Kompaktowy obrót dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego: igus opracowuje nowy ekonomiczny, obrotowy e-prowadnik

Nowy, niewielki moduł obrotowy dla robotyki, manipulatorów oraz kamer zmniejsza koszty nawet o 73%

Ekonomiczny i kompaktowy: nowy obrotowy system zasilania PRM firmy igus bezpiecznie przenosi przewody i węże, o wyjątkowo małych promieniach gięcia, w plastikowej rynnie prowadzącej. (Źródło: igus GmbH)

Jest lekki, kompaktowy i wykonany w całości z tworzywa sztucznego – nowy obrotowy system zasilania PRM (Polymer Rotation Module) od igus. Specjalnie dla ciasnych ruchów obrotowych przewodów i węży, firma igus opracowała teraz system składający się z polimerowego e-prowadnika i polimerowej rynny prowadzącej o niskim współczynniku tarcia. Użytkownicy mogą wydłużyć żywotność swoich maszyn i systemów przy kosztach zakupu nawet o 73% niższych niż w przypadku porównywalnych, stalowych rynien prowadzących. Nowy system e-prowadników rozszerza gamę kompletnych zestawów igus, które można zamówić bezpośrednio online.

Kamery, roboty, manipulatory często pracują w trybie całodobowym, dlatego ich przewody muszą być dobrze zabezpieczone. Oprócz pierścieni stykowych, prowadniki kablowe są często stosowane do bezpiecznego obracania przewodów i węży o 360 stopni. ?W naszych poprzednich modułach obrotowych, prowadnik zawsze osadzał się w stalowym korycie? ? mówi Hubert Kowalczyk, menadżer produktu e-prowadniki w igus Sp. z o.o. ?Rynna była głównym czynnikiem zwiększającym koszty i nie zawsze była atrakcyjnym rozwiązaniem dla użytkowników ? zwłaszcza w mniejszych aplikacjach?. Dlatego firma igus opracowała rynnę, wykonaną w całości z tworzywa sztucznego, specjalnie dla kompaktowych ruchów obrotowych. Specjalista motion plastics używa odpornych na zużycie, trwałych i wysokowydajnych polimerów. Rezultatem jest system, który kosztuje do 73% mniej i jest do 85% lżejszy od stalowej rynny. Dodatkową zaletą rynny z tworzywa sztucznego jest odporność na korozję. Ponadto, kompletny system z tworzywa sztucznego udowodnił swoją długą żywotność w laboratorium testowym, gdzie wytrzymał ponad trzy miliony podwójnych cykli.

System e-prowadników można zamówić bezpośrednio online

Obrotowe systemy zasilania firmy igus sprawdzają się szczególnie dobrze w porównaniu do pierścieni stykowych, ponieważ przewody posiadają zdefiniowaną możliwość ruchu. Ponadto, można jednocześnie prowadzić kilka rodzajów mediów. Prowadnik można dostosować w dowolnym momencie, a przewody szybko wymienić podczas konserwacji. Firma igus oferuje nowy obrotowy system zasilania PRM, dla średnic zewnętrznych od 200 do 500 milimetrów, bezpośrednio w sklepie internetowym, jako kompletny zestaw. Użytkownicy mogą również wdrożyć gotowe zestawy do przesuwów liniowych od 8 do 200 metrów. Zestawy te składają się z e-prowadnika ze sprawdzonej serii E4.1, odpowiednich uchwytów montażowych, elementów mocowania przewodów, separatorów, rynny prowadzącej z listwą ślizgową lub bez, odpowiednich zestawów montażowych oraz wkrętaka igus. Jeśli e-prowadnik nie jest już używany ze względu na żywotność maszyny i systemu, firma igus odbierze go i zagwarantuje recykling. Użytkownik otrzymuje w zamian voucher o wartości opartej na masie netto e-prowadnika.

Więcej informacji o obrotowych systemach zasilania: https://www.igus.pl/info/rotary-module-prm