Lynx DSS – nowy przełącznik z serwerem dla urządzeń szeregowych

Westermo wprowadza na rynek kompaktowy przełącznik z serwerem Lynx DSS służący do łączenia szeregowych systemów sterowania i telemetrii z najnowszymi sieciami IP. Niski transfer danych w komunikacji szeregowej został zastąpiony wyższą przepustowością sieci IP, dzięki czemu Lynx DSS pozwala wykorzystać inwestycje dokonane w istniejących instalacjach, zwiększa funkcjonalność systemu poprzez obsługę nowych urządzeń, które wymagają dodatkowej przepustowości oraz zapewnia bezawaryjną komunikację przemysłową na następne wiele lat.
 
Lynx DSS to przemysłowy switch Ethernet do aplikacji zarządzalnych wyposażony w złącza szeregowe oraz IP. Jedno urządzenie Lynx DSS zastępuje wiele różnych jednostek – pracuje pod kontrolą systemu Westermo WeOS, zapewnia zaawansowaną łączność systemów szeregowych z siecią Ethernet, obsługuje sieci szeregowe w trybie dual, przejmuje funkcje modemu i bram Modbus. Starsze urządzenia mogą być podłączone poprzez dwa porty szeregowe. Jeden z nich jest wyposażony w złącze RS-232 a drugi w RS-232 lub RS-422/485. Są dostępne dwie wersje urządzeń: L208-F2G-S2 oraz L108-F2G-S2. L108 posiada funkcje przełącznika warstwy 2 , które zapewniają elastyczne i szybkie odzyskiwanie redundantnego pierścienia w sieciach Ethernet. Jednostka ta jest wyposażona w cztery porty 10/100 Mbit/s, a dwa dalsze porty mogą być wyposażone w transceiver’y SFP Gbit lub 100 Mbit/s. L208 oprócz funkcji L108 posiada także funkcjonalność sieciową przełącznika warstwy 3, włączając w to routing, firewall oraz zdalny dostęp do VPN.

Wraz z rosnącą liczbą ataków sieciowych zaawansowane funkcje bezpieczeństwa odgrywają coraz większą rolę dla funkcjonowania sieci przemysłowych. Zdalny, bezpieczny dostęp do sieci jest realizowany za pomocą szyfrowanego połączenia VPN i multiportowej DMZ (strefy zdemilitaryzowanej) konstruowanej przy pomocy wewnętrznej funkcji firewall zaimplementowanej w porcie. Funkcje te pomagają użytkownikom, którzy nawiązują połączenia poprzez potencjalnie niebezpieczne sieci a także zabezpieczają ich przed przypadkowym połączeniem do niewłaściwej sieci.

Urządzenia są dostosowane do ekstremalnych warunków pracy-zostały przetestowany pod kątem zgodności z przemysłowymi standardami kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), izolacji, odporności na wibracje i zabezpieczenia przed porażeniem. Zostały zatwierdzone do użycia w wymagających warunkach przemysłowych, włączając w to certyfikat Cenelec EN 50121-4 dopuszczający je do użycia w instalacjach kolejowych. Lynx DSS posiada szeroki zakres temperatury pracy: od ? 40°C do + 70°C. Urządzenie nie ma wentylatora ani innych ruchomych części. Dzięki komponentom klasy przemysłowej i całkowicie metalowej obudowie o stopniu ochrony IP40 nie posiadającej otworów wentylacyjnych, w których mogłyby zbierać się zanieczyszczenia, przełącznik charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem MTBF (średni czas między usterkami) wynoszącym 500 000 godzin, co zapewnia długi, bezproblemowy okres użytkowania.

Lynx DSS to najbardziej kompaktowy i energooszczędny switch tego rodzaju na rynku. Niski pobór mocy – tylko 250 mA przy 24VDC – skutkuje zmniejszonymi kosztami bieżącymi w trakcie użytkowania oraz pomaga firmom ograniczać zużycie energii. Dzięki podstawie o powierzchni zaledwie 100 mm x 50 mm urządzenie można łatwo zamontować do już istniejących instalacji. Szeroki zakres wartości zasilania, od 19 do 60 VDC zwiększa ilość możliwych zastosowań.

System operacyjny WeOS został zaprojektowany jako rozwiązanie wieloplatformowe. Jest dostępny w różnych produktach Westermo: Redfox, Wolverine, Lynx i Falcon. WeOS to przyszłościowe oraz skalowalne rozwiązanie dla potrzeb sieci przemysłowych.

www.westermo.com