Coraz bardziej popularne systemy wizyjne szybko stają się standardem w nowoczesnym przemyśle. Przy zachowaniu pewnej staranności na etapie projektowania mogą skutecznie zastąpić operatora lub stać się pełnoprawną alternatywą dla innych metod pomiaru i inspekcji. Można przytaczać setki bardzo różnorodnych przykładów ich zastosowań. Wszędzie tam, gdzie użytkownik produktu będzie go oceniał wizualnie, należałoby pomyśleć o inspekcji wizyjnej.
Jednym z najbardziej oczywistych przykładów aplikacji wizyjnych jest sprawdzanie oznakowania wyrobów, takiego jak nadruk tekstu, kody paskowe i 2D, ich czytelność, kompletność, barwa, wypełnienie, kontrast i tym podobne. Kolejnym naturalnym zastosowaniem jest weryfikacja obecności wszystkich elementów, które powinny się pojawić po wykonaniu kompletnego cyklu produkcyjnego (rys. 1). Ten ostatni przypadek można rozumieć bardzo różnie, np. jako poprawność montażu wszystkich drobnych komponentów w przemyśle samochodowym czy lotniczym, wychwycenie błędów pakowania w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym lub w dowolnym innym zakładzie produkcyjnym, w którym wytwarzanie wyrobu odbywa się w sekwencji kolejnych kroków cyklu.
Rozwiązanie z przetwarzaniem obrazu powinno być wystarczająco ekonomiczne, aby jego zakup był uzasadniony ? atrakcyjny w porównaniu do innych metod rozwiązywania problemu. Pożądaną cechą jest również łatwość integracji z punktu widzenia użytkowania narzędzi służących do wdrożenia. Jednocześnie oferta systemów wizyjnych powinna zapewniać dużą elastyczność wyboru podzespołów, tak aby można było nimi rozwiązywać problemy o bardzo różnym stopniu złożoności.
Matrox, firma z ponadczterdziestoletnim doświadczeniem, dostarcza systemy wizyjne, które z jednej strony oferują inżynierowi kilka platform sprzętowych, ale z drugiej umożliwiają ich obsługę tym samym, wybranym przez integratora narzędziem programistycznym. W ofercie oprogramowania znajduje się Matrox Design Assistant X (DA X) oraz Matrox Imaging Library (MIL). Wśród komponentów sprzętowych dostępne są popularne kamery inteligentne z serii Iris GTR, przemysłowe procesory wizyjne 4Sight EVS, frame-grabbery sygnału wideo z różnych źródeł ? od analogowych, przez cyfrowe (np. HDMI, DP, DVI), karty GigE, CameraLink i najnowszy standard CoaXPress. Na koniec (do zadań specjalnych) sprzęt o największej mocy obliczeniowej ? potężne komputery wizyjne Supersight Solo, oparte na wieloslotowej magistrali PCIe, umożliwiające płynne transfery danych z bardzo szybkich kamer o wysokiej rozdzielczości (rys. 2).
MIL to bardzo zaawansowane narzędzia przetwarzania obrazu o wieloletniej tradycji, przeznaczone dla programistów. Oferują pełną elastyczność, na tych właśnie procedurach oparty jest pakiet DA X.
DA X to oprogramowanie umożliwiające bardzo sprawną konfigurację szeregu typowych aplikacji wizyjnych za pomocą doboru sekwencji procedur przetwarzających, a mówiąc bardziej precyzyjnie, poprzez definicję schematu blokowego (rys. 3). Należy kolejno określić parametry akwizycji obrazu i metody jego analizy, zdefiniować interfejs operatora oraz wszystkie interakcje systemu ze światem zewnętrznym ? czujnikami podającymi sygnały synchronizacyjne, liniami wyjściowymi, magistralami do komunikacji, np. ze sterownikami PLC (np. ProfiNET, EtherNet I/P, Modbus itp.) oraz oczywiście oświetlaczami i obiektywami, które tego wymagają. DA X może być wykorzystany do najprostszej aplikacji z kamerą USB lub GigE i wygenerować program na zwykły komputer PC (desktop lub nawet laptop). Może też obsłużyć kilka niezależnie pracujących kamer podłączonych do EVS lub frame-grabberów w Supersight Solo. Więcej informacji na temat pakietu można znaleźć na stronie www.matrox.com/imaging ? w menu Products & Services jest to pierwszy punkt.
Zapewne najbardziej typowym zastosowaniem Matrox DA X będzie wykorzystanie go z kamerami Iris GTR zwłaszcza że dla kupującego kamerę GTR jest on dostarczany w pakiecie z licencją runtime na ten konkretny sprzęt. Klient decydujący się na takie rozwiązanie nie ponosi zatem żadnych dodatkowych kosztów związanych z zakupem oprogramowania development czy runtime dla projektowanej aplikacji, jeśli jest ona oparta na platformie sprzętowej MATROX.
Szczególną pozycją w ofercie jest kamera typu ?smartcam?. To coraz bardziej popularne rozwiązanie na rynku, a dzięki firmie MATROX ma szansę być jeszcze częściej stosowane. Dlaczego? Otóż MATROX ma w ofercie szeroką gamę kamer inteligentnych, z sensorami monochromatycznymi i kolorowymi, od rozdzielczości VGA do 5 Mpix. Wszystkie kamery wykorzystują sensor z pikselami o tej samej wielkości, mają dwurdzeniowy procesor pracujący w systemie operacyjnym czasu rzeczywistego i przy realizacji niektórych zadań wspomagają się wbudowanym układem FPGA. Dla osób mających pewną wiedzę z dziedziny machine vision użycie pakietu z kamerą GTR będzie, po krótkim wdrożeniu, intuicyjne, a dla początkujących firma MATROX i partnerzy oferują szkolenia oraz usługi integratorskie.
Jednym z bardzo istotnych atutów oferty jest natomiast niezwykle konkurencyjna cena, przy jednoczesnym zachowaniu świetnej jakości i funkcjonalności kamer.
MATROX wchodzi na nasz lokalny rynek i zamierza rozwijać współpracę z użytkownikami platform firmy oraz partnerami wdrażającymi rozwiązania ?pod klucz?.
Mamy przyjemność być partnerem MATROX w Polsce i wspólnie nad tym pracować. W kolejnych wydaniach będziemy publikować dodatkowe informacje. Bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i umówimy się na spotkanie, aby zaprezentować naszą ofertę. Zapraszamy na stronę www.eg-group.pl/matrox oraz czekamy na e-maile na adres matrox@eg-group.pl.
Paweł Hoerner de Roithberg
VP of Development