KPT ScaleUP zbliża startupy do Przemysłu 4.0

Największy polski akcelerator Przemysłu 4.0 znów rekrutuje. Technologiczne startupy z innowacyjną ofertą dla industrialnych branż mogą starać się o sześciomiesięczny program wsparcia KPT ScaleUP. W jego ramach zyskają możliwość m.in. bezpośredniej współpracy nad swoim rozwiązaniem z dużą firmą.

Dodatkowo, KPT ScaleUP oferuje startupom bezzwrotną dotację w wysokości do 200 000 złotych oraz pakiet szkoleń i konsultingu do 50 000 złotych. Uczestnicy akceleracji będą mogli skorzystać również z mentoringu. Doświadczone osobistości ze świata biznesu, finansów oraz marketingu podpowiedzą, jak rozwiązać konkretne wyzwania stojące przed młodymi spółkami. Wszystko to ma sprawić, że po pół roku akceleracji, startupy znacząco zbliżą się do świata Przemysłu 4.0.

Podstawowym mechanizmem działania KPT ScaleUP jest tworzenie przyjaznej przestrzeni do współpracy między młodymi spółkami technologicznymi a doświadczonymi, renomowanymi firmami reprezentującymi industrialne branże. Dochodzi do spotkania śmiałego, nowatorskiego pomysłu z ekspercką i rynkową wiedzą. W efekcie, startupy dowiadują się, jak ulepszyć swój produkt, technologię czy usługę, a duża firma odkrywa, jak można ulepszyć swoje procesy biznesowe czy produkcyjne. Oba zespoły pracują bezpośrednio ze sobą, odbywają szereg merytorycznych spotkań, a startupy mogą testować swoje pomysły bezpośrednio w fabrykach, zakładach czy magazynach udostępnianych im przez przemysłowych partnerów. – Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.

W tym roku akcelerowane startupy będą mogły współpracować z jednym z wybranych odbiorców technologii KPT ScaleUP: PGNiG, Grupa Azoty, Lafarge Polska, Aluprof, Warbud oraz Woodward. Każda z tych firm określiła precyzyjnie swoje wyzwania technologiczne, dostępne na stronie scaleup.kpt.krakow.pl. Startupy starające się o udział w akceleracji, muszą w ramach naboru zgłosić autorskie rozwiązanie, które odpowiada na jedno ze wskazanych wyzwań.

Możliwość przeprowadzenia pilotażu bezpośrednio w firmie zainteresowanej projektem to bezcenne doświadczenie zarówno dla startupu, jak i dla PGNiG, które stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Udział w programach akceleracyjnych pozwala nam precyzować nasze oczekiwania wobec poszukiwanych innowacji. Jesteśmy zadowoleni w efektów takiej współpracy. Dzięki takim programom jak KPT ScaleUP jako przedstawiciele przemysłu możemy być bliżej startupów, a startupy zyskują szansę na bliską współpracę z branżowymi ekspertami mogącymi pomóc rozwinąć ich projekt. Korzyści są obustronne. – Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Zespół akceleratora KPT ScaleUP

Rekrutacja do KPT ScaleUP potrwa do 3 maja. Wszystkie nadesłane zgłoszenia zostaną starannie przeanalizowane przez zespół akceleratora razem z przemysłowymi partnerami. Startupy, które nadeślą propozycje najlepiej odpowiadające na technologiczne wyzwania, zostaną zaproszone do drugiej tury rekrutacji. Podczas niej wezmą udział w wywiadach pogłębionych z potencjalnymi partnerami, opowiadając szczegółowo o własnych industrialnych innowacjach. Do tej pory akcelerator KPT ScaleUP pomógł w rozwoju 64 polskich startupów. Formularz rekrutacyjny znajduje się tutaj.

Śledzimy losy spółek, które pomyślnie przeszły przez program akceleracji. Widzimy, że dzięki naszemu wsparciu rzeczywiście zbliżyły się do Przemysłu 4.0: dopracowały i zweryfikowały swoją ofertę, nawiązały relacje biznesowe, i zdobyły komercyjne zlecenia. Część z nich na dobre zadomowiła się w industrialnym świecie, stając się rozpoznawalną, godną polecenia marką. – Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP

 

Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Bartosz Józefowski, wicedyrektor działu parku technologicznego.

Bieżące informacje o naborze można śledzić na fan page’u KPT ScaleUP. Tam też publikowane są treści dotyczące akcelerowanych spółek, ich sukcesów oraz postępów w pracach nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla Przemysłu 4.0.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.


Akcelerator KPT ScaleUP