FANUC CR 14iA/L

Mały robot współpracujący o dużym udźwigu. Szósty model w ofercie robotów współpracujących firmy FANUC stanowi optymalne połączenie cech robotów CR-7iA i CR-15iA, wprowadzonych w ubiegłym roku.

Główne cechy:
• robot 6-osiowy
• udźwig 14 kg
• zasięg 911 mm
• powtarzalność ± 0.01(ISO9283)
• ciężar 55 kg
• stopień ochrony IP67
• kontroler R-30iB Plus

Robot FANUC CR 14iA/L został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu producentom przemysłowym możliwości robotyzacji procesów wymagających przenoszenie obiektów o masie do 14 kg.

W porównaniu do robota CR-7iA, dedykowanego do pracy ze średnimi obciążeniami, udźwig nowej jednostki jest o 100 proc. większy, przy zachowaniu takiej samej masy i gabarytów korpusu robota. Nowy robot może również pracować w nieco szerszym zasięgu – 820 mm. Maksymalny zasięg ramienia robota wynosi 911 mm, ale wówczas robot może obsłużyć przedmioty o masie maks. 12 kg.

Robot CR-14iA/L to większa wersja robota CR-7iA o wydłużonym ramieniu. Niewielkie zmiany w mechanice i oprogramowaniu umożliwiły nowemu robotowi obsługę cięższych ładunków w bezpośrednim otoczeniu stanowiska pracy człowieka. Robot wykonuje zadania z powtarzalnością ± 0,01 mm oraz maksymalną prędkością 500 mm/s.

Podobnie jak inne roboty współpracujące marki FANUC nowy CR-14iA/L jest robotem uniwersalnym. Kinematyka i elastyczność wąskiego profilu CR-14iA /L sprawiają, że ramię robota może pracować blisko jego podstawy. Dzięki temu robot dobrze wykorzystuje dostępną przestrzeń roboczą.

Robot CR-14iA/L współpracuje z kontrolerem nowej generacji R-30iB Plus w wersji Mate Cabinet i jest przygotowany do współpracy z platformami AGV (Automated Guided Vehicle).

Nowy robot FANUC oferuje wysoką funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.
• Robot nie wymaga użycia systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń, które są niezbędne w przypadku tradycyjnych robotów
• Robot może być montowany na podłodze, na ścianie lub w pozycji odwróconej
• Robot jest wyposażony w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, zgodne z normami ISO 10218-1:2011 i EN ISO 13849-1:2008 (Kategoria 3, PL=d), co potwierdza certyfikat TÜV:
o Funkcja „Contact Stop” – w momencie, kiedy nastąpi kontakt z człowiekiem, robot natychmiast się zatrzyma.
o Funkcja „Push to Escape” – umożliwia operatorowi odsunięcie robota w dowolnym kierunku. Robot może zostać przesunięty na osi J1 lub J2.
o Funkcja „Retract Motion” – robot wykryje, jeśli podczas odkładania detali na jego drodze pojawi się przeszkoda. Cofnie się, dzięki czemu operator uniknie zakleszczenia dłoni bądź stopy.
o W zależności od potrzeb, robot może być wyposażony w szereg opcji oprogramowania i sprzętu dostępnego dla tradycyjnych robotów FANUC. Mogą to być standardowe urządzenia peryferyjne, jak również dodatkowe narzędzia np. systemy wizyjne.
o Robot współpracuje z oprogramowaniem symulacyjnym ROBOGUIDE umożliwiającym przewidywanie osiągów i wykonalności zadań.