I znowu Automaticon…

  Minął już rok od szczególnego, pełnego zadumy Automaticonu. Jak upłynął ten roku producentów automatyki ? intensywniej w działach R&D, czy wysiłki skupiły się na sprzedaży? Przekonamy się po ilości i jakości zaprezentowanych nowości na tegorocznych targach. My ? redakcja możemy pochwalić się rekordową objętością tego wydania. Jeszcze nigdy nasz magazyn nie przekroczył 100 stron ? do teraz. Jestem pewna, że każdy z Państwa znajdzie coś interesującego na tych ponad 120 stronach. Poniżej przedstawiam najważniejsze artykuły.
  Jak zwykle powitają Państwa informacje o polskiej gospodarce, a w szczególności o rynku automatyki ? kilka nowych fabryk, kilka przejęć i oczywiście statystyki. Ciekawostką jest, jak wynika z amerykańskiego raportu, imponujący wzrost wydajności naszej pracy ? wzrost produktywności Polaków wśród tzw. krajów wschodzących był niższy tylko od chińskiego
  W temacie z okładki można zapoznać się z możliwościami interfejsów użytkownika, używanych w robotyce. Ofertę polskiego rynku HMI przedstawiamy w dziale Focus.
  W zeszłym numerze zapoznali się Państwo z produktami nagrodzonymi przez redaktorów amerykańskiej edycji Control Engineering. W tym numerze publikujemy listę zwycięzców konkursu Polski Produkt Roku 2005 ? Nagroda Czytelników. To Państwo podzielili się z nami wiedzą, oceniając produkty, które pojawiły się na rynku których pisaliśmy na naszych łamach w 2005 r. Wszystkim tym, którzy odpowiedzieli na ankietę, serdecznie dziękuję. A gdzie i komu wręczyliśmy statuetki? Zapraszam do lektury relacji z ceremonii rozdania nagród.
  Optymalizacja ? dość często w ostatnich latach słyszane słowo, które w literaturze i ekonomii jest używane zamiennie z programowaniem gospodarczym i z definicji oznacza:?… wykorzystanie metod matematycznych do podejmowania optymalnych decyzji gospodarczych…?. Czy można zoptymalizować jakiś proces nie monitorując, nie mierząc go wcześniej? I tu wkracza automatyka ? o optymalizacji wykorzystania aktywów przedsiębiorstwa.
  Bardzo ważny temat porusza W. Głodek ? w artykule ?Automatyka zabezpieczeniowa ? przegląd unormowań?. Normy omówione w artykule nie zostały co prawda w Polsce ogłoszone jako obowiązujące, ale jak postępować, jeżeli spełnienie tych norm jest jednym z wymogów przetargu? Nie należy również zapominać, że automatyka to nie tylko usprawnienie produkcji, ale także zabezpieczenie instalacji, blokady,odpowiadające za bezpieczeństwo m.in. ludzi. Musimy o tym pamiętać szczególnie w świetle ostatnich tragedii spowodowanych lekceważeniem nakazów i norm.
  Zapraszam zatem na Automaticon (nasze stoisko….) oraz do lektury.
  Hanna Tylicka, redaktor naczelna
  ht@controlengpolska.com