Nowa turbina GE wykorzysta nawet lekki wiatr

    GE wprowadza na rynek turbinę 2.5-120, która może produkować energię nawet w warunkach niskiej prędkości wiatru. W porównaniu do obecnie wykorzystywanego modelu pozwala to zwiększyć wydajność o 25 proc., a możliwości produkcyjne o 15 proc.

    wydajność i zdolności produkcyjne turbiny przekładają się na wyższy zysk operatorów farm wiatrowych zlokalizowanych w obszarach charakteryzujących się niską prędkością wiatru. Nowoczesne układy sterowania pozwalają na zastosowanie wirnika o długości 120 metrów, który przechwytuje więcej energii i pozwala zwiększyć produkcję elektryczności w takich lokalizacjach. Ponadto, wyższa wieża ? dzięki której gondolę można umieścić nawet na wysokości 139 metrów – pozwala instalować turbiny na gęsto zalesionych obszarach Europy czy Kanady.

    – Model 2.5-120 to pierwsza turbina wykorzystująca Internet przemysłowy. Rozwiązanie to pomaga zarządzać zmiennością wiatru, a tym samym pozwala dostarczać do sieci niezawodną energię nie oglądając się na kaprysy matki natury – mówi Vic Abate, wiceprezes GE ds. energii odnawialnej.

    – 2.5-120 analizuje dziesiątki tysięcy punktów danych na sekundę i integruje systemy magazynowania energii oraz zaawansowane algorytmy pogodowe, równocześnie bezpośrednio komunikuje się z sąsiednimi turbinami, technikami i klientami ? dodaje menedżer.?

    Na przestrzeni zeszłego roku, GE pracowało w swoich kalifornijskich zakładach nad integracją energii wiatrowej z systemami magazynowania energii. Rezultaty projektu przekonują, że wiatr może stać się przewidywalnym źródłem energii. Pierwszy prototyp 2.5-120 zostanie zainstalowany w Holandii.