Mayr? power transmission – Innowacyjny system hamulców

W strefach, w których istnieje zagrożenie upadkiem ładunków przenoszonych pionowo, a jednocześnie musi odbywać się w nich praca ludzi, trzeba podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Specjaliści z firmy mayr? power transmission opracowali system hamulców zapewniający bezpieczeństwo w trakcie krytycznych sytuacji występujących w trakcie pionowego przenoszenia ładunków.
 
Ładunki transportowane pionowo, w szczególności zwierające ciężkie części, takie jak silniki lub skrzynie biegów, stwarzają poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa w przypadku awarii zasilania, która może spowodować ich niekontrolowany upadek lub przyśpieszenie ruchu.

Firma mayr? power transmission oferuje system hamulców ROBA?-topstop, charakteryzujący się modułową konstrukcją z pojedynczymi hamulcami i redundantnymi modułami hamulców dwuobwodowych, przeznaczonych do zapobiegania krytycznym sytuacjom, które mogą wystąpić w trakcie transportowania pionowego ładunków, określonego przez DIN EN 954-1, kategorie 1-3.

Bezpieczeństwo nie było jedyną kwestią braną pod uwagę przy opracowywaniu systemu ROBA?-topstop. Starannie rozważono także uwarunkowania konstrukcyjne dla elementów napędów osi pionowej. Dzięki dostosowanym wymiarom kołnierzy, hamulce ROBA?-topstop mogą być bezproblemowo zintegrowane z istniejącymi już konstrukcjami w pozycji między serwomotorem a przeciwkołnierzem. Modułowy montaż jest na tyle elastyczny, że umożliwia wiele rodzajów połączeń: np. z wałem ( również drążonym), ze sprzęgłem elastycznym, z dodatkowym sprzęgłem bezpieczeństwa ograniczającym moment obrotowy lub z dwoma pojedynczymi hamulcami.

Wykorzystanie systemu hamulców ROBA?-topstop z wałem drążonym i ze zintegrowanym sprzęgłem wsuwanym oznacza, że oddzielne sprzęgło kompensacyjne wraz z obudową zwykle nie jest konieczne. Układ napędu z takim systemem hamulców jest tylko minimalnie dłuższy od tradycyjnie stosowanych systemów z serwomotorem i układem sprzęgania wału, służącym do połączenia z wrzecionem lub wałkiem głównym przekładni. System ROBA?-topstop jest przeznaczony głównie do instalacji w pozycji między siłownikiem a skrzynką przekładniową z wałem drążonym.

Jako niezależny moduł, system ROBA?-topstop jest w stanie utrzymać oś pionową w każdej żądanej pozycji. Dodatkowe środki bezpieczeństwa w trakcie np. transportu czy konserwacji maszyn są niepotrzebne. Jest to duża zaleta pozwalająca zaoszczędzić czas i środki np. w trakcie wymiany silnika. Ponadto pozwala ona ograniczać przestoje w trakcie napraw. Urządzenie pełni również funkcję tzw. hamulca bezpieczeństwa, o ile tylko jest wyposażone w systemy monitorujące funkcjonowanie i zużycie.

www.mayr.pl