Ernst Raue: ?Zarządzanie zaufaniem w centrumuwagi na targach CeBIT 2012?

Unikatowy program konferencji, innowacje z zakresu informatyki i telekomunikacji, wystawcy i goście z ponad 100 krajów ? już 6 marca rozpoczynają się targi CeBIT 2012. Na imprezę przyjedzie ponad 130 międzynarodowych delegacji składających się z przedstawicieli świata polityki i biznesu. – Tegoroczna edycja wystawy będzie wyjątkowa. Koniunktura w branży jest dobra: liczne pozytywne sygnały pozwalają nam sądzić, że impreza odniesie spektakularny sukces ? powiedział w piątek 24 lutego w Hanowerze Ernst Raue z zarządu Deutsche Messe AG. Uroczystego otwarcia targów dokona wieczorem 5 marca kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Tematem wiodącym CeBIT 2012 będzie ?Managing Trust ? Zaufanie i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie?. Jak podkreśla Ernst Raue: – Zaufanie firm i konsumentów do nowoczesnych technologii i usług internetowych to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, by branża ICT mogła nadal dynamicznie się rozwijać. Dlatego zadbanie o bezpieczeństwo staje się kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw oferujących rozwiązania informatyczne, teleinformatyczne i usługi online. Wie o tym coraz więcej firm, które budowanie zaufania i dbanie o właściwy poziom zabezpieczeń umieszczają jako główne punkty w strategii zarządzania. Powszechne stosowanie urządzeń mobilnych, oraz korzystanie z rozwiązań dostępnych globalnie i usług oferowanych w modelu cloud computing powoduje, że trzeba zadbać o bezpieczeństwo w sposób kompleksowy ? uwzględniając znacznie więcej czynników niż tylko wymiar technologiczny. Również w aspekcie prawnym i organizacyjnym firmy muszą pamiętać o zagwarantowaniu pełnego bezpieczeństwa i wysokiego poziomu zaufania do stosowanych rozwiązań. W związku z niezwykle dynamicznym rozwojem i rosnącą popularnością serwisów społecznościowych coraz częściej pojawiają się też dyskusje o konieczności popularyzacji wśród użytkowników wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z tego typu mediów. – Tylko na targach CeBIT ? dzięki ich unikatowemu interdyscyplinarnemu profilowi ? dyskusje na te kluczowe dla nas wszystkich tematy odbędą się na tak wysokim merytorycznie poziomie i z udziałem ekspertów z całego świata ? zaznaczył Ernst Raue.

 

Oficjalne otwarcie targów CeBIT 2012 odbędzie się w czasie wieczornej gali w poniedziałek 5 marca. Prócz kanclerz Niemiec Angeli Merkel w uroczystości udział weźmie Dilma Rousseff, prezydent Brazylii ? tegorocznego kraju partnerskiego imprezy, a także David McAllister, premier Dolnej Saksonii oraz prof. Dieter Kempf, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Technologii Informacyjnych, Telekomunikacji i Nowych Mediów BITKOM. Ich mów inauguracyjnych wysłucha ponad 2500 gości z całego świata, którzy zaproszeni zostali na uroczystość. Świat biznesu reprezentować będzie Eric Schmidt z zarządu internetowego koncernu Google, który wygłosi przemówienie otwierające tegoroczną edycję targów i wprowadzające w ich tematykę. 

Wielkich nazwisk nie może zabraknąć też na CeBIT Global Conferences. Międzynarodowy kongres branży ICT zainauguruje Kevin Turner, Chief Operating Officer w firmie Microsoft, który ujawni nieznane dotąd szczegóły odnośnie nowego systemu operacyjnego Windows 8. Na CeBIT Global Conferences wykłady wygłosi ponadto ponad 60 znanych ekspertów z  branży z całego świata. Neelie Kroes, komisarz europejski ds. agendy cyfrowej oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, wykorzysta możliwość wystąpienia przed tak szerokim gronem odbiorców do prezentacji postępu prac nad rozpoczętym przed dwoma laty projektem Agendy Cyfrowej. Wstęp na międzynarodowy kongres CeBIT Global Conferences jest bezpłatny dla wszystkich gości targów CeBIT.

 

W tym roku impreza cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem ze strony Unii Europejskiej. Swój przyjazd do Hanoweru zapowiedziało wielu polityków z Brukseli ? gościem targów będzie między innymi Viviane Reding, komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości w Komisji Europejskiej i była komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, bardzo zaangażowana w ruch poparcia nowych regulacji unijnych dotyczących ochrony danych osobowych.

W roku 2012 w targach CeBIT udział weźmie ponad 4200 wystawców z 70 krajów świata. – Liczymy na wzrost o ponad 2% w stosunku do ubiegłego roku ? powiedział Ernst Raue. Organizatorzy po raz kolejny będą mogli pochwalić się też wyjątkowo dużym udziałem firm spoza granic Niemiec: ponad połowa tegorocznych wystawców to przedsiębiorstwa zagraniczne. Widać też coraz większe zainteresowanie imprezą wśród firm stricte internetowych ? takich jak Google, Facebook, Xing czy monster.com. – Udało nam się zrealizować założone cele ? podkreślił Ernst Raue. – CeBIT trzyma ten sam kurs, co cała branża. Nowe usługi, inspirujące przyszłościowe tematy i duża elastyczność zakresu imprezy ? nasze założenia sprawdzają się i pozwalają nam osiągnąć sukces. Koncepcja podziału targów na cztery obszary ? CeBIT pro, CeBIT lab, CeBIT gov i CeBIT life ? zostanie utrzymana. – Staramy się, by CeBIT co roku oferował coraz więcej ? zarówno w halach, jak i online ? powiedział Ernst Raue, wskazując jako przykład nową usługę matchmakingu dla firm i odnowione foyer dla zwiedzających w Centrum Informacyjnym.

