Fabryka w Łodzi będzie produkować części dla Airbusa

  W Łodzi zainaugurowano działalność nowej fabryki części lotniczych do samolotu Airbus A350. Zakład o nazwie Azura Polska należący do NIMROD Group utworzy od 200 do 300 nowych bezpośrednich miejsc pracy. Firma jest poddostawcą Airbus Group oraz Airbus Helicopters i na prośbę tych firm zdecydowano o ulokowaniu nowej fabryki typu greenfield w Polsce.
  Wieloletni kontrakt o wartości 45 milionów dolarów zakłada produkcję seryjną części z blach metalowych do samolotu A350. Eddy Ephrati, prezesNIMROD Group powiedział, że warunkiem wstępnym uzyskania ceny produktów seryjnych, której wymagał Airbus i STELIA Aerospace było zaoferowanie konkurencyjnego rozwiązania w zakresie produkcji, łączącego efektywność kosztową i wysokie standardy jakości.
  Podczas gdy ESM produkował części do A350 w trakcie fazy rozwoju, budowy prototypów i wstępnej produkcji niskoseryjnej, jego nowa siostrzana spółka Azura Polska będzie produkować większość elementów dla samolotów seryjnych. Uruchomienie nowej bazy przemysłowej było przygotowywane od jakiegoś czasu. Nowy kontrakt na produkcję części do A350 przyspieszył inaugurację działalności Azura Polska. Pierwsze dostawy z Polski zaplanowano na początek 2016 r. Oprócz pierwszych zestawów do A350 Azura Polska będzie realizować zamówienia dla innych producentów wyposażenia. Obecnie trwają ostateczne negocjacje w tej sprawie. W ciągu następnych lat Azura Polska utworzy od 200 do 300 nowych bezpośrednich miejsc pracy w Łodzi, związanych z uprzemysłowieniem, produkcją precyzyjnych części z blach metalowych, montażem.

  Rekrutacja pracowników na początkowe stanowiska pracy w Łodzi, związane ze wsparciem i produkcją, rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Nowi pracownicy zostaną zaproszeni do Francji, do siedziby ESM na intensywne szkolenia w zakresie produkcji i montażu części precyzyjnych do samolotu A350.

  Decyzja o utworzeniu Azura Polska w Polsce zależała w znacznym stopniu od długofalowej strategii Airbus Group, zapoczątkowanej w 2001 r. i mającej na celu rozwój jej obecnego zaangażowania oraz stworzenie w Polsce piątej bazy przemysłowej.

  Jak wynika z komunikatu, gdy rozpocznie się lokalna produkcja śmigłowca H225M Caracal w Polsce, firma Airbus Helicopters stworzy wiele bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, dlatego zaprasza swoich dostawców do dołączenia do niej. – Naszym pierwotnym planem było otwarcie nowych zakładów w sąsiednich krajach. Airbus Group i Airbus Helicopters przekonały nas, że Polska to lepsza opcja, zwłaszcza dzięki młodej i zdolnej kadrze w przemyśle lotniczo-kosmicznym, więc znaleźliśmy się tutaj – powiedział Eddy Ephrati.

  Airbus Helicopters zaprosił Azura Polska do dołączenia do swojego przemysłowego centrum w Łodzi, miejscu, gdzie znajdzie się linia pełnego montażu śmigłowców Caracal. Łódź jest już siedzibą biura projektowego Airbus Helicopters (utworzonego w lutym 2015 r.).
  Źródło: WNP