Firma ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii za pomocą robota mobilnego UVC

Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni publicznych w celu spełnienia wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw na świecie, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.

Szpitale i placówki opieki zdrowotnej musiały opracować nowe metody i zastosować nowe technologie, aby sprostać surowym procedurom dotyczącym higieny i bezpieczeństwa niezbędnym do stawienia czoła pandemii. Jednym z rozwiązań jest użycie robotów mobilnych wyposażonych w lampy ultrafioletowe (UV), które nie są przeznaczone do użytku ręcznego. UVC to rodzaj światła ultrafioletowego, które może zabijać bakterie, zarazki i wirusy, zwłaszcza na powierzchniach i w miejscach, w których czyszczenie środkami dezynfekującymi w sposób ciągły jest niemożliwe. Po zamontowaniu na robotach mobilnych dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego może być przeprowadzana automatycznie, dokładnie, szybko i skutecznie. 

Opracowywanie robota UVC

W odpowiedzi na prośbę pobliskiego szpitala zespół projektantów firmy ControlTec opracował koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem. Firma ControlTec zdała sobie sprawę, że posiada technologię, która może odegrać ważną rolę w zakresie zapewnienia odpowiedniej opieki nad zakażonymi pacjentami. Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Następnie firma zaczęła wprowadzać nowe rozwiązanie na całym polskim rynku.

Zastosowanie technologii UVC w robocie stanowiło nową strategię biznesową dla firmy ControlTec. Od 2018 r. firma używa robotów mobilnych firmy Omron z serii LD, które stały się podstawą nowego rozwiązania. Doskonale nadają się do dezynfekcji obszarów, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych automatycznie sterowanych pojazdów (AGV), autonomiczne roboty mobilne poruszają się w oparciu o naturalne cechy placówki i nie wymagają wprowadzania żadnych kosztownych modyfikacji w budynku. Wykorzystują one lasery i sonar bezpieczeństwa do wykrywania wszelkich przeszkód na ich drodze, co również zapobiega kolizjom. W jednej placówce może pracować wiele robotów mobilnych, a zarządzanie nimi umożliwia oprogramowania do zarządzania flotą firmy OMRON.

Firma ControlTec opracowała koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem.
Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.
Zautomatyzowane rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami.

Wyzwania i korzyści

Opracowanie robotów UVC zajęło około dwóch miesięcy. Pomimo że firma ControlTec po raz pierwszy wykorzystała technologię UVC, miała duże doświadczenie w użytkowaniu robotów mobilnych. Wcześniej wszystkie rozwiązania związane z robotami mobilnymi były opracowywane z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Był to pierwszy raz, gdy firma stanęła w obliczu wyzwania, jakim było opracowanie robota mobilnego dla sektora opieki zdrowotnej. 

Głównymi korzyściami wynikającymi z używania robota są zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku stosowania stacjonarnych lamp UV operatorzy i personel medyczny muszą wejść do pomieszczenia lub obszaru zanieczyszczonego wirusem. Jednakże robot mobilny UVC może być obsługiwany autonomicznie, co zapobiega ryzyku zakażenia operatorów i pracowników służby zdrowia. Robot mobilny UVC może być również obsługiwany zdalnie przy użyciu komputera lub tabletu. 

Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła firma ControlTec w zakresie projektowania robotów UVC i wprowadzania ich do szpitali, był upływający czas. Firma chciała możliwie jak najszybciej dostarczyć rozwiązanie szpitalom, w których przebywało wielu zakażonych pacjentów. 

“Jedynym problemem technicznym była zgodność ze standardami EMC, ale najważniejszym wyzwaniem było przekonanie szpitali, że roboty mobilne UVC mogą być obsługiwane w bezpieczny sposób? ? mówi Grzegorz Góral, dyrektor generalny firmy ControlTec. 

Dzięki współpracy z sąsiednimi uniwersytetami firma dość szybko uzyskała zgodność z normami EMC. 

W polskich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej lampy UVC są od dłuższego czasu używane do niszczenia wirusów, w związku z czym firma ControlTec nie musiała objaśniać korzyści płynących ze sterylizacji za pomocą lamp UVC. Jednym z pierwszych działań, jakie podjęła firma, było zwrócenie się do Polskiego Instytutu Badawczego z prośbą o wykonanie odpowiednich testów i potwierdzenie, że promieniowanie UVC jest w stanie zwalczać wirusa Covid-19. Sprawdzono również dane z oceny firmy Philips, producenta lamp UVC, i Uniwersytetu Bostońskiego w Stanach Zjednoczonych. Dane te wykazały, że lampy UVC firmy Philips są w stanie zabić prawie wszystkie wirusy Covid-19. 

Pomyślna operacja

Od ponad czterech miesięcy oryginalny robot mobilny UVC jest wdrażany w szpitalach i działa bez żadnych problemów. Operatorzy w szpitalach mogą teraz bezproblemowo używać robotów bez konieczności korzystania z pomocy firmy ControlTec.

Grzegorz Góral podsumowuje: ?Mamy pewne oczekiwania dotyczące przyszłych ulepszeń i aktualizacji oprogramowania sprzętowego, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego systemu. Otrzymaliśmy różne prośby od szpitali, takie jak dodanie kamer i czujników w celu sprawdzania otoczenia robotów mobilnych UVC podczas sterylizacji oraz możliwość połączenia z bazą danych, która automatycznie sporządza raport na temat czynności wykonywanych przez roboty mobilne UVC?. 

?Roboty mobilne UVC to rozwiązania, które należy dostosować do potrzeb każdej placówki medycznej, a my staramy się sprostać pojawiającym się oczekiwaniom? ? uzupełnia Grzegorz Góral. ?Poza placówkami medycznymi otrzymaliśmy zapytania dotyczące robotów mobilnych UVC od firm świadczących usługi sterylizacji i firm z sektora przemysłowego. Obecnie udzielamy odpowiedzi na te zapytania?.

?Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji ? komentuje Jarosław Drzazga, kierownik zespołu ds. rozwiązań przemysłowych w firmie OMRON Electronics Sp. z o.o. w Polsce. ?Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjna robotyka i technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami?.


Omron