Duże zamówienie dla ABB w Polsce

  Dziesięć transformatorów mocy z zakładu ABB w Łodzi trafi do elektrowni szczytowo-pompowej w luksemburskim Vianden, jednej z największych tego typu w Europie. Umowa warta kilkadziesiąt milionów złotych będzie realizowana w latach 2013-2021.

  Położona u stóp turystycznego miasteczka elektrownia posiada dwa zbiorniki wodne – dolny oraz górny, na szczycie sztucznie usypanej góry. Podczas procesów pompowania (w nocy) i generowania energii (w dzień) między zbiornikami przepływa około 5,5 mln metrów sześć. wody. W ten sposób elektrownia jest w stanie wygenerować 1650GWh energii elektrycznej rocznie, która trafia do niemieckiej sieci.

  W ramach umowy ABB odpowiedzialna jest za dostawę nowych transformatorów o mocy 120 MVA, które będą zasilać bloki energetyczne, wymianę dotychczasowych transformatorów oraz ich złomowanie. Równocześnie wymieniane będą pompy i generatory. Skomplikowana logistycznie operacja musi być skoordynowana w czasie.

  – W przetargu dla firmy SEO, będącej własnością skarbu państwa oraz niemieckiej grupy energetycznej RWE, ważna była cena transformatora oraz poziom jego niezawodności i strat, jakie generuje. Oczywiście klient brał pod uwagę również koszty usługi serwisowej, która w tym przypadku jest dość skomplikowana. Bardzo pomógł nam nasz zespół serwisu transformatorów w Łodzi, tak optymalizując ofertę, aby maksymalnie zwiększyć szanse ABB w przetargu – twierdzi Artur Chwiałkowski, kierownik obszaru sprzedaży transformatorów ABB na rynki Beneluksu i Francji, który był w całości odpowiedzialny za projekt ABB w Polsce.

  Stare, ponad 50-letnie transformatory znajdują się w wydrążonym tunelu, w nietypowych celach, gdzie możliwość użycia sprzętu dźwigowego jest ograniczona.

  – Jest to jeden z bardziej złożonych projektów, wymagający koordynacji zakresu prac pomiędzy fabryką ABB w Łodzi a serwisem. Klient oczekiwał kompleksowego rozwiązania wymiany starych jednostek na nowe, uwzględniającego prace budowlane, demontażowe oraz adaptację nowych jednostek do istniejących stanowisk – powiedział Michał Lasota, kierownik obszaru sprzedaży w Serwisie Transformatorów w ABB w Polsce.

  Całkowita zainstalowana moc elektrowni w Vianden po jej modernizacji ma wynieść 1296 MW. Dla porównania – szczytowo-pompowa Elektrownia Wodna Solina posiada cztery turbozespoły o mocy zainstalowanej 200 MW i produkcji rocznej 112 GWh.

  Dziesięć transformatorów mocy z zakładu ABB w Łodzi trafi do elektrowni szczytowo-pompowej w luksemburskim Vianden, jednej z największych tego typu w Europie. Umowa warta kilkadziesiąt milionów złotych będzie realizowana w latach 2013-2021.