Łączniki wtykowe do sieci Profinet

Dyrektywa dotycząca okablowania sieci Profinet wymaga przygotowania odpowiedniego złącza wtykowego dla każdego przypadku zastosowania i utrzymania przy możliwie najmniejszej liczbie typów. Na pierwszy plan wysuwają się rozwiązania dla transmisji danych przewodami elektrycznymi i światłowodowymi, dla stopni ochrony IP20 i IP67.

Znane z biurowych obszarów zastosowań złącze RJ45 o stopniu ochrony IP20 wchodzi do stosowania w obszarze szaf sterowniczych, również do transmisji danych przewodami elektrycznymi. Jednak warunek wymaganego przekroju poprzecznego dla podłączenia ekranowanych przewodów AWG22 spełnia niewiele komponentów znajdujących się na rynku. Za każdym razem przy uruchamianiu i pracach serwisowych może być podłączany notebook.

Za pomocą złącza Variosub RJ45-Quickon można łatwo zrealizować na miejscu podłączenie wszystkich komponentów, mających znaczenie w przemyśle i wymaganych przez PNO (Organizacja Użytkowników Sieci Profibus). Sygnały optyczne są przesyłane za pośrednictwem: światłowodów wielomodowych, jednomodowych, z włókien HCS lub tworzyw sztucznych za pomocą jednego modułu SCRJ. Jego zwarta i solidna budowa nadaje się również do 1-milimetrowych, światłowodowych włókien polimerowych (POF). Techniki szybkozłączy do wszystkich rodzajów włókien światłowodowych również tutaj ułatwiają pracę instalatora.

W przypadku produktów o stopniu ochrony IP67, do surowych warunków eksploatacji, do dyspozycji są dwie koncepcje. Z jednej strony czterobiegunowe złącza wtykowe M12 z kodowaniem typu D do transmisji danych przewodami elektrycznymi, zauważalne dzięki swej zwartej budowie szczególnie w pobliżu maszyn. Ponadto oferowane są wstępnie przygotowane przewody i możliwość stosowania szybkozłączy do montowania na miejscu.

Oprócz tego obecnie na rynek jest wprowadzany nowy system łączników wtykowych typu ?push-pull? do przesyłania sygnałów elektrycznych i światłowodowych oraz energii zasilającej. W łącznikach wtykowych do transmisji danych stosuje się jako interfejs elektryczny złącze RJ45 i jako interfejs światłowodowy złącze SCRJ dla wszystkich rodzajów włókien. Tym samym koncepcja ta jest kompatybilna z rozwiązaniem o stopniu ochrony IP20 i oferuje uniwersalny system ? z technikami szybkozłączy, jak w przypadku stopnia ochrony IP20.

W podobnie działającym, łatwym w obsłudze złączu wtykowym do transmisji danych występuje przyłącze zasilania w obudowie pięciobiegunowej wtyczki przyrządowej serii Combicon dla dwóch obwodów prądu.

Zintegrowany trójnik umożliwia budowę struktur liniowych bez przerywania zasilania w przypadku ?gorącej? wymiany urządzenia.

Poza PNO również organizacja niemieckich producentów samochodowych (Automatisierungsinitiative Deutscher Automobilhersteller ? AIDA) przyjęła w swoich wytycznych łącznik wtykowy typu ?push-pull?. Dzięki temu w przyszłości zakłady przemysłu samochodowego sterowane siecią Profinet powinny być budowane z zastosowaniem standaryzacji od początku do końca. Przy użyciu wtyków przemysłowych z asortymentu Pluscon firmy Phoenix Contact możliwe do zrealizowania są wszystkie istotne koncepcje instalacji dla sieci Profinet ? zarówno w przypadku stopnia ochrony IP20 dla szaf sterowniczych, jak i stopnia ochrony IP67 dla warunków eksploatacyjnych, przy tym zarówno w wykonaniu z miedzi, jak i technice światłowodowej.

Mgr inż. Bernd Horrmeyer jest pracownikiem działu marketingu wtyków przemysłowych z programu asortymentowego Pluscon w firmie Phoenix Contact GmbH & KG w Blombergu.
E-mail:
bhorrmeyer@phoenixcontact.com