Edge Computing – elastyczność dla IT

Modułowe kontenery IT są w pełni standaryzowane, a komponenty serwisowe, począwszy od prostych racków serwerowych przez całe kontenery, aż do XaaS, umożliwiają szybką reakcję na nowe wymagania, dodanie lub wyłączenie w zależności od potrzeb. Przedruk zwolniony z honorarium. Źródło Rittal Sp. z o.o.

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę na rynku. Opracowane przez Rittal i Innovo Cloud – modułowe centra danych z integracją chmurową wspierają firmy w zachowaniu maksymalnej elastyczności i wydajności przy jednoczesnym największym bezpieczeństwie.

W firmach coraz częściej dostrzegane są zagrożenia wynikające z rozwoju cyfryzacji. Brak lub niedomagająca infrastruktura IT pozostawia firmy w tyle. Co więcej, nowe, elastyczne i dopasowane do nowych technologii oraz procesów rozwiązania IT pomagają nie tylko utrzymać obecną pozycję firmy, ale uzyskać przewagę na rynku i pozostawić konkurencję w tyle. Nadal dużym wyzwaniem jest jednak znalezienie odpowiednich partnerów, którzy stworzą i wdrożą odpowiednie strategie rozwoju firmy w zakresie IT. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku modułowość, powtarzalność i… skalowalność. Podobnie do zasady działania systemu modułowego – platformy IT powinny opierać się na sobie nawzajem. Począwszy od komponentów fizycznych (szaf, UPS, klimatyzatorów), aż po elementy aplikacji, które udostępniane są w formie zautomatyzowanych i standaryzowanych rozwiązań software’owych. Takie właśnie rozwiązanie wspólnie wprowadziły na rynek Rittal i Innovo.

Chmura wymaga mocnych centrów danych

„Wynajmować zamiast mieć” to zasada, która w wielu dziedzinach życia jest już normą, coraz częściej znajduje zastosowanie również w firmach – a szczególnie w strukturach IT. Przedsiębiorstwa stawiają obecnie na rozwiązania chmurowe, aby dopasować swoje systemy IT do nowych technologii lub procesów. To oznacza także nowe standardy dostawy, kosztów i elastyczności infrastruktury IT. Przedsiębiorstwa oczekują obecnie szybkiego, dopasowanego do potrzeb i nieskomplikowanego dostępu do wszystkich komponentów infrastruktury –najlepiej na zasadach usługi. Z drugiej strony rozwój technologiczny i zwiększone wymagania bezpieczeństwa sprawiają, że fizyczne zasoby IT zyskują na dodatkowym znaczeniu. Wszystkie dane muszą być dostępne zawsze i wszędzie, a dodatkowo przetwarzane na miejscu w czasie rzeczywistym. Dlatego w nowych koncepcjach centrów danych stawia się na połączony ekosystem rozwiązań – od lokalnej infrastruktury na miejscu u klienta z połączeniem z centralną chmurą, aż po kompleksową koncepcję managed service. Komponenty infrastruktury – fizyczne i wirtualne – coraz częściej optymalnie się uzupełniają. Konsekwencją wymagań modułowości i sprawności nowoczesnego IT jest także modułowa konstrukcja centrów danych. W przypadku inwestycji w budowę zwykłego data center jest to przedsięwzięcie budowlane trwające co najmniej rok. Znacznie krótszy termin realizacji niezbędny jest w przypadku centrum danych typu Edge – tak zwane Empowered Edge. W takich przypadkach firma Rittal realizuje konfigurację kontenera Edge zgodnie z wymogami przedsiębiorstwa, a Innovo projektuje platformę, która zostaje zainstalowana w centrum danych. Takie rozwiązanie minimalizuje nakłady finansowe po stronie użytkownika. Nowoczesne centra danych – poza zewnętrzną powłoką w przypadku kontenera – obejmują szafy IT, zasilanie elektryczne, klimatyzację oraz serwery, sieć, magazyny danych i pasujące oprogramowanie do zarządzania w formie skonfigurowanych komponentów chmurowych.

Edge Computing w Cloud Park

Kluczowe znaczenie dla analiz w czasie rzeczywistym mają latencje rzędu wielkości… milisekund! Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku jest Edge Computing. Firmy Rittal i Innovo zaprojektowały wspólnie pierwszy Cloud Park położony nieopodal Frankfurtu w Niemczech. Stanowi on idealną lokalizację, w szczególności dla przedsiębiorstw z regionu Europy, które wymagają krótkich czasów latencji dla zastosowań Przemysłu 4.0 i scenariuszy typu Edge. Cloud Park oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, redundantne zasilanie i jest świetnie skomunikowany. Kontenery Rittal umożliwiają szybką, modułową skalowalność centrów danych, a Innovo oferuje niezbędną infrastrukturę chmurową. Modułowe kontenery IT są w pełni standaryzowane, a komponenty serwisowe, począwszy od prostych racków serwerowych przez całe kontenery, aż do XaaS, umożliwiają szybką reakcję na nowe wymagania, dodanie lub wyłączenie w zależności od potrzeb. Obsługiwana przez Rittal i Innovo modułowa platforma wspiera firmy także w odnowieniu i unowocześnieniu posiadanych struktur IT i w utrzymaniu ich sprawności. Dzięki cloud-parkowi przedsiębiorstwa mogą bezpiecznie, szybko i bez ryzyka rozwijać infrastrukturę IT typu Edge, także w bezpośrednim sąsiedztwie swoich oddziałów produkcyjnych.

Więcej informacji nt. rozwiązań IT firmy Rittal są dostępne na stronie https://www.rittal.com/it-solutions/en/.


Źrodło: Rittal