Jak oszczędzać dzięki monitoringowi energii?

Monitorowanie zużycia energii w zakładach produkcyjnych stało się ostatnio popularnym zagadnieniem. Coraz więcej zakładów produkcyjnych skłania się do wdrożenia systemu pozwalającego na dokładne opomiarowanie wszystkich mediów zaczynając od energii elektrycznej, poprzez wodę, sprężone powietrze i inne. Za pomocą różnego rodzaju mierników, czujników oraz systemów można uzyskać dokładną analizę faktycznego zużycia mediów.
Na zlecenie dużej firmy z branży spożywczej Automatech Sp. z o.o. przygotował system do monitorowania pracy maszyn i zainstalowanych linii technologicznych, który ma usprawnić istniejące zbieranie informacji i wprowadzić nowe funkcjonalności, prowadzące do zwiększenia wydajności procesu produkcyjnego, poprzez minimalizację przestojów, zwiększenie dostępności maszyn, zmniejszenia zużycia energii i innych mediów, a w następstwie czego proces będzie prowadzony w sposób najbardziej optymalnie możliwy.
W nowoczesnym zarządzaniu procesami przemysłowymi znaczącą rolę odgrywa monitorowanie energii elektrycznej, paliw, wody, innych mediów, ale także monitoring dostępności maszyn, efektywności produkcji z ich użyciem, a jednocześnie zużycia surowców. To one przekładają się w dużejmierze na kosztochłonność procesu produkcyjnego. Monitoring tych wartości pozwala pozyskać istotne informacje o faktycznym stanie kontrolowanego systemu energetycznego oraz produkcyjnego wraz z dokładną analizą tych parametrów.
Automatech buduje systemy zdalnego nadzoru i kontroli w oparciu
o specjalizowane sterowniki telemetryczne niemieckiej firmy SAE IT-Systems, która posiada 40 lat doświadczenia w budowie urządzeń służących zbieraniu i przesyłaniu danych. Na rynku niemieckim zainstalowano ponad 200.000 systemów SAE IT, w tym u największych dostawców energii elektrycznej na rynku niemieckim.
Telemetryczne sterowniki serii 5+ charakteryzują się:

  • możliwością wykorzystania praktycznie dowolnych kanałów transmisji (Ethernet, GSM /GPRS 3G,4G, TETRA, RS-485, RS-232, V.24, światłowody, DSL, SHDSL, PSTN, Bluetooth).

  • łatwością konfiguracji dla celów telemetrii przy pomocy jednego, intuicyjnego oprogramowania Set-IT

  • możliwością zastosowania technologii soft-PLC dla bardziej złożonych algorytmów sterowania ? oprogramowanie Code-IT

  • szeroką ofertą kart wejść/wyjść binarnych i analogowych oraz komunikacyjnych

  • dedykowany OPC-Serwer umożliwia łatwe podłączenie do dowolnego systemu SCADA

  • możliwość lokalnego archiwizowania danych z wykorzystaniem zegara czasu rzeczywistego synchronizowanego z serwerem NTP lub DCF

  • obsługa standardowych przemysłowych protokołów komunikacyjnych: Modbus RTU/TCP, MPI / 3964R/RK512, Profibus DP

  • obsługa otwartych protokołów komunikacyjnych stosowanych w telemetrii IEC60870-5-101, IEC60870-5-103, IEC60870-5-104, IEC61850, SML + IEC62056-21, DSFG


Dodatkowym atutem kontroli zużycia energii jest stosowanie systemu pozwalającego na długoterminowe gromadzenie danych wraz z możliwością wizualizacji procesów. Dane ze wszystkich liczników, stanowisk, maszyn, spływają do centralnego serwera, na którym pracuje oprogramowanie np., zenon Energy Edition, który jest rozszerzony o specjalistyczne rozwiązania, normy, protokoły komunikacji oraz funkcjonalności.
Wdrożenie aplikacji monitorowania mediów, a zawężając do monitorowania zużycia energii elektrycznej bezpośrednio wpływa na ustalenie najbardziej energochłonnych urządzeń w zakładzie. Taka informacja za to wpływa bezpośrednio na obniżenie kosztów zużywanej energii elektrycznej oraz na możliwości planowania kosztów energii. Kolejnymi zaletami systemu są oczywiście bieżące monitorowanie włączonych urządzeń oraz poszerzanie wiedzy w zakresie zużycia energii. System pozwala na zdalny dostęp do danych pomiarowych w dowolnym czasie i miejscu.