Dynamiczne i precyzyjne przemieszczanie małych mas

Nowa seria bezrdzeniowych silników firmy Bosch Rexroth rozszerza zakres stosowania silników liniowych. Nowe bezrdzeniowe silniki liniowe firmy Bosch Rexroth zapewniają bardzo precyzyjne pozycjonowanie i synchronizację.

Bezrdzeniowe silniki serii MCL wyróżniają się wysoką dynamiką,a ponadto mogą być w prosty sposób zainstalowane w maszynie. Do typowych obszarów ich zastosowania należą technologia montażowa i manipulatory oraz technologia półprzewodnikowa i solarna.

Seria MCL obejmuje cztery rozmiary o zróżnicowanych długościach izakresie maksymalnej siły posuwu od 20 do 1700 N. Umożliwia to osiąganie przyspieszenia nawet do 300 m/s2 i prędkości do 1200 m/min. W celu dalszego zwiększenia siły posuwu, silniki te można łączyć szeregowo lub równolegle. Kompaktowa budowa umożliwia różne sposoby montażu silnika w maszynie zapewniając tym samym możliwie największą swobodę w procesie konstrukcji. Opcjonalnie silniki te mogą być dostarczone z układem pomiarowym położenia w postaci czujników Halla.

Silniki liniowe serii MCL w odróżnieniu od tradycyjnych silników elektrycznych nie posiadają rdzenia stalowego.

Trójfazowe uzwojenie stanowi jednolitą całość umieszczoną w tworzywie sztycznym. Korpus wirnika jest wykonany z aluminium i służy do jego montażu w maszynie, a także do odprowadzania ciepła. Stojan w kształcie U zawiera magnesy stałe i otacza wirnik. Dzięki takiej konstrukcji pomiędzy stojanem a wirnikiem nie występują siły przyciągania, a także zostało wyeliminowane zjawisko skokowej pracy silnika przy małych prędkościach.

Dzięki temu możliwe jest stosowanie kompaktowych, korzystnych cenowo prowadnic szynowych. Wszystkie te aspekty łącznie zapewniają bardzo wysoką dynamikę przy jednocześnie najwyższej precyzji.

Typowymi obszarami zastosowań bezrdzeniowych silników liniowych są bardzo dynamiczne aplikacje, w których występuje konieczność przemieszczania małych mas z dużą dokładnością pozycjonowania. Są to między innymi aplikacje typu pick-and-place w maszynach do produkcji półprzewodników lub w ogólnej automatyzacji.

Zaawansowane możliwości synchronizacji silników MLC połączonych szeregowo lub równolegle sprawiają, że są one idealne także do zastosowań w maszynach pomiarowych lub laserowych do obróbki powierzchni w technologii solarnej.

Więcej informacji na stronie: www.boschrexroth.pl