NIDays 2017, czyli w laboratorium innowacji

Jak co roku polski oddział firmy National Instruments ? wiodącej światowej firmy z rynku automatyki przemysłowej ? zaprosił swoich klientów, partnerów, integratorów systemów i menedżerów na konferencję NIDays. Wydarzenie miało miejsce 10 października, w warszawskim hotelu Marriott.

NIDays to konferencja, której motywem przewodnim są metody oraz narzędzia pomagające zwiększyć wydajność pracy inżynierów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów realizacji projektów. Jest organizowana z myślą przede wszystkim o inżynierach, naukowcach i nauczycielach akademickich zainteresowanych oprogramowaniem, sprzętem oraz technologiami wpływającymi na rozwój systemów testujących oraz kontrolno-pomiarowych. W jej trakcie specjaliści z NI oraz eksperci z firm będących liderami w swojej branży omawiają trendy zmieniające rynek systemów akwizycji danych, automatycznych testów oraz wbudowanych urządzeń kontrolno-pomiarowych. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość zapoznania się z najnowszymi funkcjami kolejnych wersji oprogramowania LabVIEW, będącego od lat flagowym produktem firmy.
Na ścieżkach wiedzy
Konferencja rozpoczęła się od tzw. keynote, czyli prezentacji ?Testy oraz wdrażanie technologii nowej generacji?, przeznaczonej dla wszystkich uczestników, a przygotowanej i prowadzonej przez firmowych ekspertów z Polski i ze świata. Usłyszeliśmy o najnowszych rozwiązaniach związanych z technologiami opracowywanymi przez specjalistów National Instruments, a więc m.in. o tym, w jaki sposób testować samochód autonomiczny, czym jest i będzie komunikacja 5G, jak nadążyć za ciągle zmieniającymi się technologiami, o nowych produktach NI oraz spajających to wszystko nowych rozwiązaniach zawartych w platformie LabWIEV, już w wersji 2017. Było high-tech?owo, specjalistycznie i futurystycznie.
? Wierzę, że za jakiś czas przyjadę na tę konferencję błyskawiczną koleją HyperLoop ? stwierdził na koniec swojej części wystąpienia Lorenz Casper, nawiązując do testów tego środka komunikacji, w którego tworzeniu pomagają również technologie National Instruments.
Po przerwie kawowej uczestnicy rozeszli się do prowadzonego równolegle całego ciągu spotkań, wykładów i pokazów, uszeregowanych w trzy ścieżki tematyczne. Wśród omawianych zagadnień znajdowały się m.in.: pomiary wielkości nieelektrycznych w przemyśle ciężkim z wykorzystaniem narzędzi NI, prezentacja NI ATE Core Configurations, a także bazodanowego systemu Fitest Manager do zarządzania stacjami testującymi, omówienie najlepszych praktyk przy migracji na platformę LabVIEW NXG, integracja LabVIEW i technologii Social Media, przedstawieniestanowiska testowego do napędów rakietowych, analiza systemów wspomagających kierowcę (ADAS), migracja sprzętu pomiarowego z platform SCXI i DAQmx do rekonfigurowalnych systemów pomiarowych CompactRIO, aspekty działania platformy cRIO, testowanie oprogramowania kontrolera bezpieczeństwa poprzez system Hardware-In-the-Loop, omówienie zastosowań radiolokacyjnych szerokopasmowego wielokanałowego rejestratora sygnałów (jednej z aplikacji LabView) czy testowanie bezpieczeństwa komunikacji bezprzewodowej systemów autonomicznych za pomocą PhyWiSe Tool.
Ścieżkę czwartą stanowiły warsztaty, dotyczące trzech zagadnień: platformy CompactDAQ w systemach akwizycji danych, systemów kontrolno-pomiarowych opartych o LabVIEW i sterowniki CompactRIO, automatyzacji testów przy wykorzystaniu platformy PXI i oprogramowania TestStand.
W międzyczasie odbyło się drugie spotkanie keynote, przeznaczone dla wszystkich uczestników, pod hasłem: ?Budowanie rozwiązań jutra?. Poświęcone było oprogramowaniu inżynieryjnemu, będącemu od przeszło trzydziestu lat sercem platformy NI. Nowe komponenty oprogramowania umożliwiają inżynierom szybką konfigurację pomiarów, zarządzanie systemami Przemysłowego Internetu Rzeczy, przetwarzanie dużej ilości danych oraz wykorzystanie technologii webowych. Dzięki tym rozwiązaniom platforma NI została dobrze przygotowana na nową erę technologii.
Rozwiązania pod lupą
Doroczne spotkanie NIDays nie mogło obyć się bez bogatej infrastruktury wystawienniczej, która zajęła hol i foyer otaczające miejsca wykładów i warsztatów. Kilkuset uczestników konferencji zapoznało się dzięki temu z ofertą zarówno National Instruments, jak i partnerów firmy, reprezentujących rozmaite branże przemysłowe oraz instytuty zaangażowane w projekty badawcze. Skondensowana wiedza dotyczyła zarówno sprofilowanych rozwiązań technologicznych, jak i produktów oraz tego, jak zaimplementować najnowsze koncepcje do Przemysłu 4.0.
Przyszłość nadciąga wielkimi krokami, a za niektóre z nich odpowiedzialni są właśnie inżynierowie z National Instruments. Podczas warszawskiej konferencji mamy możliwość oglądania efektów ich działań z bliska, jak pod lupą. Kolejna okazja do tych intrygujących obserwacji już za rok.
National Instruments/Control Engineering Polska