FANUC Polska zaprasza na targi PLASTPOL 2015

Polski oddział japońskiej firmy FANUC, światowego lidera technologii CNC i robotyki zaprasza do udziału w XIX edycji Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, odbywających się w Kielcach w dniach 26 – 29 maja br.

Podobnie jak w latach poprzednich odwiedzający targi będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi produktami japońskiego producenta. Główną atrakcją ekspozycji FANUC bedzie premierowy pokaz całkowicie elektrycznej wtryskarki FANUC ROBOSHOT we współpracy z manipulatorem opartym na innowacyjnym systemie sterowania FANUC Power Motion i A oraz robotem przemysłowym FANUC LR Mate 200iD.
Targi PLASTPOL to jedna z najważniejszych okazji do spotkania wiodących firm z branży tworzyw sztucznych i gumy. Ekspozycje targowe od lat przyciągają setki producentów z Polski i Europy, którzy poszukują informacji na temat najnowszych rozwiązań technologicznych, możliwych do zastosowania w wymagających procesach precyzyjnego formowania tworzyw sztucznych.
"FANUC już od ponad 30 lat dostarcza producentom na całym świecie wstryskarki elektryczne. Wciąż wsłuchujemy się w potrzeby rynku i udoskonalamy nasze produkty. Z myślą o tegorocznych targach PLASTPOL przygotowaliśmy wyjatkowy pokaz w pełni zautomatyzowanego gniazda produkcyjnego stworzonego w celu produkcji elementów z tworzyw sztucznych – od etapu wytworzenia detalu, aż po jego odpowiednie zapakowanie" – mówi Sławomir Jankowski, Sales Manager Roboshot w firmie FANUC Polska.
Aplikacja pokazowa została przygotowana w oparciu o precyzyjną i energooszczędną wtryskarkę elektryczną FANUC ROBOSHOT Alpha-S100iA oraz duet robotów przemysłowych – 6-osiowego robota LR-Mate oraz 3-osiowego robota kartezjańskiego, zbudowanego w oparciu o system sterowania FANUC Power Motion i.  Roboty zastosowane w aplikacji będą odpowiedzialne za precyzyjny i w pełni niezawodny proces odbierania detali
z wtryskarki oraz ich pakowanie. Warto podkreślić, że dzięki swoim indywidualnym cechom i wyspecjalizowanym funkcjom, roboty te są wręcz stworzone do pracy w wysokowydajnych procesach produkcji delikatnych i szczególnie wymagających detali. Należy również zaznaczyć, że model sterowania CNC zastosowany w ramach pokazowej aplikacji zostanie zaprezentowany producentom w Polsce po raz pierwszy. Połączenie trzech flagowych technologii FANUC w jeden, w pełni zautomatyzowany i niezawodny system produkcyjny było możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych funkcji procesowych i komunikacyjnych, a także niezrównanej precyzji, gwarantowanej przez wszystkie produkty FANUC. 
Całkowicie elektryczna wtryskarka ROBOSHOT stanowiąca główny element aplikacji bazuje na zaawansowanych technologicznie napędach i sterowaniach stworzonych przez firmę FANUC. Dzięki temu osiąga najwyższą dokładność, a dodatkowo charakteryzuje się wyjątkowo wysoką precyzją, stabilnością procesu niezależnie od warunków zewnętrznych, niezawodnością działania i możliwością prowadzenia produkcji przy zachowaniu bardzo wysokich wymagań dotyczących czystości produkcji.
Robot LR MATE 200iD, odpowiedzialny za odbieranie detali i ich pakowanie to nowy, udoskonalony robot firmy FANUC, stworzony z myślą o integracji z maszynami standardowymi oraz maszynami specjalnego przeznaczenia, znakomicie sprawdzający się w operacjach pick’n’place. W porównaniu do swojego poprzednika (LRMate200iC) jest szybszy, a przy tym znacznie silniejszy (dzięki zwiększeniu dopuszczalnego momentu bezwładności przenoszonego ładunku). Czas pojedynczego, przykładowego cyklu
o trajektorii 25-300-25mm wynosi 0.31sek. Robot posiada wbudowane elektrozawory do obsługi chwytaka oraz wejścia/wyjścia na ramieniu do sterowania sprzętem zewnętrznym.

