Cyfryzacja przemysłu ? szansa czy zagrożenie?

Obszar tzw. cyfryzacji przemysłu ? często nazywany Przemysłem 4.0 ? pojawia się w unijnej debacie publicznej już od dłuższego czasu. Niestety, w dalszym ciągu jest to temat stosunkowo rzadko podejmowany na krajowym podwórku, a może mieć on ogromne znaczenie dla Polski i przyszłości polskiego przemysłu w perspektywie 10-15 lat.
Cyfryzacja Przemysłu to nowe podejście do szeroko rozumianej produkcji (m.in. w kontekście re-industrializacji Europy), zakładające stosowanie nowoczesnych technologii informatycznych (ICT) w całym procesie wytwórczym ? od projektowania, poprzez produkcję i eksploatację, kończąc na utylizacji i ponownym przetwarzaniu.

Narodowe strategie cyfryzacji przemysłu

Największe gospodarki europejskie od kilku lat intensywnie pracują nad narodowymi strategiami w zakresie cyfryzacji przemysłu. Powstały już rozbudowane strategie krajowe m.in. w Niemczech, Francji, czy w Wielkiej Brytanii. Warto również zauważyć, iż państwa naszego regionu (grupy V4, w której od połowy roku przejmujemy przewodnictwo) ? jak Czechy, czy Węgry również pracują nad strategiami narodowymi obszaru cyfryzacji przemysłu, które zamierzają przedstawić w najbliższych miesiącach. Czas jest tu o tyle ważny, iż Komisja Europejska planuje do końca br. opublikować założenia i kierunki poszczególnych państw EU.

Unijne środki na cyfryzację przemysłu

19 kwietnia 2016 r. KE opublikowała kilka ważnych dokumentów w ramach tzw. pakietu przemysłowego, m.in.: ?Cyfryzacja Europejskiego Przemysłu ? Pełne wykorzystanie możliwości jednolitego rynku cyfrowego?, ?Priorytety w normalizacji ICT na jednolitym rynku cyfrowym? oraz ?Europejska inicjatywa przetwarzania w chmurze ? budowanie w Europie konkurencyjnej gospodarki opartej na danych i wiedzy?. Wszystkie te dokumenty oraz sygnalizowane tam działania KE pokazują jasny i spójny kierunek. Co ważne, wiąże się to
również z alokacją oraz późniejszą dystrybucją bardzo dużych środków europejskich.
 
"W najnowszych badaniach oszacowano, że cyfryzacja produktów i usług zapewni przemysłowi w Europie ponad 110 mld euro dodatkowych przychodów rocznie w ciągu następnych 5 lat. Oczekuje się, że tylko w Niemczech dalsza cyfryzacja przemysłu spowoduje wzrost produktywności na poziomie do 8 proc. w ciągu dziesięciu lat oraz wzrost przychodów o ok. 30 mld euro rocznie. Doprowadzi to do wzrostu zatrudnienia o 6 proc. Już teraz blisko jedna trzecia wzrostu produkcji przemysłowej ogółem w Europie jest skutkiem zastosowania technologii cyfrowych. (?) Celem niniejszego komunikatu jest zatem wzmocnienie konkurencyjności UE w zakresie technologii cyfrowych oraz zapewnienie, aby każdy sektor przemysłu w Europie, niezależnie od gałęzi, lokalizacji i wielkości, mógł w pełni korzystać z innowacji cyfrowych" ? Komisja Europejska, COM(2016)-180, 19.04.2016, Bruksela.

Odpowiedzialny rozwój

Mając na uwadze powyższe, możliwie szybkie zidentyfikowanie oraz podejmowanie na arenie europejskiej interesów polskich przedsiębiorców i polskiego przemysłu (w kontekście cyfryzacji przemysłu), wydaje się być absolutnie kluczowe i niezbędne. Dodatkowo, cały ten obszar doskonale wpisuje się w działalność pro-innowacyjną i pro-rozwojową, która może być ?europejskim? elementem ?Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju? wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz jednym z kierunków przyszłej dyplomacji gospodarczej. Z racji nieodłącznego powiązania oraz przenikania się obszarów cyfryzacji i przemysłu jest to znakomite pole oraz oś strategicznej współpracy Ministra Rozwoju i Ministra Cyfryzacji.