Czy roboty zabiorą nam miejsca pracy?

Większość zatrudnionych nie obawia się widma zastąpienia przez inteligentne maszyny -wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com. Jak pokazują jednak badania Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2014 – przyszłość rysuje się niepewnie. W ciągu 10 do 20 lat nowe generacje robotów mogą sprawić, że zniknie około 700 zawodów, zwłaszcza tych niewymagających wysokich kwalifikacji.
Monster.com poprosił swoich użytkowników o odpowiedź na pytanie "Jak myślisz, kiedy maszyny (komputery i roboty) będą w stanie zastąpić Cię na obecnym stanowisku?". W ankiecie wzięło udział ponad 3 800 osób, a odpowiedzi kształtowały się następująco:
– 12 proc. respondentów stwierdziło, że "komputery lub roboty są w stanie już teraz wykonać całą moją pracę",

– 7 proc. odpowiedziało, że "w ciągu najbliższych 5 lat",

– 8 proc. uważa, że "w okresie od 5 do 10 lat",

– 10 proc. wskazuje na "ponad 10 lat, licząc od teraz",

– 63 proc. respondentów nie obawia się zastąpienia ich pracy przez maszyny.

Okazuje się, że respondenci z Niemiec najbardziej obawiają się postępu technologicznego. Aż 40 proc. z nich uważa, że roboty już w obecnej chwili są w stanie w pełni przejąć ich obowiązki. Z drugiej strony, mieszkańcy Indii w 67 proc. są pewni utrzymania swojej pracy twierdząc, że automatyzacja nie zagraża ich karierze. Podobny optymizm wykazują również ankietowani z Ameryki Północnej – 62 proc. twierdzi, że maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi.

Nawet galopujący postęp technologiczny oraz coraz bardziej zaawansowane prace nad sztuczną inteligencją nie spowodują, że maszyny w najbliższych latach zastąpią pracę ludzkich rąk. Brakuje im przede wszystkim inteligencji emocjonalnej oraz konkretnych umiejętności miękkich, którymi dysponuje człowiek – twierdzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
<—newpage—>

– Dodatkowo komputery nie potrafią się jeszcze uczyć, a ich zdolność przyswajania wiedzy oparta jest na sztywno ustalonych algorytmach, co nie daje im pola do kreatywności. Nawet, jeśli w odległej przyszłości pewne zawody zostaną zastąpione przez maszyny – bezpieczni pozostaną przedstawiciele m.in. branży IT, inżynierowie czy mechanicy. Ktoś przecież będzie musiał dbać o sprawność robotów czy komputerów – dodaje.

Globalna ankieta Monster.com jest cyklem ankiet o różnorodnej tematyce związanej z karierą, ekonomią i miejscem pracy. Wyniki sondażu zostały przygotowane na podstawie głosów oddanych przez osoby odwiedzające portal Monster.com, od 2 do 6 lutego 2015 roku. Każdy głos liczony jest tylko raz. Sondaże nie mają charakteru naukowego, odzwierciadlają opinie tych użytkowników internetu, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w badaniu.

Źródło: WNP
Fot. Andrzej Wawok