Lucid Motors kończy budowę pierwszej w Ameryce Północnej fabryki pojazdów elektrycznych zaprojektowanej od postaw

Wstępna wydajność najnowocześniejszej fabryki Lucid AMP-1 w Casa Grande w stanie Arizona wyniesie 30000 pojazdów, a w przyszłości planuje się jej zwiększenie do 400000 sztuk.

Lucid Motors, producent luksusowych pojazdów z napędem elektrycznym wyznaczających nowe standardy w zrównoważonej mobilności, ogłosił zakończenie pierwszego etapu budowy nowej fabryki Lucid AMP-1 (technologicznie zaawansowanego zakładu produkcyjnego) w Casa Grande w stanie Arizona oraz odbiór urządzeń i procesów produkcyjnych przed rozpoczęcie produkcji w zakładzie Lucid Air, które ma nastąpić wiosną 2021 r. Pierwszy w Ameryce Północnej zakład produkcji pojazdów elektrycznych Lucid AMP-1 powstający specjalnie w tym celu zaprojektowano z myślą o jego przyszłej rozbudowie, która ma nastąpić na początku 2021 r. i umożliwić w przyszłości produkcję pierwszego SUVa tej marki w ramach przewidzianego na rok 2023 projektu Gravity.

„Kamień węgielny na 590-akrowej działce przeznaczonej pod budowę zakładu Lucid AMP-1 w Casa Grande w stanie Arizona położyliśmy 2 grudnia 2019 r., a budowę pierwszego w Ameryce Północnej zakładu produkującego pojazdy elektryczne zaprojektowane specjalnie w tym celu ukończyliśmy w mniej niż rok – powiedział Peter Rawlinson, prezes zarządu i dyrektor ds. technicznych Lucid Motors. – Zaangażowanie i sprawność działania zespołu budzą nasz ogromny podziw – dzięki nim już dziś możemy oddać do eksploatacji urządzenia kompatybilne z systemem produkcji Lucid, aby za kilka miesięcy przystąpić do wytwarzania pojazdów elektrycznych Lucid Air nowej generacji”.

W ramach uruchomienia zakładu będącego również sprawdzianem dla innowacyjnych procesów produkcji i najnowocześniejszego sprzętu Lucid, spółka zdołała już stworzyć pełny prototyp beta floty testowej i obecnie przymierza się do budowy ostatecznej wersji serii flagowych pojazdów Lucid Air. System produkcji stosowany przez firmę Lucid obejmuje technologicznie zaawansowane procesy, jak na przykład inspirowane technologią lotniczą jednoczęściowe nitowane i sklejane nadwozia umożliwiające zrezygnowanie z wykonywania spawów, które zapewnią pojazdom Lucid Air najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne. Pojazdy produkowane na zamówienie zaczną opuszczać linię produkcyjną w Arizonie wiosną 2021 roku. Początkowo wydajność produkcyjna będzie wynosiła do 30000 pojazdów rocznie, które sprzedawane będą na rynkach globalnych, w pierwszej kolejności w Ameryce Północnej. W pierwszej fazie produkcji powstaną pojazdy z linii Lucid Air Dream Editions, a następnie Grand Touring i Touring. Na początku 2022 r. zakład opuszczą pojazdy linii Lucid Air Pure, dostępne za cenę od 69900 USD [1].

Stan Arizona wybrano na lokalizację zakładu z kilku powodów – pod uwagę wzięto infrastrukturę, możliwości rekrutacji pracowników, położenie geograficzne oraz stworzony wcześniej łańcuch dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego. Ponadto lokalizacja ta oferowała dużą powierzchnię umożliwiającą realizację planowanej rozbudowy – główne części zakładu zostały zaprojektowane w tym celu. Wśród wyposażenia zakładu znajdzie się najnowocześniejsza wodna kabina lakiernicza wyposażona w wyspecjalizowaną infrastrukturę i zajmująca odpowiednią powierzchnię, przystosowana do rozbudowy w celu zaspokojenia potrzeb wszystkich etapów produkcji prowadzonej w zakładzie. Przewiduje się, że wszystkie cztery etapy budowy zakładu zakończone zostaną do roku 2028, a powierzchnia zakładu zwiększy się z obecnych niemal 93000 m2 do prawie 474000 m2. W ostatecznym kształcie wydajność produkcyjna zakładu AMP-1 wyniesie do 400000 pojazdów rocznie.

„Budując ten zakład, kierowaliśmy się kilkoma istotnymi założeniami filozofii produkcji, w tym zasadą >>Future Ready (Gotowi na przyszłość)<< i >>On Time (Na czas)<<. Dzięki temu udało nam się efektywnie zarządzać naszą inwestycją i od podstaw zbudować zupełnie nowy zakład – powiedział Peter Hochholdinger, wiceprezes ds. produkcji Lucid Motors. – W miarę poszerzania naszej oferty wykażemy, że sposób zaplanowania zakładu umożliwi nam sprostanie rosnącemu wśród klientów zapotrzebowaniu na nasze zaawansowane pojazdy elektryczne”.


Lucid Motors / PAP MediaRoom