Na CeBIT 2012 zagości też kilka zupełnie nowych obszarów tematycznych. W ramach jednego z nich ? ?Urban Solutions? ? zaprezentowane zostaną rozwiązania teleinformatyczne pomagające sprostać wyzwaniom, jakie stają przed nami w obliczu niezwykle dynamicznego rozwoju megamiast. Z kolei międzynarodowi liderzy sektora intralogistyki ? tacy jak producenci wózków widłowych Still i Jungheinrich ? pojawią się na premierowej edycji ?IT w logistyce?. Dużo uwagi poświęcone zostanie w tym roku także rozwiązaniom dla przemysłu samochodowego. – Odnotowaliśmy ogromne zainteresowanie naszym stałym punktem programu ? ?Automotive Day?. Do Hanoweru przyjadą liczne firmy zajmujące się telematyką, a producent wysokiej klasy samochodów marki Audi pokaże na imponującym stanowisku nowinki informatyczne w swoich pojazdach oraz zaprezentuje auto będące premierą na niemieckim rynku ? dodał Ernst Raue.

Na targi CeBIT przyjedzie wiele firm o krótkiej historii na rynku ? takich jak salesforce.com czy Xing, nie zabraknie też liderów o ugruntowanej pozycji ? wśród wystawców będą filary branży ICT: Deutsche Telekom,IBM, Microsoft, SAP, Software AG, Vodafone i wiele innych koncernów. Także przedsiębiorstwa, których zabrakło w latach ubiegłych ? na przykład Samsung i Sharp ? w roku 2012 znów zaprezentują swe nowości właśnie w Hanowerze. Na specjalnym stoisku zbiorczym ?Initiative Code_n? pojawi się 50 start-upów z całego świata dopiero rozpoczynających działalność na szerszą skalę. W ramach konkursu pod hasłem ?Shaping Mobile Life? wyróżnione zostanie dziesięć z nich ? będą to firmy. które w czasie targów zaprezentują się jako najbardziej nowatorskie i innowacyjne. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 400 start-upów z 42 krajów.

Również giełda pracy i kariery jest naszym priorytetem ? co roku staramy się zaoferować na niej coraz więcej możliwości dla uczestników. W takiej formie i skali tego typu inicjatywa odbywa się jedynie na targach CeBIT ? dlatego wizyta na niej otwiera nowe szanse do rozwoju i stwarza możliwość uczynienia dużego kroku w karierze zawodowej ? powiedział Ernst Raue. Według danych organizacji BITKOM w Niemczech na obsadzenie czeka aż 38 000 stanowisk dla profesjonalistów IT. Aby pomóc szukającym nowych wyzwań absolwentom i pracownikom w znalezieniu ofert odpowiednich dla siebie, organizator targów ? firma Deutsche Messe AG ? współpracuje z wiodącym portalem kariery monster.com i  Federalną Agencją Pracy (Bundesagentur für Arbeit). Tematyka związana z rekrutacją to główny punkt programu targów w sobotę 10 marca. Na większości stoisk będą w tym dniu obecni pracownicy działów personalnych odpowiedzialni za pozyskiwanie pracowników.

Po raz pierwszy partnerem targów CeBIT jest kraj z regionu Ameryki Łacińskiej ? Brazylia. Według danych agencji badań rynku IDC znajduje się ona na siódmym miejscu w rankingu największych rynków technologicznych i producentów rozwiązań high-tech na świecie. Dodatkowo analitycy prognozują sześcioprocentowy wzrost potencjału tego kraju w sektorze ICT. – Brazylia to jeden z niedocenianych liderów ? czarny koń cyfrowego świata. Nawiązanie współpracy z firmami z tego regionu może więc okazać się bardzo dobrą strategicznie decyzją ? podkreślił Ernst Raue. 

O obecność tak wielu znanych brazylijskich firm na tegorocznej edycji targów CeBIT zadbał Softex, stowarzyszenie promujące eksport oprogramowania. Na sześciu stoiskach narodowych swe rozwiązania zaprezentuje ponad 80 przedsiębiorstw z kraju partnerskiego targów ? będzie wśród nich producent samolotów Embraer, koncern naftowy Petrobras, największy dostawca usług IT w Ameryce Łacińskiej Stefanini i firma telekomunikacyjna Telebras. Brazylia obecna będzie we wszystkich czterech obszarach wystawy ? CeBIT pro, CeBIT lab, CeBIT gov i CeBIT life. Dodatkowe informacje o możliwościach biznesowych w  tym regionie będzie można uzyskać podczas licznych wydarzeń specjalnych. Ważnym wydarzeniem okaże się z pewnością Brazylijsko-Niemiecki Szczyt Teleinformatyczny, który odbędzie się pierwszego dnia targów ? 6 marca. Wezmą w nim udział członkowie rządów obu krajów oraz eksperci ze świata biznesu.