Dostępny, zorganizowany, bezpieczny

Urządzenia sterujące, automatyka i oprogramowanie przyrządów mogą zbierać, analizować i przechowywać wielkie ilości najróżniejszych danych. Przetworzenie tych danych w informację i bezpieczna ich prezentacja w celu podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym uczynią z Ciebie gwiazdę Twojej organizacji. Skorzystaj z następujących rad.

Zorganizuj dane i powiązane procesy. Opisując narzędzia służące do organizacji danych, firma Anderson, Chavet & Anderson (ACA) twierdzi, że odnoszący sukces Program Poprawy Niezawodności Sprzętu powinien pozwolić na wstrzymanie działań przynoszących skromne rezultaty na korzyść bardziej efektywnych i spowodować przejście na elektroniczne metody gromadzenia danych i narzędzia do analizy trendów. Zrealizowanie takiego planu zależy w 20% od procesów, procedur, narzędzi i danych, a w 80% od ludzi.

Rozważ bezpośrednie metody dostępu do danych i ich wprowadzania. Stosunkowo nową platformą, która może w tym pomóc, jest Tablet PC. Na przykład Compaq TC 1000 waży mniej niż półtora kilograma (trzy funty), ma odłączalną klawiaturę, ekran o przekątnej 10,4 cala i potrafi rozpoznawać pismo, włącznie z moim skrobaniem jak kura pazurem. Wykorzystując oprogramowanie oferowane przez innych sprzedawców, możesz wizualizować zakładprodukcyjny, przechodzić do coraz bardziej szczegółowych informacji o pokazanych zasobach lub bezprzewodowo aktualizować informacje o nich. Jak sądzisz, czy wyeliminowanie schowka nie pozwoliłoby Ci zaoszczędzić czasu i zmniejszyć ilość błędów w czasie wymiany danych?

"Nie powtarzaj czynności, procesów, błędów…"

Przekaż istotną informację właściwym ludziom we właściwym czasie. Jaki jest sens gromadzenia terabajtów danych, jeżeli wynikające z nich informacje nie są dostępne podczas podejmowania decyzji ? Jeden z dostępnych systemów informatycznych zarządzających danymi technologicznymi (historians) – InStep Software eDNA – pobiera dane o zakładzie i procesach produkcyjnych z istniejących systemów sterowania i monitorujących, analizuje je w czasie rzeczywistym, a następnie tworzy dostępną za pośrednictwem sieci bazę danych pomiarów, wraz z datami ich wykonania. Oprogramowanie ProcessNet firmy Matrikon czyni eDNA dostępnym w bezpieczny sposób, przez przeglądarkę. SmartSignal za pomocą swojego oprogramowania Equipment Condition Monitoring z wyprzedzeniem ostrzega przed awariami sprzętu na podstawie analizy danych dostarczanych przez zestaw czujników.

Zapewnij sobie łatwiejszy dostęp do danych „wywiadowczych”. W miarę jak informacja o procesach staje się dostępna osobom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Twojej organizacji, zapewnij jej poufność. Ostatnie badanie słabych punktów przedsiębiorstw wykazało, że tam, gdzie nastąpiło włamanie, w 90% przypadków badający je eksperci także potrafili przejąć kontrolę nad systemem sterowania. Informacja ta pochodzi od firmy Verano, która w czerwcu wprowadziła na rynek produkt nazwany pierwszym oprogramowaniem antypirackiego zabezpieczenia działań w przemyśle.

Zarezerwuj sobie czas na ustawiczne kształcenie… To już zrobiłeś, ponieważ czytasz ten tekst !

Powyższe rekomendacje pochodzą z dwudniowej Konferencji Użytkowników InStep, która odbyła się we wrześniu w Chicago z udziałem około 100 użytkowników eDNA. Związane z powyższym artykułem linki możesz znaleźć w październikowym numerze w Sieci pod adresem: www.controleng.com/issues.

 

Mark T. Hoske, redaktor naczelny CE USAmhoske@reedbusiness.com