Globalny wyścig robotów: Korea, Singapur i Niemcy w czołówce

Dane dotyczące gęstości robotów ujawnione przez Międzynarodową Federację Robotyki

Napędzany dużą liczbą instalacji robotów przemysłowych, świat osiągnął nowy rekord 3,9 miliona działających robotów w 2022 roku. Najbardziej zautomatyzowane kraje mierzone gęstością robotów to: Republika Korei (1 012 robotów na 10 000 pracowników), Singapur (730 jednostek) i Niemcy (415 jednostek). Tak wynika z raportu World Robotics 2023, przedstawionego przez IFR.

Nowa globalna średnia gęstość robotów osiągnęła rekordowy poziom | © Międzynarodowa Federacja Robotyki

“Dane dotyczące zagęszczenia robotów ujawniają stan automatyzacji na całym świecie i pozwalają nam porównywać regiony i kraje” – mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. “Tempo wdrażania robotyki w fabrykach na całym świecie jest imponujące: nowa globalna średnia gęstość robotów osiągnęła rekordowy poziom 151 robotów na 10 000 pracowników – ponad dwukrotnie więcej niż sześć lat temu”.

Zagęszczenie robotów według regionu

W Azji zagęszczenie robotów w przemyśle wytwórczym wynosi 168 jednostek na 10 000 pracowników. W skali globalnej gospodarki Korei, Singapuru, Japonii, Chin kontynentalnych, Hongkongu i Chińskiego Tajpej znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej zautomatyzowanych krajów. W Unii Europejskiej zagęszczenie robotów wynosi 208 jednostek na 10 000 pracowników, a Niemcy, Szwecja i Szwajcaria plasują się w pierwszej dziesiątce. Zagęszczenie robotów w Ameryce Północnej wynosi 188 jednostek na 10 000 pracowników. Stany Zjednoczone znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej zautomatyzowanych krajów w branży produkcyjnej.

Najważniejsze kraje

Republika Korei jest numerem jeden na świecie pod względem liczby robotów przemysłowych. Zagęszczenie robotów wzrosło średnio o 6% każdego roku od 2017 roku. Koreańska gospodarka korzysta z dwóch dużych klientów – silnego przemysłu elektronicznego i wyraźnego przemysłu motoryzacyjnego.

  • Na kolejnym miejscu plasuje się Singapur z 730 robotami na 10 000 pracowników. Singapur jest małym krajem z bardzo niską liczbą pracowników w przemyśle wytwórczym.
  • Niemcy (415 robotów na 10 000 pracowników) zajmują trzecie miejsce. Zagęszczenie robotów w największej europejskiej gospodarce wzrosło o 5% CAGR od 2017 roku.
  • Japonia zajmuje czwarte miejsce (397 jednostek). Zagęszczenie robotów w dominującym na świecie kraju produkującym roboty rosło średnio o 7% każdego roku (2017-2022).
  • Chiny awansowały na piąte miejsce w 2021 roku i utrzymały tę pozycję w 2022 roku. Ogromne inwestycje w technologię automatyzacji w tym kraju zapewniają wysoką gęstość robotów wynoszącą 392 roboty na 10 000 pracowników – pomimo ogromnej siły roboczej wynoszącej około 38 milionów osób w przemyśle wytwórczym.
  • Zagęszczenie robotów w Stanach Zjednoczonych wzrosło z 274 jednostek w 2021 roku do 285 w 2022 roku. Kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie.
Nowa globalna średnia gęstość robotów osiągnęła rekordowy poziom | © Międzynarodowa Federacja Robotyki

O zagęszczeniu robotów

Zagęszczenie robotów to liczba działających robotów przemysłowych w stosunku do liczby pracowników. Może obejmować cały przemysł wytwórczy lub tylko określone gałęzie przemysłu. Liczba pracowników służy jako miara wielkości ekonomicznej, więc iloraz zasobów operacyjnych nad pracownikami umieszcza zasoby operacyjne na jednolitej podstawie.

FAKTY o robotach – globalny wyścig automatyzacji w liczbach