W celu zwiększenia funkcjonalności, maszyna może być dodatkowo wyposażona w zintegrowane czujniki siły (FANUC Force Sensor FS-15iA) lub wizji (system wizyjny FANUC iRVision). Dzięki dedykowanym pakietom, robot może wykonywać najbardziej skomplikowane operacje montażu, obróbki, pick’n’place czy samodzielnego lokalizowania detali z jednoczesną wizyjną kontrolą jakości. Co ważne, robot wykonuje swoje zadania podejmując autonomicznie decyzje na podstawie bodźców zewnętrznych. Poprzez obsługę szerokiej gamy protokołów komunikacyjnych (wejścia/wyjścia cyfrowe, analogowe, EthernetIP, DeviceNet, Profibus, Profinet, ModbusTCP) robot jest przystosowany do współpracy z urządzeniami i maszynami zewnętrznymi. W tym celu rozwinięte zostały również dedykowane funkcje służące bezpieczeństwu jego współpracy z innymi urządzeniami lub człowiekiem.
Z kolei sterowanie Power Motion i,  które będzie miało swoją premierę podczas targów w Kielcach, to jedyne sterowanie CNC dostępne na rynku stworzone z myślą o potrzebach efektywnego sterowania ruchem w złożonych aplikacjach przemysłowych. Autorskie rozwiązanie FANUC jest dedykowane do sterowania wieloma osiami, ścieżkami (obsługuje do 32 osi i 4 ścieżek), prędkościami i momentami obrotowymi — od pozycjonowania po wielościeżkową interpolację osi. Nadaje się idealnie do maszyn, takich jak: prasy, ładowarki, stemplownice, piły cierne druciane, nawijarki, napełniarki czy wtryskarki.  – "To wyjątkowe urządzenie sterujące — często szybsze i bogatsze pod względem użytecznych funkcjonalności niż konwencjonalne rozwiązania — umożliwia zarządzanie procesem ładowania i rozładowywania detali na całej linii produkcyjnej przy użyciu szyny i kilku robotów " – dodaje Jakub Grabiec, Sales Manager CNC w firmie FANUC Polska. Z uwagi na bardzo krótkie czasy reakcji sterowania, duży poziom jego uniwersalności oraz stosunkowo niski koszt inwestycji, jest on doskonałą alternatywą dla rozwiązań opartych na sterownikach PLC. Co równie ważne, sterowanie tego typu jest bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze, a pracownicy posiadający wiedzę na temat technologii CNC mogą je łatwo zaprogramować. ­
O wyjątkowym poziomie bezpieczeństwa działania aplikacji pokazowej, a jednocześnie płynności realizowanego procesu produkcyjnego, decydują autorskie funkcje bezpieczeństwa FANUC zintegrowane we wszystkich współpracujących ze sobą urządzeniach. Warto wiedzieć, że FANUC już w konfiguracji podstawowej wyposaża kontrolery robotów w szereg funkcji programowych ułatwiających i przyspieszających programowanie oraz dających duże możliwości monitorowania działania robota. Natomiast wtryskarki FANUC ROBOSHOT są wyposażone w szereg funkcji ochronnych, które monitorują każdy etap procesu formowania wtryskowego, niwelując ryzyko zaistnienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Podczas tegorocznej prezentacji będzie można przekonać się, że funkcje takie jak np. AI Mould Protection (pozwala na monitorowanie i ochronę formy wtryskowej na przestrzeni całej drogi otwarcia/zamknięcia formy) w istotny sposób wpływają na niezawodność i ciągłość realizacji procesu, dzięki czemu gniazdo produkcyjne jest w pełni bezpieczne, niezawodne i pracuje w sposób całkowicie automatyczny.