Nowa wersja Jenbachera

    GE Energy wprowadziło na rynek silnik gazowy nowej generacji z rodziny Jenbacher Type 6. Nowy model 6F został zaprojektowany z myślą o wsparciu krajów Unii Europejskiej w osiągnięciu zgodności z postanowieniami dyrektywy, która zaleca stosowanie systemów kogeneracyjnych w przemyśle, handlu i budownictwie mieszkaniowym. Systemy kogeneracyjne (skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła) podnoszą wydajność energetyczną przy jednoczesnym ograniczeniu lokalnego zużycia paliw kopalnych oraz emisji gazów cieplarnianych.

    Ocenę nowych silników gazowych 6F przeprowadzono w Holandii, w pilotażowych elektrociepłowniach zasilających dwie komercyjne szklarnie z uprawą pomidorów (na zdj. obok). Silniki 6F o mocy 3,3 MW osiągnęły krytyczną granicę 10 000 godzin operacyjnych i wykazały wzrost mocy produkcyjnej do 10% oraz 1-procentowy wzrost wydajności elektrycznej w stosunku do istniejących systemów.

    Podstawą lepszych osiągów modelu 6F jest możliwość uruchomienia silnika przy wyższym poziomie średniego ciśnienia użytecznego w wysokości 22 barów. Stało się to możliwe dzięki stalowym tłokom o zoptymalizowanym kształcie, które cechują się wyższą odpornością na najwyższe ciśnienia w porównaniu z tłokami z aluminium. Turbosprężarka nowej generacji o wyższych wskaźnikach sprężania umożliwia zoptymalizowany rozrząd zaworowy (tzw. Miller), w celu dalszego ulepszenia spalania, tym samym podnosząc górną granicę stuku.