Najlepsi w zarządzaniu największym kapitałem firmy

Wzorcowe zarządzanie zasobami ludzkimi oraz znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu i kraju – to główne przesłanki wyboru TOP 10 Pracodawców Polski i TOP 5 Pracodawców Województwa Śląskiego. Laureaci nagrodzeni zostali podczas gali towarzyszącej konferencji i targom PulsHR_Day w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Celem konkursów TOP Pracodawca w Polsce i TOP Pracodawca Województwa Śląskiego jest wyłonienie wyróżniających się firm, odgrywających ważną rolę na ryku pracy i przyczyniających się tym samym do rozwoju otoczenia, w którym funkcjonują. 
– Nasz plebiscyt dedykujemy tym pracodawcom, dla których dynamiczne zmiany na rynku pracy stanowią szczególne wyzwanie. Uhonorowani dzisiaj przedsiębiorcy wskazują, w jaki sposób skutecznie zarządzać zasobami pracy, jak motywować i być pożytecznym z punktu widzenia rozwoju miasta i regionu. Dzięki naszemu konkursowi najlepsi pracodawcy będą mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami i zdobyć dodatkową renomę na trudnym rynku pracy w Polsce – powiedział Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu PulsHR.pl.
Przy ocenie zgłoszonych do konkursu przedsiębiorstw pod uwagę wzięto: wpływ na rozwój gospodarczy regionu oraz na rozwój rynku pracy, innowacyjność, relacje między pracodawcami i pracobiorcami oraz współpracę z lokalną społecznością. W wyborze laureatów swoją wiedzą i doświadczeniem wspomagali serwis PulsHR.pl profesjonaliści ze świata biznesu, edukacji i HR-u: Tadeusz Donocik, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Joanna Malinowska-Parzydło, założycielka HR Influencers; Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach; Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami; Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; Adam Wąsik, członek zarządu GoldenLine, a także Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu PulsHR.pl i Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP – organizatorzy przedsięwzięcia. Specjalne nagrody, w obu kategoriach, przyznali również czytelnicy portalu PulsHR.pl.
W gronie TOP 10 Pracodawców Polski znaleźli się:
Capgemini – 7 tysięcy specjalistów pracujących w: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Opolu ma okazję do angażowania się w liczne inicjatywy społeczne. W tym roku firma przeprowadzała też speed recruiting w przerwie na lunch, pod hasłem: „Taste your career with Capgemini”. W Capgemini działa też program dla pracowników 50+.
Siemens – działa w Bielsku-Białej, Elblągu, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Toruniu, podejmując także aktywności wspierające polską naukę i kulturę. Firma jest partnerem Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dobrze oceniane są także staże i praktyki
w Siemensie.
Budimex – tworzy jedną z największych grup budowlanych w Polsce i propaguje odpowiedzialny społecznie biznes. Grupa zatrudnia prawie 5 tys. osób i współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów, realizując ponad 100 kontraktów w ciągu roku.
Volvo Polska – wyróżnia się dobrymi praktykami polityki personalnej i działaniami na rzecz employer brandingu. Działa m.in. na rzecz zielonej energii, honorowego krwiodawstwa, sprawnego ratownictwa i wolontariatu pracowniczego. Spółka zatrudnia ponad 4 tys. pracowników.
Kompania Piwowarska – dba o CSR. Zatrudnionym oferuje szereg świadczeń w ramach funduszu socjalnego, a w ramach dbałości o bezpieczeństwo pracowników, organizuje niekonwencjonalne akcje, mające przypominać o potrzebie zachowania najwyższych standardów BHP. Obecnie w Kompanii pracuje ponad 2,7 tys. osób.
CD Projekt – Producent gier komputerowych, autor serii o Wiedźminie, wymieniany jako jeden z wymarzonych pracodawców wśród profesjonalistów – m.in. ze względu na swój pozytywny wizerunek. CD Projekt zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca ludzi z całego świata. Firma dba
o rodzinną i swobodną atmosferę w pracy, eliminuje korporacyjny styl zarządzania.
