Hyundai uruchomi dachową elektrownię słoneczną

    40 tys. paneli fotowoltaicznych zajmie powierzchnię ok. 213 tys. metrów kwadratowych, czyli ok. 68 proc. łącznej powierzchni dachowej.

    Moc szczytowa wyniesie ok. 10 MW. Według firmy elektrownia będzie mogła dostarczać nawet 11,5 GWh rocznie pokrywając zapotrzebowanie na energię elektryczną 3,2 tys. gospodarstw domowych. Działalność elektrowni zmniejszy roczną emisję CO2 o 5,6 tys. ton. Taki efekt można osiągnąć sadząc ponad milion sosen.

    Innowacyjność rozwiązania wiąże się z wykorzystaniem wyłącznie dachów istniejących budynków. W efekcie nie naruszy powierzchni obszarów rolniczych i nie doprowadzi do szkodliwych skutków dla środowiska.

    Lokalizacja elektrownie to miejscowość Asan, gdzie produkuje się Miejsce instalacji nie jest przypadkowe ? w zakładach w Asan wytwarzane są przyjazne dla środowiska samochody Hyundai Sonata Hybrid, Sonata i Grandeur (w niektórych krajach oferowany jako Azera) ? modele, które wpisują się w proekologiczną strategię działań Hyundaia (w niektórych krajach oferowany jako Azera).

    Energia słoneczna produkowana dzięki panelom będzie kupowana przez spółkę Korea Electric Power Corporation (KEPCO) i odsprzedawana lokalnym odbiorcom, w tym miastu Asan. Elektrownie słoneczne nie są efektywnym źródłem energii elektrycznej, ale umiejscowione na dachach budynków mogą odegrać istotną rolę w systemie elektroenergetycznym.