FANUC inwestuje w rozwój i umacnia swoją pozycję lidera w branży robotyki przemysłowej

FANUC, światowy lider technologii CNC i robotyki ogłosił najnowsze plany inwestycyjne. Koncern przeznaczy łączną kwotę 130 miliardów jenów na budowę 4 nowych fabryk oraz 4 laboratoriów badawczych w Japonii. Głównym powodem nowych inwestycji jest chęć zwiększenia mocy produkcyjnych w zakresie systemów CNC, stanowiących kluczowy element środków automatyzacji przemysłu dostarczanych przez producenta na światowe rynki od niemal 60 lat. Drugi ważny powód to zwiększenie zaangażowania koncernu w badania i rozwój, co pozwoli na dalsze udoskonalanie produktów FANUC w zakresie niezawodności i szybkości.  
4 nowe fabryki FANUC w Mibu
FANUC podpisał wstępną umowę z władzami japońskiej Prefektury Tochigi dotyczącą zakupu 695 000 m2 ziemi na terenie parku przemysłowego, zlokalizowanego w japońskim mieście Mibu. W ramach pierwszej fazy inwestycji, wartej 100 miliardów jenów, zostaną wybudowane cztery budynki,
w których powstaną wyspecjalizowane fabryki (elementów elektronicznych, serwomotorów, komponentów modułowych) oraz centrum logistyczne. Całkowita powierzchnia fabryk wyniesie 254 000 m2. Pozostałe zasoby zostaną przeznaczone na budowę dodatkowej infrastruktury, w tym udogodnień służących pracownikom. Nowe fabryki, których uruchomienie zaplanowano już na październik 2016 r., zwiększą moce produkcyjne koncernu odpowiednio o 10 tys. systemów CNC, 60 tys. serwomotorów oraz 35 tys. serwo-wzmacniaczy w ciągu każdego miesiąca.
4 nowe laboratoria FANUC
Dodatkowo, w celu poszerzenia zaplecza badawczego FANUC zainwestuje 30 miliardów jenów w budowę czterech laboratoriów badawczych zlokalizowanych w siedzibie głównej koncernu w Japonii. Plan rozwoju laboratoriów FANUC obejmuje budowę 4 dodatkowych budynków oraz zagospodarowanie całkowitej powierzchni ok. 66 000 m2 z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na rozwijanie autorskich rozwiązań i testowanie innowacji, w celu zapewnienia produktom FANUC niedoścignionej na rynku niezawodności. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na maj 2016 roku.
Inwestycje w Japonii z myślą o potrzebach producentów na całym świecie
FANUC, jako światowy lider technologii CNC oraz robotyki oferuje przedsiębiorcom na całym świecie dostęp do najnowocześniejszych technologii produkcji tj. roboty przemysłowe, CNC, maszyny zrobotyzowane. Warto podkreślić, że o wysokiej jakości oferowanych produktów decyduje fakt, że FANUC korzysta tylko i wyłącznie z podzespołów wytwarzanych w swoich japońskich fabrykach, za pomocą 2 tysięcy własnych robotów.  Od 2007 r. koncern jest obecny także w Polsce, która z uwagi na niski stopień zrobotyzowania przedsiębiorstw należy do grona najbardziej przyszłościowych rynków. Inwestycje w Japonii, które podyktowane są w dużej mierze wzrostem zapotrzebowania na środki automatyzacji przemysłu w Europie, w tym w Europie Wschodniej, będą miały także realny wpływ na rynek polski. Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych koncernu rodzimi przedsiębiorcy zyskają jeszcze szerszy i łatwiejszy dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych, które już dziś skutecznie wspierają rozwój zakładów produkcyjnych w najbardziej rozwiniętych krajach i pomagają przedsiębiorcom zwiększać ich konkurencyjność rynkową. Polski oddział FANUC stawia sobie za główny cel wsparcie polskich klientów w poszukiwaniu nowoczesnych technologii i produktów, które będą odpowiedzią na ich aktualne potrzeby. Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych koncernu będzie miał jeszcze większe szanse na to, aby oferować niezawodną technologię wraz ze wsparciem polskich inżynierów, a w efekcie umocnić swoją pozycję dostawcy pierwszego wyboru.