globalną infrastrukturą IP VPN (Virtual Private Network), w ramach której znajduje się 78 tys. punktów i 1000 routerów brzegowych oraz 360 tys. routerów i switchy ulokowanych u klientów.

  Liczba data center, wykorzystywane technologie oraz jakość świadczonych usług sprawiły, że firma badawcza Gartner uplasowała T-Systems w gronie liderów usług outsourcingu data center oraz infrastruktury w Europie w 2011 r., w towarzystwie takich gigantów, jak: IBM, HP i CSC.

  www.wnp.pl