Redakcja CE Polska została zaproszona przez firmę National Instruments do wzięcia udziału w 11. Światowej Konferencji na temat Wirtualnych Przyrządów (World-wide Virtual Instrumentation Conference). Konferencja ta odbyła się w Austin w Teksasie, w dniach 15-18 sierpnia.
Już podczas pierwszego oficjalnego (nieoficjalny ? poniedziałek 15-go można zobaczyć na fot. 1., 2. i 3.) dnia NIWeek?05, wiceprezes pionu badawczo-rozwojowego NI, Tim Dehne (fot. 4.), przekonywał przybyłych gości, że dzięki zastosowaniu technologii oferowanych przez NI można znacząco zoptymalizować wykorzystanie zasobów materiałowych i ludzkich.
Następnie zespoły projektowe oraz firmy partnerskie zademonstrowały: najnowsze produkty z zakresu automatycznego testowania, zaawansowanych systemów pomiarowych, systemów czasu rzeczywistego, sterowania przemysłowego oraz systemów rozproszonych. Prezentacje te miały przede wszystkim na celu dowieść, że jeden pakiet oprogramowania (LabView) w połączeniu z potencjalnie nieograniczoną gamą komponentów sprzętowych stanowi w pełni funkcjonalne rozwiązanie w zakresie: testowania, sterowania i projektowania. Duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobiła demonstracja, polegająca na zainstalowaniu i zaprogramowaniu działającego systemu testującego, co trwało zaledwie kilka minut.
Jak wiadomo, NI jest również ważnym producentem dla rynku automatyzacji i sterowania. Chodzi tu przede wszystkim o programowalne sterowniki PAC i moduły wejścia/wyjścia z szybkimi funkcjami wizualizacji i sterowania napędem. Podczas demonstracji jeden ze sterowników NI układał łożyska według rozmiaru, inny obsługiwał trzy siłowniki wahadłowe jednocześnie, a trzeci z kolei zatrzymał piłę stołową dokładnie w momencie, gdy spowodowałaby ona okaleczenie pracownika ? ludzki palec został zastąpiony hot dogiem, patrz fot. 4.
Tegoroczna konferencja gościła: ponad 2,5 tys.: naukowców, inżynierów, odbiorców z czołowych ośrodków badawczych, wystawców oraz pracowników NI, a także integratorów NI (jak zdradził Yiannis Pavlou, dyrektor regionalny na EE, NI ma 25 tys. integratorów w USA). Zebranie tak wielu osób, zaangażowanych w rozwój przemysłu w jednym miejscu, stworzyło więc szczególną atmosferę. Założyciel i CEO, dr James Truchard (z lewej na fot. 5.), zakładając w 1976 roku firmę, która stała się firmą na miarę XXI wieku, zadbał o najlepsze warunki dla rozwoju zarówno firmy, jak i jej pracowników (NI od 1999 roku znajduje się w pierwszej setce firm w USA, w rankingu ?Best Places to Work For? w 2004 r. ? 40. miejsce). Jak powiedział David Wilson, międzynarodowy dyrektor ds. marketingu, już w 1976 roku dr Truchard przewidział zastosowanie komputerów, a co za tym idzie, rozumiał, że oprogramowanie do komputerów stanie się najważniejsze. W tamtych czasach, nikt ? oprócz Billa Gates?a, który wyprzedził dr. Trucharda tylko o rok ? nie przypuszczał, że wirtualne instrumenty mogą być tak samo dokładne i wiarygodne jak tradycyjne.
Myślą przewodnią założyciela NI była i jest stara chińska mądrość: ?If you don?t know where you are going, any road will take you there?, czyli w wolnym tłumaczeniu: ?Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, wszystkie drzwi stoją przed tobą otworem?.
Oto jest tajemnica sukcesu NI. Słowem, inwestycje w ludzi, inwestycje w rozwój i otwarta postawa na nowe myśli oraz idee ? i tego powinniśmy się uczyć od naszych sojuszników-inżynierów zza oceanu.
W konferencji wzięła udział: Hanna Tylicka,Redaktor Naczelna Control Engineering Polska
Nowości przedstawione w trakcie konferencji:
-
NI poinformował, że zastosowanie platformy MXI-Express o 40% zwiększa wydajność sterowania w technologii PCI Express w systemach PXI, a jednocześnie redukuje koszty o ok. 33% ? w porównaniu do zdalnego sterowania systemami PXI poprzez magistralę PCI przy użyciu zastawu MXI-4.
-
NI wypuścił na rynek pierwsze wielofunkcyjne urządzenia do akwizycji danych działające w technologii PCI Express, które opierają się na PC.NI, razem z Analog Devices Inc. (ADI), zamierza rozwijać technologię wbudowanych aplikacji w środowisku LabView w procesorach ADI Blackfin.
-
W środowisku NI SignalExpress dodano modele przetworników analogowo-cyfrowych ADIsimADC, upraszczające fazę symulacji i doboru komponentów sprzętowych.
Fot. 1., 2., 3. Barbecue party otwierające NIWeek 2005
Fot. 4. Tim Dehne, wiceprezes pionu badawczo-rozwojowego NI podczas demonstracji układu, gdzie jeden ze sterowników NI układał łożyska według rozmiaru, inny obsługiwał trzy siłowniki wahadłowe jednocześnie, a trzeci z kolei zatrzymał piłę stołową dokładnie w momencie, gdy spowodowałaby ona okaleczenie pracownika
Fot. 5. Dr James Truchard, założyciel i CEO NI wręcza nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie implementacji produktów NI. Nagrodę otrzymał dr Christpher G. Atwood z Tristan Technologies Inc. za stworzenie systemu nieinwazyjnego diagnozowania zmian w mózgu
Fot. 6., 7., 8. Część wystawiennicza NIWeek2005