Niemcy inwestują w Nowej Soli

  Pod koniec maja2005 zostało wręczone zezwolenie na działalność w podstrefie Nowa Sól dla niemieckiego inwestora firmy NORD. Jest to 87 zezwolenie wydane przez Zarząd Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. ? 6. wydane w tym roku.
  NORD Napędy Zakłady Produkcyjne w Nowej Soli należeć będą do najnowocześniejszych zakładów produkujących wały i koła zębate oraz montujących silniki reduktorowe.
  W roku 2005 podjęte zostaną prace budowlane, natomiast początek produkcji planowany jest na rok 2006. W początkowej fazie zostanie wybudowana hala o powierzchni 6000qm2, w której planuje się zatrudnienie 20 pracowników w pełnym wymiarze godzin. W niedalekiej przyszłości planowana jest rozbudowa hali, co umożliwiłoby powstanie kolejnych 80 miejsc pracy.
  Lokalizacja zakładu w Nowej Soli została wybrana nie tylko ze względu na dobre położenie geograficzne i dobre możliwości komunikacyjno- transportowe dla handlu wewnątrz Polski, ale również pakiet ulg i preferencji podatkowych oferowanych przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Firma Getriebebau NORD ma zamiar tą inwestycją nawiązać do starych przemysłowych tradycji regionu, jak również stworzyć mieszkańcom nowe miejsca pracy. ?Duże wsparcie Zarządu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, miasta oraz dogodne możliwości kształcenia nowej kadry zawodowej wpłynęły na naszą ostateczna decyzję dotyczącą zainwestowania w Nowej Soli?.
  Firma Getriebebau Nord została założona w 1965 roku w Bargteheide koło Hamburga. Wraz z 1500 zatrudnionymi pracownikami produkuje i dystrybuuje mechaniczną i elektroniczną technikę napędową. Firma Nord należy do czołówki światowej w swojej branży.
  Napędy Nord dzięki szerokim możliwościom adaptacyjnym do konkretnych wymogów znakomicie sprawdzają się w każdej dziedzinie przemysłu.
  Do klientów firmy Getriebebau Nord należązakłady przemysłu samochodowego, budowlanego, tekstylnego, farmaceutycznego, poligraficznego, drzewnego oraz wiele innych.
  Nie tylko w centrali Getriebebau NORD, ale również w jej wszystkich międzynarodowych filiach, strategia zarządzania polega na zastosowaniu jednolitej i prostej struktury organizacyjnej.
  W Niemczech, oprócz Centrali Getriebebau NORD w Bargteheide, znajduje się wytwórnia kół zębatych w Glinde, wytwórnia przemienników częstotliwości w Aurach (Dolna Saksonia) oraz wytwórnia wałów i korpusów w Gadebusch.
  Napędy firmy NORD montowane i produkowane są w ponad 30 krajach na całym świecie. Już w roku 1979 zostały założone filie w USA, Francji, i Szwecji. Do najmłodszych inwestycji, oprócz Chin i Indii, należy również nowa wytwórnia w Polsce.
  Zakres produkcji pokrywa szeroki asortyment napędów takich jak: motoreduktory walcowe, walcowe z płaskim korpusem, walcowo-stożkowe, walcowo ślimakowe, ślimakowe i planetarne od 10? 100 000 Nm. Silniki Nord są dostępne w mocach od 0,12?200 kW, od zwyczajnego IEC- silnika do wysoko dynamicznego serwomotora. Gamę produktów uzupełniają przemienniki częstotliwości oraz serwo-regulatory. Napęd SK 300E, silnik z wbudowanym przemiennikiem częstotliwości i z reduktorem jest używany jako jednostka decentralna w wielu przedsiębiorstwach jako napęd do transportu materiałów.
  Innowacją firmy NORD jest UNICASE ? reduktor, w którym wszystkie gniazda łożyskowe umieszczone są w jednoczęściowym korpusie reduktora. Od czasu jego wprowadzenia na rynek w roku 1981 cała światowa produkcja napędów została zrewolucjonizowana.
  Źródło: KSSSE