Inteligentne systemy FANUC w aplikacjach spawalniczych

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele elementów nie mogło być zespolonych metodą spawania przy użyciu robota. Powodów takiego stanu było kilka, ale najważniejszym był brakmożliwości osiągnięcia dostatecznej jakości, na etapie przygotowania materiałów do spawania. Dziś roboty dedykowane dla branży spawalniczej świetnie radzą sobie z każdym detalem, w przeciwieństwie do swoich starszych braci.
FANUC iRVision Torch Mate to jeden z wielu inteligentnych systemów, jakie FANUC od lat stosuje w zrobotyzowanych stanowiskach spawalniczych. Jest to opcja, która wykorzystuje system wizyjny FANUC, który jest standardowo umieszczony w kontrolerze robota spawalniczego, do automatycznej korekty położenia centralnego punktu narzędzia TCP.
W typowej spawalniczej celi zrobotyzowanej położenie drutu spawalniczego, czyli centralny punkt narzędzia TCP, powinien być utrzymany w tolerancji (+/-) nie większej niż połowa średnicy drutu spawalniczego. Jeżeli uchwyt spawalniczy bądź sam drut ulegają zgięciu w wyniku awarii lub zużycia, może to powodować szereg problemów w obszarze jakości spawania. Nieprawidłowy przetop, a nawet jego brak – to bardzo niebezpieczna sytuacja w produkcji spawalnych elementów metalowych. Z nieprawidłowo wykonaną spoiną wiąże się także zagrożenie osłabienia wytrzymałości połączenia.
W zrobotyzowanych celach spawalniczych, wyposażonych w jednego lub większą liczbę robotów bardzo ważne jest, aby punkt centralny narzędzia (obu robotów) był określony precyzyjnie. W tego typu celach ścieżki robotów wzajemnie się przecinają lub uzupełniają, zatem bardzo niepożądaną sytuacją jest tutaj przesunięcie TCP w wyniku kolizji lub zużycia uchwytu spawalniczego. Właśnie takie sytuacje najczęściej zmuszają operatora do zatrzymania procesu realizowanego w ramach celi i ponownego ustawienia punktu TCP. Powszechnie wiadomo, że każdy przestój w produkcji oznacza straty, a więc w aplikacjach spawalniczych, podobnie jak w innych procesach produkcyjnych, przedsiębiorcy dążą do zapewnienia ciągłości procesów.