Elektrownia jądrowa impulsem dla polskiej gospodarki

  Pierwsza elektrownia atomowa ma ruszyć w Polsce za dziesięć lat. Inwestycja ta warta będzie około 50 mld zł. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte warto jednak ponieść ten koszt, bo energetyka jądrowa nie tylko pozwoli wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale dodatkowo da impuls naszej gospodarce.

  – W kontekście zmiany prawodawstwa i dążenia do bezemisyjnej gospodarki wydaje się, że w Polsce, Europie, jak i na świecie nie ma dziś odwrotu od energetyki jądrowej. Jednak szczególnie w Europie nie ma w tym obszarze spójnej wizji. Polskie plany budowy elektrowni jądrowej wpisują się w trend, który obserwujemy w całym regionie Europy środkowo-wschodniej, od Finlandii aż po Turcję – mówi Wojciech Hann, partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Środkowoeuropejski Zespół Energetyki i Zasobów Naturalnych w Deloitte.

  Jego zdaniem budowa elektrowni jądrowych, będących obecnie najtańszą odpowiedzią na postulat niskoemisyjnej gospodarki, jest racjonalnym rozwiązaniem. Ponadto inwestycje w nowe moce mogą wiązać się z kontrolowanym wzrostem cen energii, za cenę uniknięcia ryzyka niekontrolowanego wzrostu za kilka lat, a jednocześnie mogą być szansą na rozwój polskich firm. Nie bez znaczenia jest także to, że uruchomienie elektrowni jądrowej oznaczałoby poważny impuls gospodarczy. W przypadku budowy elektrowni atomowej o mocy 3000 MW mowa jest o inwestycji wartej około 50 mld zł i chociaż istotną część tych nakładów pochłonęłyby przychody dostawców technologii, to dla wielu polskich firm inwestycja ta oznaczałaby zwiększony poziom zamówień przez wiele lat.

  Przypomnijmy, że przedstawiciele zarządów Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Taurona, Enei i KGHM podpisali 3 września br. porozumienie ws. kupna udziałów w spółce PGE EJ1, której zadaniem ma być wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy około 3 tys. MW.

  Tauron, Enea i KGHM kupią po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ1 a 70 proc. pozostanie w rękach PGE.

  Zgodnie z upublicznioną w połowie maja br. strategią grupy PGE, w roku 2017 ma nastąpić podjęcie decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej. Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku jądrowego spodziewane jest ok. roku 2020.