Maciej Sakowicz ? opiekun produktów HMI w firmie Multiprojekt
System HMI to zwykle ostatni element zapewniający komunikację maszyny z człowiekiem w większości układów automatyki. Jego właściwy dobór znacząco wpływa na efektywność pracy i właściwe działanie samego systemu.
Najważniejszym parametrem jest wielkość ekranu, od której uzależnione są ergonomia i wygoda pracy operatora. W niedużych maszynach wolno stojących wystarczy z powodzeniem już ekran o przekątnej 4,3". Jeżeli jednak mała gabarytowo maszyna ma wysoki stopień skomplikowania procesu i będzie wymagała czasochłonnej parametryzacji, warto związane ze sobą grupy parametrów umieszczać na wspólnych ekranach. Wtedy potrzebna będzie większa powierzchnia ekranu lub choćby nawet mniejszy ekran, ale koniecznie o wyższej rozdzielczości. Obecnie dominują ekrany znane z urządzeń konsumenckich, o rozdzielczościach 1024×768 lub 1024×600 pikseli. Dzięki nim projektant aplikacji może pozwolić sobie na dużą szczegółowość, zachowując czytelność interfejsu.
Drugim ważnym kryterium doboru jest szeroko rozumiana możliwość dostępu i kontroli zdalnej. Szyfrowane połączenia VPN, wysyłanie wiadomości e-mail czy zdalny podgląd dla wielu niezależnych operatorów jednocześnie nie są już niczym nowym. Standardem staje się też komunikacja w wielu protokołach jednocześnie oraz zapewnienie redundancji, aby uniknąć utraty danych.