Nadchodzi wielkie starcie robotów i konstruktorów!

Na to wydarzenie czekają prawdziwi pasjonaci robotyki. 13 listopada, w hali Expo Silesia, odbędą się II zawody robotów mobilnych – ASTOR Robot Challenge 2012. Za ich organizację i profesjonalny przebieg odpowiada Koło Naukowe INTEGRA oraz firma ASTOR ? autoryzowany dystrybutor robotów Kawasaki.  Zmagania robotów będą jedną z głównych atrakcji towarzyszących Targom Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle ? ROBOTshow w Sosnowcu. 
Zawody robotów mobilnych przyciągają coraz większe rzesze fanów nowoczesnych technologii. Efekty najnowszych konstruktorskich dokonań będzie można podziwiać podczas II zawodów ASTOR Robot Challenge 2012. Uczestnicy będą mogli kibicować swoim ?pupilom? w czterech konkurencjach: StandardSUMO, MiniSUMO oraz Linefollower i Linefollower Enhanced. 
Wzorowane na prawdziwych japońskich walkach sumo, zawody robotów mobilnych w tej kategorii polegają na rywalizacji dwóch robotów, starających się zepchnąć przeciwnika z ringu (?dojo?). Robot przegrywa rundę, jeśli choć jedną częścią swojej konstrukcji dotknie powierzchni, znajdującej się poza dojo. Zwycięża ten zawodnik, który wygra więcej rund niż jego przeciwnik. Idealna waga zawodnika klasy Sumo to 3 kg, Minisumoka z kolei powinien ważyć nie więcej niż 500 g. 
Linefollowers – tak nazywane są roboty, których zadaniem jest przejechanie wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Przeważnie są to małe i szybkie konstrukcje (najszybsze polskie roboty osiągają prędkości powyżej 1 m/s). Roboty ścigają się na białym podłożu z wyznaczoną czarną trasą (lub odwrotnie). Do zawodów dopuszczone są roboty nieprzekraczające swoimi rozmiarami kartki formatu A4. Jest to jedna z najbardziej popularnych konkurencji w Polsce, jak i na świecie. Z kolei w konkurencji Linefollower Enhanced roboty napotykają na dodatkowe przeszkody (np.przerwy w trasie, tunele, skrzyżowania) na drodze do mety, które muszą ?zdiagnozować? i ominąć.
W ubiegłorocznych zawodach wystartowało 9 linefollowerów, 10 robotów mini sumo i 2 roboty standard sumo. Zacięta rywalizacja rozpoczęła się już podczas eliminacji, gdzie rejestrowane były milisekundy różnicy w czasach robotowych zawodników. Rozgrywane konkurencje zdominował GROM z Politechniki Opolskiej, zdobywając 4 z 8 przyznanych nagród. Kto wygra w tym roku?  ?
Więcej informacji oraz regulamin zawodów na dedykowanej stronie zawodów: www.astor.com.pl/astor-robot-challenge 
Rejestracji na zawody można dokonywać poprzez stronę:
http://astor.robocomp.info/team/add.
Wskazówki dotyczące dojazdu można znaleźć na stronie HAPexpo i ROBOTshow: http://www.exposilesia.pl/dojazd/9/pl/
Organizatorzy zawodów zapewniają bezpłatne wejściówki na targi ROBOTshow.
www.astor.com.pl