Czym najlepiej się kierować podczas wyboru urządzeń sieciowych?

Odpowiedniej klasy urządzenia sieciowe odpowiadają za bezpieczeństwo, niezawodność i efektywność pracy każdej sieci komputerowej w domu i firmie. Choć potrzeby będą różne, kryteria wyboru urządzeń są zaskakująco podobne w większości przypadków.

Skalowalność na pierwszym miejscu

Stopień skomplikowania sieci rośnie w czasie, a żeby nie trzeba było często dokonywać pełnej modernizacji infrastruktury sieciowej, dobrze jest wybrać takie rozwiązania, które łatwo będzie rozbudować. Warto przyjrzeć się na przykład urządzeniom Cisco w serwisie https://www.senetic.pl/cisco/ są one projektowane w taki sposób, aby w późniejszym czasie można było zwiększyć potencjał sieci, dokupując ewentualnie mniej istotne elementy infrastruktury. Często zresztą wystarczy po prostu uruchomić nieużywane wcześniej funkcje lub porty, żeby przeskalować sieć i przystosować ją do działania na większą skalę.

Niezawodność zawsze w cenie

Nawet najlepiej zaprojektowana sieć komputerowa nie sprawdzi się, jeśli podstawą jej konstrukcji będzie awaryjny sprzęt. Przy wyborze urządzeń sieciowych warto jednak spojrzeć na problem szerzej. Analizuje się z jednej strony trwałość urządzeń, czyli po prostu to, jak długo pracują eksploatowane w normalny sposób. Warto jednak zweryfikować, czy ich żywotność nie spadnie, jeśli będą bardziej obciążone albo czy łatwo jest doprowadzić do ich uszkodzenia po uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do sieci. Niektóre sprzęty sieciowe są niełatane albo mają oprogramowanie na tyle kiepskie, że po włamaniach tracą trwale część swojej funkcjonalności.

Bezpieczeństwo jest ważne

Najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa sieci zwykle jest człowiek, ale urządzenia sieciowe przyjmują na siebie spore obciążenia z tym związane. Chodzi zarówno o ochronę przed zagrożeniami z zewnątrz (tutaj przydają się firewalle sprzętowe albo odpowiednio skonfigurowane routery), jak i z wewnątrz. W tym ostatnim przypadku szczególnie przydatne są funkcje wykrywania i blokowania anormalnego ruchu w sieci i możliwość odcinania urządzeń sieciowych, jeśli zostanie wykryty incydent bezpieczeństwa.

Nie ma dwóch identycznych sieci

Nawet najlepsi producenci, choćby wspominane już wcześniej Cisco, produkują tylko ograniczoną ilość typów sprzętu. A jednak potrzeby użytkowników są bardzo zróżnicowane. I w tym momencie staje się jasne, dlaczego istotnym kryterium wyboru jest konfigurowalność. Na podstawowym poziomie może to oznaczać opcję zmiany domyślnych ustawień sprzętu lub tylko przełączenia między wstępnie zaprogramowanymi trybami pracy. Dla wielu użytkowników znacznie ważniejsze jednak będzie, by móc samodzielnie zmodyfikować lub rozszerzyć oprogramowanie niektórych elementów sieci. Tutaj szczególnie istotne są routery i firewalle, których indywidualna konfiguracja często przesądza o przydatności w konkretnych aspektach działań firmy.

Sieć kompatybilna sama ze sobą

Choć obowiązujące standardy dotyczące sprzętu i oprogramowania w założeniu powinny gwarantować możliwość budowy sieci z wykorzystaniem elementów dowolnych producentów, to często okazuje się, że to się nie do końca udaje. Idealny sprzęt sieciowy to taki, którego współdziałanie jest bezproblemowe. Dobrym pomysłem może być zbudowanie sieci na bazie urządzeń jednego tylko producenta, ale jeśli to nie wchodzi w grę, trzeba wcześniej sprawdzić kompatybilność wszystkich elementów sieci. Na tym etapie można też przewidzieć, czy istniejące niezgodności uda się wyeliminować dzięki modyfikacji oprogramowania lub konfiguracji sieci, czy po prostu dwa lub więcej urządzeń nie będą ze sobą w pełni zgodne i połączenie między nimi stanie się wąskim gardłem komunikacji w sieci.

Liczą się również koszty

Koszty budowy sieci i zakupu urządzeń sieciowych najprawdopodobniej nie będą niskie, jeśli ma to być infrastruktura trwała, bezpieczna i wszechstronna. Warto jednak na etapie wyboru urządzeń przyjrzeć się także ich kosztom eksploatacyjnym. Z jednej strony będzie to pobór mocy, zwykle niski, ale od tej reguły są pewne wyjątki, ale też koszty utrzymania od strony programistycznej. To, zwłaszcza w dużych firmach, może zdecydowanie wpłynąć na podejmowane decyzje o zamówieniach sprzętu konkretnych marek.


Senetic