3M Poland – 3M ma opinię dobrego miejsca pracy, m.in. ze względu na niską rotację, świadczenia pozapłacowe i atmosferę w pracy. Dotychczas firma zainwestowała w Polsce ponad 500 mln dolarów, zatrudniając ponad 3 tys. osób. Partnerami 3M w Polsce są instytuty naukowo-badawcze oraz stowarzyszenia branżowe i naukowe.
Grupa Nowy Styl – zatrudnia ponad 2,8 tys. pracowników z Krosna, Jasła i okolicznych miejscowości. Z regionu pochodzi ponad 97 proc. polskich pracowników, a tym samym 73 proc. zatrudnionych w skali grupy. Firma współpracuje też z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi, m.in. organizując praktyki i staże dla młodych.
PwC – wykazuje dbałość o zaangażowanie społeczne, środowisko, a przede wszystkim
o ludzi. W tym roku firma uruchomiła rekrutację w formie gry, której uczestnicy mieli dokonać audytu fikcyjnej firmy przed wejściem na giełdę. W sumie spółki PwC w Polsce zatrudniają prawie 4,5 tys. osób, głównie w Shared Service Centres.
Asseco – Zatrudnionym w Asseco pracodawca oferuje dostęp do opieki medycznej, ubezpieczenia a nawet możliwość udziału w zespole sportowym. Pracownicy biorą udział
w licznych szkoleniach. Firma z Rzeszowa jest obecnie największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW w Warszawie. Zespół liczy blisko 21 tys. osób.
Grupa Hotelowa Orbis (nagroda specjalna czytelników portalu pulshr.pl) – zatrudnia blisko
4 tys. osób. Podejmuje zróżnicowane działania odpowiedzialnego społecznie hotelarstwa.
W Orbisie każdego roku prowadzone są badania satysfakcji i zaangażowania pracowników, wyniki projektów badawczych wyznaczają kierunki dalszych prac w tym obszarze.
Laureatami konkursu TOP 5 Pracodawców Województwa Śląskiego zostali:
Rockwell Automation – firma dba o zrównoważony rozwój w kontekście swoich klientów, przedsiębiorstwa i społeczności. Od 2006 roku ma w Katowicach zakład produkcyjny, który zajmuje się  automatyką przemysłową, systemami napędowymi i integracją systemów informatycznych.
Unilever – wdraża globalny proces rekrutacji, w którym korzysta z pomocy gier, wirtualnych rozmów oraz sztucznej inteligencji do wyboru kandydatów na swój topowy program menedżerski. W tym roku mija 26 lat od momentu wejścia Unilever na polski rynek. Firma zatrudnia obecnie ok. 4 tys. pracowników.
Timken – firma zatrudnia ponad 15 tys. pracowników w 28 krajach, m.in. w Sosnowcu. Kultywuje wolontariat. Do działań korporacji należą m.in.: program stypendialny Timken Scholarship Program, wolontariat pracowniczy oraz współpraca z takimi organizacjami, jak Habitat for Humanity czy United Way.
Guardian Częstochowa – polityka pracownicza Huty Szkła Guardian Częstochowa odrzuca hierarchiczność i biurokrację. Zdecentralizowana struktura zarządzania łączy się w firmie
z dbałością o bezpieczeństwo i higienę pracowników. Na świecie Guardian Glass posiada 25 zakładów.
Rolnik – jeden z liderów branży przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce.  Angażując się w rozwój regionu, firma współfinansuje i współorganizuje imprezy sportowe i kulturalne
oraz angażuje się w promocję zdrowego trybu życia i rolnictwa prowadzonego przy użyciu ekologicznych środków. Rolnik zatrudnia ok. 500 osób.
Weindich (specjalne wyróżnienie czytelników portalu pulshr.pl) – firma zatrudnia ponad
80 pracowników, realizuje program praktyk i staży, a pracownicy regularnie biorą udział
w szkoleniach. Dodatkowym obszarem działalności firmy jest program: „Pomagaj z Nami”, którego celem jest pomoc niepełnosprawnym, pomoc w leczeniu i pomoc społeczna.
Gala wręczenia nagród TOP 10 Pracodawców Polski i TOP 5 Pracodawców Województwa Śląskiego towarzyszyła konferencji i targom PulsHR_Day, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 15 listopada br.
Źródło: Rockwell Automation