Dzień Innowacji w Prima Industrie

Podczas pierwszego wydarzenia „Dzień Innowacji” firma Prima Industrie zaprezentowała nowe zaawansowane technologie laserowe oraz markę Prima Additive, która powstała z myślą o innowacyjnych i gotowych rozwiązaniach wytwarzania przyrostowego.

Prima po raz pierwszy zorganizowała wydarzenie „Dzień innowacji”, w którym wzięło udział ponad 160 gości z 20 krajów, w tym obecni i potencjalni klienci, pracownicy uniwersytetów i centrów badawczych oraz liczni przedstawiciele międzynarodowych mediów.

Podczas wydarzenia zaprezentowano nowe technologie laserowe dla sektora lotniczego, ukierunkowane na zastosowanie. Te unikalne rozwiązania będą dalej rozszerzane, zwłaszcza w zakresie spawania, do którego obecnie przeznaczone są produkty Prima Power z serii Laserdyne.

Prima Industrie zaprezentowała również nową markę Prima Additive, która powstała z myślą o gotowych rozwiązaniach projektowych, produkcyjnych i marketingowych do technologii metal powder bed fusion oraz direct metal deposition, a także o wsparciu poszczególnych zastosowań i globalnej obsłudze klienta. Premiera odbyła się dzisiaj w Centrum technologicznym i siedzibie firmy w Collegno w ramach wydarzenia „Dzień innowacji”, poświęconego przełomowym technologiom laserowym do obróbki metalu.

Prima Additive jest jednym z trzech pionów Grupy Prima Industrie, która obecnie składa się z Prima Power (maszyny laserowe i do obróbki arkuszy blachy) i Prima Electro (źródła laserowe i elektronika przemysłowa). Grupa generuje przychody na poziomie 450 mln EUR i zatrudnia ponad 1800 pracowników na całym świecie. Posiada wyjątkowo duże doświadczenie i rozległą wiedzę w zakresie technologii laserowych, które zaczęła nabywać od 1978 roku wraz z powstaniem pierwszego 5-osiowego robota laserowego. Dzisiaj Prima Industrie może poszczycić się szeroką gamą produktów, w tym systemami laserowymi 2D i 3D, wykrawarkami i maszynami kombinowanymi, prasami krawędziowymi i automatami gnącymi oraz systemami automatyki, a także ponad 13 000 instalacji na całym świecie. Oferta produktów laserowych jest jedną z najbogatszych na rynku i generuje ponad 35% całkowitych przychodów, przy czym ponad 25% pochodzi z systemów laserowych 3D.

Prima additive print

Dzięki nowej marce, Prima Additive, Grupa Prima Industrie oficjalnie wchodzi na innowacyjny i szybko rozwijający się rynek wytwarzania przyrostowego części metalowych, którego wartość w 2017 roku oszacowano na 7,3 miliarda dolarów, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 22% w ciągu ostatnich lat.

Celem Prima Additive jest nieustanna innowacja w zakresie obróbki laserowej, a jej głównym zobowiązaniem – rozwój branży poprzez zmniejszenie barier związanych z wejściem na rynek wytwarzania przyrostowego. To, co wyróżnia firmę na rynku, to wyjątkowe doświadczenie i wiedza technologiczna oraz pełen zakres usług dla klientów: od etapu koncepcji i projektowania przez optymalizację i konfigurację procesów po testowanie części i zapewnienie zgodności z normami. Prima Additive może również pomóc klientom w projektowaniu i budowaniu prototypów w swoim Centrum zastosowań.

Powder bed fusion
Powder bed fusion

Asortyment produktów Prima Additive obejmie dwie technologie przyrostowe: powder bed Fusion PBF oraz direct metal deposition DMD. Podstawą procesu PBF jest tworzenie warstwy po warstwie: promień lasera wytwarza energię cieplną topiącą materiał proszkowy, który następnie zespala się podczas chłodzenia. Pozwala to na tworzenie przedmiotu warstwa po warstwie. Technologia ta jest stosowana głównie w przypadku części konstrukcyjnych o złożonej geometrii, np. w przemyśle lotniczym, biomedycynie, przy tworzeniu prototypów i części zamiennych, odlewach, w sportach motorowych i motoryzacji. Natomiast cechą charakterystyczną procesu DMD jest niezwykle szybkie wytwarzanie elementów: promień lasera wytwarza energię cieplną, aby stopić sproszkowany metal rozpylany w punkcie centralnym wiązki laserowej, która nanosi proszek na element. Proces ten jest szczególnie przydatny do udoskonaleń istniejących elementów w celu personalizacji, powlekania i naprawy, na przykład w przemyśle wydobywczym, oprzyrządowania czy odlewniczym.

Nowy oddział tworzy zespół młodych, wysoko wyspecjalizowanych i zmotywowanych kierowników i inżynierów. Oddział ten, zlokalizowany blisko siedziby głównej, jest obecnie w budowie. W obiekt zainwestowano blisko 6 mln EUR, natomiast inwestycje w innowacyjne działania badawczo-rozwojowe zostały w dużej części zrealizowane w ramach krajowych i europejskich projektów badawczych.

Jestem niezwykle dumny, że mogę uczestniczyć w pierwszym „Dniu Innowacji” oraz zaprezentować naszą nową markę, która wpisuje się w pionierskiego ducha i wieloletnią historię innowacji w naszej Grupie. W latach siedemdziesiątych realizowaliśmy naszą wizję, wchodząc na rynek urządzeń laserowych do zastosowań przemysłowych, który dopiero się rozwijał. Była to doskonała decyzja. Dziś obserwujemy rozwój tych nowych zastosowań obróbki laserowej do metalu i ich ogromnego potencjału. To nowy, fascynujący model produkcji; jesteśmy gotowi pomóc naszym klientom wykorzystać jego możliwości biznesowe – powiedział Gianfranco Carbonato, prezes Grupy Prima Industrie, komentując wydarzenie.

Laser metal deposition

Źródło: Prima Industrie