Connected Enterprise na targach Automation Fair 2016

Podczas mojej wizyty w Atlancie na targach Rockwell Automation Fair 2016, skupiono się głównie na Connected Enterprise, terminie wymyślonym przez firmę Rockwell w celu objęcia wszystkich aspektów Industry 4.0, Industrial Internet of Things, Smart Factory i innych pojęć związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Poniżej znajduje się krótki opis najważniejszych kwestii zaprezentowanych przez Rockwell w tym roku:
Scalable Analytics
John Pritchard, global market development manager, Integrated Architecture, Rockwell Automation, poinformował, że jednym z najważniejszych nowych rozwiązań firmy jest Scalable Analytics, które obejmuje lokalne analizy przeprowadzane w systemach kontroli ControlLogix.
„Użytkownicy mogą zdefiniować jaka powinna być funkcja procesora, której następnie się uczy," powiedział Pritchard. „Jeśli jest przypisany do rozwiązania problemu początkowego stadium kawitacji w pompie, w momencie gdy go wykryje, może również podjąć działania naprawcze i spowolnić pompy. Czyni to za pomocą algorytmu, który może odnaleźć jakąkolwiek zmienną ciągłą, której potrzebuje, a następnie uzyskane dane mogą być wysłane do przedsiębiorstwa."
Programiści Rockwell Automation pracują z platformą Microsoft HoloLens w celu wizualizacji i rozwiązywania problemów w działaniu maszyny — zanim zostaną stworzone wszelkie fizyczne prototypy.
„Wcześniej musieliśmy pisać programy mając dostęp do logiki drabinkowej lub strukturalnego bloku funkcyjnego, aby wykonać te zadania," dodaje Michael Keller, systems architect and analytics director, Rockwell Automation. „Scalable analytics pozwala nam dodać te funkcje do regularnych kontrolek, a następnie wysyła dane z powrotem do operatorów lub systemu — i to w czasie rzeczywistym, 20 milisekundach lub mniej. To oznacza, że możemy sporządzać i korzystać z analiz bliższych procesowi i jedynie wysyłać dane, które mają sens na wyższych poziomach i pozwalają klientom zdecydować, jak najlepiej je użyć."
Virtual Design
Tak, jak oprogramowanie MES i narzędzia analityczne tworzą nowe formaty i aplikacje, środowisko Studio 5000 firmy Rockwell Automation również jest stosowane w nowych miejscach. Być może najbardziej intrygującym jest jego najnowsza prezentacja na zestawie rozszerzonej rzeczywistości Microsoft HoloLens. Jego interfejs wydaje się zawieszać obrazy i projekty CAD — w tym te animowane — w powietrzu, pozwalając użytkownikom na interakcję z nimi.
„Może to skrócić czas wirtualnego projektowania i realizacji oraz zwiększyć walidację przed rozpoczęciem budowy fizycznych prototypów," powiedział Bryan Siafakas, Studio 5000 product manager, Control and Visualization, Rockwell Automation.
Pomimo, że zestaw jest potencjalnie użyteczny, Pritchard dodał, że użytkownicy mogą nadal stosować swoje ekranowe narzędzia projektowe 3D i połączyć się z nimi w czasie rzeczywistym, aby w łatwy sposób tworzyć symulacje. „Mogą być uruchomione na kontrolerze ControlLogix 5580 lub wirtualnie," wyjaśnił Siafakas. „Do tychanimacji używamy Studio 5000, ale również korzystamy z oprogramowania Machineering GmbH’s Industrial Physics, aby połączyć zintegrowaną architekturę (Integrated Architecture) z projektem 3D.”
<—newpage—>
Poza przedstawieniem maszyn i sprzętu, Siafakas powiedział, że dzięki temu rozwiązaniu 3D można stworzyć symulację całej fabryki za pomocą wirtualnych linków do innych dostawców oprogramowania, takich jak Mynah, Cape Software, MatLab i Machineering. „Ponad to, operatorzy będą mogli ćwiczyć w bezpieczniejszym środowisku," dodał.
Zawartość aplikacji
Ten aspekt strategi innowacji Rockwell Automation  zbiera razem elementy „startowe” programu, takie jak logika sterowania i design płyty czołowej, aby użytkownicy mogli tworzyć aplikacje szybciej i skuteczniej. W nowa wersja Studio 5000 jako część Application Code Manager firmy zostanie wydana za około miesiąc i będzie zawierać bibliotekę tego rodzaju zawartości aplikacji.
„Ma to na celu standaryzację oprogramowania, aby użytkownicy nie musieli dostosowywać kodu oraz mogli zarządzać cyklami życia maszyny i budować je szybciej," powiedział Joachim Thomsen, senior manager Application IP, Rockwell Automation. „Oprogramowanie tego rodzaju jest zapisywane jako modularna aplikacja, co oznacza, że może być wyjęte i użyte do uaktualnienia sprzętu. Następnym krokiem jest wprowadzenie typów danych informacji aplikacji (Application Information Data Types), co jest funkcją Studio 5000 Application Code Manager. Standaryzuje to również sposób, w jaki dane w programach są obsługiwane i ułatwia ich odczytanie z maszyn, ponieważ są ułożone hierarchicznie."
Pritchard dodał, że wysiłki te mają na celu zredukowanie pracy użytkowników i zapewnić łatwy i przystępny dostęp do informacji, których potrzebują. Jedna nowa metoda działania w ten sposób została przedstawiona na targach Automation Fair, gdzie te typy danych zostały wprowadzone do oprogramowania w sprzęcie znajdującym się na scenie. „Kiedy typy danych zostaną wprowadzone, są rozpoznane przez VantagePoint i można przekazać z powrotem dane zebrane w czasie rzeczywistym oraz dane dotyczące wydarzeń," powiedział Pritchard. „Potrzeba jeszcze wielu udoskonaleń, ale będziemy w stanie udostępnić to rozwiązanie za rok lub dwa."
Wspólna integracja robotyki
Podczas, gdy wystawa dotycząca innowacji przede wszystkim skoncentrowała się na oprogramowaniu, przedstawiła również, jak można je wprowadzić do niektórych ustawień sprzętu o dużej wydajności.
Na przykład, kod „Enhanced Data Access” dla systemów  ControlLogix pozwala kontrolerom firmy mówić do kontrolerów robota, jak np. System R-30iB firmy Fanuc. Metoda ta została zaprezentowana na targach przy użyciu współpracującego robota (collaborative robot) Fanuc CR-35iA.
„Staramy się dowiedzieć, co dzieje się z kodem robota uruchomionym w ControlLogix," powiedział Pritchard. "To poważna sprawa, ponieważ użytkownicy zazwyczaj korzystają z wielu robotów. Byłoby o wiele wygodniej, jeśli użytkownicy mogliby spojrzeć w jedno miejsce i zobaczyć wszystko, co dzieje się z ich robotami."
Autor: Michael Majchrzak, Control Engineering Polska, Rockwell Automation