Modernizacja i migracja pomiędzy przemysłowymi technologiami komunikacyjnymi

Musisz zintegrować w sieci nową maszynę obsługującą inny protokół? Czujesz frustrację z powodu wykorzystywania w fabryce równocześnie 87 różnych protokołów, których zmuszenie do współdziałania w ramach jednej sieci kosztowałoby fortunę? Chciałbyś zbierać i konwertować dane ze starszych urządzeń bez konieczności każdorazowego tworzenia oddzielnej aplikacji programowej? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie.
Liczba protokołów komunikacyjnych wykorzystywanych w automatyce przemysłowej jest oszałamiająca …i wciąż rośnie. Żadna firma nie może sobie pozwolić na reorganizację wykorzystywanych procesów przy każdej instalacji nowej maszyny czy też za każdym razem, gdy zachodzi potrzeba przesłania danych ze starszych typów urządzeń wciąż pracujących, lecz nie podłączonych do sieci. Reorganizacja nie jest tu właściwym rozwiązaniem, gdyż bez względu na to, jak uważnie byłby ten proces realizowany i tak pojawią się problemy, przerwy i przestoje linii produkcyjnej związane z wymiernymi stratami finansowymi.
Niezbędny jest plan umożliwiający stworzenie nowej warstwy komunikacyjnej, nadrzędnej w stosunku do technologii już wykorzystywanych. Umożliwi ona stopniowe włączanie istniejących maszyn i urządzeń do głównej sieci, pozwalając na zbieranie nowych typów danych, a w konsekwencji zwiększenie zysków.
Migracja wielofazowa

Migrację można rozpocząć poprzez określenie priorytetów dla danych, których zebranie lub zmierzenie jest najistotniejsze z punktu widzenia konkretnego systemu. Po stworzeniu tego typu listy zaczyna się migracja wielofazowa. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele typów bramek komunikacyjnych pozwalających szybko i tanio zintegrować maszynę w sieci lub przekonwertować dane ze starszych typów urządzeń. Bramki te pełnią rolę translatorów tłumaczących dane pomiędzy różnymi protokołami. Są dość łatwe w instalacji, a po uruchomieniu umożliwiają kontrolerowi sterowanie urządzeń korzystających z różnych protokołów w taki sam sposób, w jaki odbywałoby się to gdyby wszystkie one były podłączone do wspólnej sieci.

Potrzebujesz przykładów? Powiedzmy, że nadzorujesz pracę hydroelektrowni w której wykorzystywana jest sieć korzystająca z protokołów IEC-104 lubDNP3. Musisz śledzić alarmy i zbierać dane z nowych generatorów, ale twój kontroler komunikuje się w standardzie Modbus. W tym właśnie przypadku dodanie montowanej w szafie czy też autonomicznej bramki komunikacyjnej pozwoli zwiększyć funkcjonalność, szybkość i wygodę bardzo małym kosztem. A co ważniejsze, zapewni dostęp do danych w czasie rzeczywistym, pozwalając szybko podejmować krytyczne decyzje i uniknąć niepotrzebnych przestojów.

Jeśli zajmujesz się produkcją, doskonale wiesz, że zmiany są nieuniknione. Niekiedy niezbędna jest rekonfiguracja linii umożliwiająca produkcję wyrobów o różnych gabarytach czy też zachodzi potrzeba przystosowania dotychczasowych skanerów kodów kreskowych do nowo zakupionej maszyny pakującej. Wszystkie te zmiany mogą wprowadzić duży bałagan do systemu komunikacyjnego. To kolejny przykład ilustrujący zalety migracji wielofazowej. Dotychczasowe skanery mogą zostać w starym miejscu pracy, natomiast dodanie bramki komunikacyjnej zapewni ich bezproblemowe współdziałanie z nową maszyną pakującą.

