GE liczy na mocny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce

  Polska jest siódmym co do wielkości rynkiem technologii wiatrowych w Europie i perspektywy rozwoju sektora są tu wciąż bardzo obiecujące – mówi Cliff Harris, dyrektor generalny europejskiego działu GE Renewable Energy.

  – Coraz dynamiczniej rozwijamy się w Europie, dlatego też będziemy dalej inwestować w takie technologie jak wieża dla turbiny 2.75-120, oferowana w wersjach o różnych wysokościach, oraz systemy magazynowania energii. Dzięki temu będziemy mogli zaproponować deweloperom i operatorom farm wiatrowych rozwiązania skrojone na miarę ich potrzeb – mówi Cliff Harris, dyrektor generalny europejskiego działu GE Renewable Energy.

  Zwraca uwagę, że Polska jest siódmym co do wielkości rynkiem technologii wiatrowych w Europie i perspektywy rozwoju sektora są tu wciąż bardzo obiecujące.

  GE zainwestowało dotychczas 2 miliardy dolarów w badania i rozwój technologii odnawialnych. Firma wprowadza na rynek kolejne rozwiązania z zakresu energetyki wiatrowej, dzięki czemu wiatr odgrywa coraz większą rolę w produkcji energii elektrycznej.

  Polska jest dla GE ważnym ośrodkiem badań i rozwoju. Tutaj też działa Engineering Design Centre, efekt współpracy GE i Instytutu Lotnictwa. EDC zatrudnia ponad 1600 inżynierów dostarczających nowoczesne rozwiązania dla energetycznego portfolio GE.

  W ostatnim okresie GE opracowało szereg nowych rozwiązań technologicznych dla sektora energetyki wiatrowej. Wśród nich jest turbina wiatrowa GE 2.75-120, która produkuje o 5 proc. energii elektrycznej więcej niż model 2.5-120 i może zostać zainstalowana na wieżach sięgających od 85 do 139 metrów. Dostępne są dla niej także systemy magazynowania energii.