GE wchodzi mocno w sektor sieci wysokiego napięcia

  Koncern GE rozpoczął współpracę z chińskim XD Electric. Obie firmy mają współpracować przy rozwoju i dystrybucji urządzeń wysokiego napięcia nie tylko w Chinach ale i w innych krajach.

  Wspólna oferta GE i XD Electric ma pozwolić na automatyzację sieci, efektywny przesył energii od producentów do konsumentów na dużych dystansach oraz modernizację prostszych systemów, tworząc z nich inteligentne sieci nowej generacji.

  – XD oferuje urządzenia wysokiego napięcia, który pomaga stworzyć w Chinach najnowocześniejszą sieć elektroenergetyczną na świecie. GE i XD posiadają wzajemnie uzupełniającą się ofertę, planujemy zintegrować urządzenia wysokiego napięcia XD z rozwiązaniami GE z zakresu automatyzacji sieci – mówi Robert Turko, dyrektor generalny działu dostaw energii w GE Digital Energy.

  Współpraca odbywać się będzie w formule joint venture. Chińscy klienci zyskają w ten sposób dostęp do produktów GE z zakresu automatyzacji sieci. Poza Chinami, GE dostarczać będzie podstawowych urządzeń wysokiego napięcia znajdujących się w portfolio XD.

  Zdaniem Roberta Turko, dostęp do technologii XD pozwoli GE rozwinąć skrzydła w sektorze przesyłu i dystrybucji, którego wartość szacuje się na 100 miliardów dolarów. Firma zyska możliwość budowy bardziej wydajnych i niezawodnych systemów w krajach uprzemysłowionych. Będzie mogła tworzyć także solidniejsze systemy elektroenergetyczne w gospodarkach wschodzących, gdzie rośnie zapotrzebowanie ze strony sektorów przemysłowego, wodnego i telekomunikacyjnego, a także ze strony zwykłych obywateli.

  John Lavelle, prezes i CEO w GE Digital Energy, twierdzi, że globalne nakłady na modernizację sieci wzrosną w przeciągu kolejnych pięciu lat o dziesięć procent. W samych tylko Chinach rząd planuje przez następne dziesięć lat przeznaczyć 600 miliardów dolarów na infrastrukturę elektroenergetyczną.

  – Do roku 2035 zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 70 procent. Bogatsi o tę wiedzę możemy już dziś pomóc spółkom energetycznym i klientom przemysłowym zmodernizować ich infrastrukturę elektroenergetyczną – mówi John Lavelle.

  – Inwestycja w XD Electric to kluczowy element naszej długoterminowej strategii zakładającej stworzenie globalnej marki w sektorze przesyłu i dystrybucji. Planujemy także stać się wiodącym dostawcą rozwiązań dla modernizacji sieci – zapowiada Dan Janki, prezes i CEO w GE Energy Management.