Modułowy system prowadzenia przewodów od igus gwarantujący bezpieczne zasilanie z lądu

Zainstalowany w określonych punktach kotwiczenia, dozownik e-prowadników umożliwia bezpieczne zasilanie energią statków zacumowanych w portach, dzięki możliwym do przedłużenia prowadnikom oraz bardzo elastycznym przewodom. (Źródło: igus GmbH)

Kompaktowy dozownik e-prowadników zapewnia przyjazne dla środowiska zasilanie w portach

Potrzeba zasilania statków energią z lądu nieustannie wzrasta, co w dużym stopniu uwarunkowane jest koniecznością ograniczenia emisji odpadów w portach. Aby to umożliwić, igus oferuje innowacyjne rozwiązanie w formie dozownika e-prowadników. Modułowy system prowadzenia przewodów, który instaluje się w określonych punktach kotwiczenia, umożliwia bezpieczne zasilanie energią, dzięki wydłużalnym prowadnikom oraz bardzo elastycznym przewodom.

Systemy zasilania energią są konieczne na pokładach statków nawet w portach. W celu obniżenia emisji dwutlenku węgla, pyłów oraz tlenku siarki przez statki, energia do zasilania jest w coraz większym stopniu czerpana z lądu i prowadzona na statek. Wymagania w zakresie systemów prowadzenia przewodów różnią się w zależności od rodzaju statku.  W przypadku promów, energia z lądu jest zazwyczaj doprowadzona, dzięki zastosowaniu tzw.’ dystrybutora przewodów’. Jest to duża, instalowana na stałe suwnica, która umożliwia przedłużenie wielo i jednożyłowych przewodów w połączeniu wtykowym. Przedłużony przewód nie jest chroniony i poddawany jest dużym naprężeniom w miejscach połączeń w wyniku działania przypływów oraz wałów jak również przy rozładunku i załadunku statku. Aby zapewnić bezpieczne prowadzenie przewodów z lądu na statek, specjalista motion plastics, firma igus, opracował alternatywę ? dozownik e-prowadników.

System prowadzenia przewodów umożliwia ich przedłużenie do ponad 10 metrów

Modułowy i kompaktowy system montowany jest w punktach kotwiczenia w porcie i posiada wysuwane ramię obrotowe, które łączy odległość pomiędzy punktem kotwiczenia a statkiem. Umożliwia to załodze zasilenie statku energią pochodzącą z lądu. Napędy elektryczne umożliwiają zarówno ruch ramienia oraz przedłużenie e-prowadników do długości przekraczającej 10 metrów. Ich kontrola jest możliwa, dzięki użyciu panelu sterowania zamontowanego na lądzie na przemian z wykorzystaniem zdalnego sterowania z pokładu. Trójwymiarowy e-prowadnik równoważy ruch przewodów sprężających. Pierwsze trzy dozowniki e-prowadników od igus zostały z powodzeniem zainstalowane w pobliżu Bergen, w Norwegii.

Bezpieczny e-prowadnik z elastycznymi przewodami chainflex w systemie modułowym

Dozownik e-prowadników składa się z trzech części: readychain, podajnika e-prowadnika oraz struktury wspornej. Readychain to wieloosiowy e-prowadnik triflex wykonany z wydajnego i odpornego na korozję materiału polimerowego, który wypełniony został fabrycznie zmontowanym przewodem jednożyłowym i znajduje zastosowanie w module typu push-pull – podajnik e-prowadnika. E-prowadnik triflex chroni wysoce elastyczne przewody chainflex w przestrzeni trójwymiarowej oraz zapewnia minimalny promień gięcia i całkowite odciążenie przewodów. W zależności od wymagań, e-prowadnik może zostać wyposażony w przewód jednożyłowy do stosowania z napięciem średnim lub niskim. Przewody jednożyłowe są nie tylko bardziej ekonomiczne od wielożyłowych, ale zostały opracowane przede wszystkim do stosowania w e-prowadnikach. Aby umożliwić jak największy wybór, igus oferuje 403 przewody z certyfikatem DNV-GL do stosowania w dozowniku e-prowadników. Wszystkie przewody chainflex są testowane w laboratorium wewnętrznym firmy o powierzchni 2.750 metrów kwadratowych. Firma igus jest jedynym dostawcą na świecie, który zapewnia przedłużenie gwarancji serii przewodów do 36 miesięcy. Seria readychain może w łatwy sposób zostać skonfigurowana ze znacznie mniejszym promieniem gięcia prowadnika, dzięki zastosowaniu małej średnicy poszczególnych żył Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność miejsca oraz zmniejszenie powierzchni bazowej całego systemu. Następnie readychain jest umieszczany w e-podajniku. Moduł typu push-pull od igus umożliwia osiągnięcie różnych długości wysuwania e-prowadnika. Struktura wsporna dozownika e-prowadników zapewnia powierzchnię umożliwiającą zainstalowanie do 5 e-podajników jeden obok drugiego, w celu zagwarantowania możliwości wykonania różnorodnych usług dla poszczególnych statków.

Rozwiązanie zastosowania kompaktowej energii z lądu spełnia wymagania międzynarodowej normy IEC 80005. System prowadzenia przewodów dozownika e-prowadników może być również zasilany z trakcji, a jego dodatkową funkcją, oprócz wysyłania sygnałów do alarmu oraz sygnałów o odłączenie zasilania, jest kontrola długości.

Na załączonym filmie 3D film możecie Państwo zobaczyć funkcje dozownika e-prowadników.

Źródło: igus