Komunikacja urządzeń pomiarowych M-Bus z siecią Modbus-TCP

M-Bus (Meter-Bus) to standard komunikacyjny szeroko stosowany w urządzeniach pomiarowych. Znajduje zastosowanie głównie w budynkach do transmisji danych z liczników poboru energii elektrycznej, gazomierzy, wodomierzy i innych mierników zużycia mediów. Wprowadzając dane z tego typu urządzeń do sterownika PLC lub systemu SCADA, użytkownik zyskuje możliwość podglądu zarówno całkowitego zużycia energii, jak i poszczególnych parametrów, które wcześniej musiały być sprawdzane oddzielnie.

Zasada działania

Bramka dostępowa Anybus M-Bus to Modbus TCP dekoduje telegramy M-Bus i mapuje wartości przesyłane z miernika w rejestrach Modbus. Konfiguracja i mapowanie odbywają się za pomocą narzędzia konfiguracyjnego obsługiwanego z poziomu przeglądarki internetowej bez potrzeby programowania. Istnieje możliwość podłączenia do 20 modułów M-Bus slave i umożliwienia im komunikacji przez sieć Modbus-TCP.

Łączność z innymi sieciami za pomocą bramek Anybus X-gateway

Istnieje możliwość rozbudowy instalacji poprzez sparowanie bramki dostępowej M-Bus z bramką Anybus X-gateway Modbus-TCP, co w rezultacie daje możliwość transmisji danych z urządzeń M-Bus do większości sieci przemysłowych. Dostępne są wersje dla standardów CANopen, CC-Link, ControlNet, DeviceNet, EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus RTU, PROFIBUS i PROFINET.

Mniejsze zużycie energii


“Widzimy duży rynek dla tego rozwiązania,” powiedział Niklas Selander, menadżer produktu w HMS. “Wiele firm stara się w ostatnim czasie ograniczyć zużycie energii. Ich linie produkcyjne są często podłączone do jakiejś sieci przemysłowej, ale indywidualne parametry budynków, takie jak zużycie energii elektrycznej, wody, gazu itp. są zazwyczaj monitorowane za pomocą oddzielnych systemów M-Bus. Dzięki oferowanemu przez nas rozwiązaniu, właściciele zakładów przemysłowych będą mogli analizować i optymalizować zużycie energii z wykorzystaniem sterowników PLC podłączonych do Modbus-TCP i innych sieci.

Więcej informacji