Jak zwiększyć wydajność polskiego przemysłu?

Źródło: Schneider Electric

Polska znajduje się obecnie wśród krajów o najsilniejszym przemyśle. Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 5% r/r we wrześniu 2018 r. Dla porównania w całej Unii Europejskiej było to jedynie 1,1% – wynika z danych Eurostatu. Czy polski przemysł może nie tylko rosnąć, ale także stać się jeszcze bardziej wydajny?

Firmy, które wdrożyły systemy Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) odnotowały wzrost wydajności od 7 do nawet 50% – wynika ze Smart Manufacturing Report 2017. Dzięki temu wydatki na energię w takich przedsiębiorstwach zmalały średnio o 5%, a koszty bezpośrednie zmniejszyły się nawet o 20%. Mimo tak dobrych wyników uzyskiwanych dzięki IIoT tylko ok. 3% polskich firm z tego korzysta – wynika z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2017 roku.

Innowacje cyfrowe

Wdrożenie innowacji cyfrowych to duże wyzwanie, dlatego warto korzystać z gotowych, kompleksowych rozwiązań. Przykładem mogą być platformy, które wykorzystują różnorodne technologie z dziedziny IoT, mobilności, chmury, narzędzi analitycznych i cyberbezpieczeństwa.

Nowoczesne narzędzia

Jako uzupełnienie kompleksowych systemów warto stosować także nowoczesne narzędzia.  Integracja urządzeń, maszyn i procesów z innowacyjnym oprogramowaniem pozwoli finalnie osiągnąć większą wydajność. Do najważniejszych narzędzi, które wspierają wydajność produkcji należą:

  • serwomotory – silniki elektryczne z przekładnią, na wyjściu których zamontowany jest czujnik położenia osi. Znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle produkcyjnym w maszynach działających automatycznie;
  • przełączniki krańcowe – urządzenia elektromechaniczne przeznaczone do załączania lub wyłączania prądu w obwodach elektrycznych. Służą do sterowania maszynami jako część układu sterowania lub blokady bezpieczeństwa;
  • napędy o zmiennej prędkości (VSD) – duże silniki elektryczne, których szybkość można regulować za pomocą zewnętrznego sterownika. Są one szeroko stosowane w sterowaniu procesami i pomagają w oszczędzaniu energii, a poprzez regulację prędkości przemysłowych pozwalają zaoszczędzić cenny czas.

Ireneusz Martyniuk jest wiceprezesem działu Industry w firmie Schneider Electric.