Industrial Internet of Things

Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z terminem Industrial Internet of Things (IIoT) to najprawdopodobniej nie czytałeś w ostatnim czasie żadnych magazynów ani nie przeglądałeś stron branżowych, ponieważ jest to jedna z najczęściej komentowanych nowości. W rzeczywistości jest to termin wymyślony przez któregoś z konsultantów, wywołujący grymas obrzydzenia na twarzach menadżerów fabryk, a zwłaszcza inżynierów. Najprościej mówiąc IIoT oznacza zbieranie danych, bieżących czy też historycznych pozwalające na identyfikowanie problemów technicznych i procesowych mogących spowodować zmniejszenie produktywności całego zakładu lub pojedynczej maszyny. Zazwyczaj wiąże się to z integracją sieci bezprzewodowych w infrastrukturze komunikacyjnej.

Jak wiadomo cała komunikacja idzie w stronę technologii bezprzewodowych. Zakłady przemysłowe i procesy produkcyjne na całym świecie korzystają z komunikacji bezprzewodowej. Zanim zaczniesz przerwacać oczami ze znudzenia i przestaniesz czytać, posłuchaj. Być może bazujesz jeszcze na starych informacjach, ale technologie komunikacji bezprzewodowej poczyniły ogromny postęp. Zmiana technologii komunikacyjnej na bezprzewodową może w dużym stopniu pomóc w realizacji planu migracji wielofazowej, pozwalając bezboleśnie zintegrować starsze maszyny z siecią komunikacyjną.

Jeżeli posiadasz zdalne urządzenie wymagające fizycznego dostępu każdorazowo przy zgrywaniu danych? Dwa radia przemysłowe mogą rozwiązać ten problem.

A co z systemami automatyki budynków… czy są podłączone do Twojej sieci? Pomyśl ile pieniędzy mógłbyś zaoszczędzić, gdybyś otrzymywał w czasie rzeczywistym dane o tym gdzie i ile energii jest obecnie zużywane. Jeżeli w Twoim zakładzie występuje strefa zagrożona wybuchem, monitorowanie tego obszaru zdalnie za pomocą kamer wideo, umożliwi wykrywanie potencjalnych zagrożeń odpowiednio wcześnie, zwiększając bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Wiem o czym myślisz… Nie uważasz komunikacji bezprzewodowej za niezawodną i bezpieczną. W rzeczywistości możesz wręcz zwiększyć bezpieczeństwo sieci i zmniejszyć ryzyko przestojów przechodząc na technologie bezprzewodowe. Pomyśl o tym. Jak łatwo jest wejść do budynku i po prostu włączyć wtyczkę do gniazda sieciowego. Chwila… i już masz dostęp do sieci. Nie tak łatwo jest w przypadku sieci bezprzewodowych. Obecnie wykorzystuje się w nich szyfrowanie i zaawansowane firewalle zapewniające większy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku sieci przewodowych. Musisz tylko wiedzieć, jak ich używać prawidłowo. Jeśli skupisz się na korzyściach wynikających ze stosowania komunikacji bezprzewodowej, a nie na irracjonalnym strachu, możesz stworzyć niezawodny i bezpieczny system komunikacji bezprzewodowej współdziałający ze standardową siecią przewodową.
Planowanie na przyszłość

Planując własną strategię migracji i modernizacji, pierwszą rzeczą którą powinieneś zrobić jest zaprzestanie dodawania własnych, zindywidualizowanych systemów, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają odczyt danych. Zacznij powoli, dodając bramki komunikacyjne tam, gdzie jest to obecnie najbardziej sensowne, a następnie kontynuuj w miarę możliwości budżetowych.

Nie bój się technologii bezprzewodowych. Uświadom sobie i pogódź się z faktem, że w ciągu najbliższych 10 lat praktycznie cała komunikacja może się na nich opierać. Przyjrzyj się dostępnym obecnie produktom przemysłowym z komunikacją bezprzewodową i stwórz 5-letni plan tego, co mógłbyś nimi zastąpić, a będziesz gotowy na przyszłe wyzwania.